Merkely Béla szerint nagyjából húszszor több, azaz körülbelül százezer lehet a koronavírusos betegek valódi száma, mint az igazolt betegeké.
A Semmelweis Egyetem rektora Sváby Andrással beszélgetett az ATV Heti Naplójában az aktuális vírushelyzetről.
Merkely Béla elmondta, véleménye szerint úgy tudnánk legyőzni a vírust, ha kötelezővé tennénk a maszkviselést, hiszen minél több ember használja, annál nagyobb az esélye annak, hogy visszafogjuk a vírus terjedését.
A reprodukciós ráta, azaz, hogy egy fertőzött hány embernek adja tovább a vírust, a kettőt is meghaladta múlt héten.
Merkely Béla hangsúlyozta, hogy az első hullám alatt a vírus nem volt cirkuláló, azonban a behurcolást követően legalább tízszeresére nőtt a fertőzés cirkulálója a tavaszi helyzethez képest.
A vírus nem állítható meg csupán a határok lezárásával, Merkely azonban elmondta, hogy már korábban lezárta volna a határokat, a magyarok viszont ezt nem akarták.
A második hullámban az egyik fő változás, hogy most leginkább a 20-30 évesek kapják el a vírust, akik persze, egy idő után lezárhatják a kört, hogy ne adják tovább a betegséget. Azonban ez nem ilyen egyszerű, hiszen idő kell ahhoz, hogy a fertőzés eljusson az idősekhez.
Merkely szerint a külföldi példákból kiindulva, idehaza is 3-4 hét alatt hirtelen megnövekedhet a halálesetek száma, ám ezt a folyamatot lassíthatjuk, ha figyelünk az idősekre.
A rektor szerint most jóval kézzelfoghatóbb a járványhelyzet, mint nyáron, ezért felhívja a figyelmet a maszkviselésre, a kézmosásra és a távolságtartásra.
Kitért arra is, hogy nem elég csak azokat az embereket tesztelni, akik tüneteket mutatnak, ugyanis a megfertőződés utáni napokban, a tünetek jelentkezése előtt adhatjuk tovább legkönnyebben a fertőzést. Véleménye szerint elsődleges feladat, hogy stabilan tartsuk az iskolákat, illetve védjük a szociális és egészségügyi intézményeket.
forrás: blikk.hu