Megjelent már Európában, a Közel-Keleten is a koronavírus legújabb mutánsa, az omikron. A nagy kérdés az: hatásosak-e ellene a vakcinák? Íme egy óvatos válasz!
Itt az omikron, a koronavírus legújabb, az eredeti törzstől minden eddiginél eltérőbb változata, mely szakértők szerint az eddigi legveszélyesebb variáns lehet, olyan eltérések jelentek meg a tüskeszerkezetében.
Európa, az Egyesült Államok és több ország máris utazási korlátozásokat vezetett be dél-afrikai országokkal szemben, ahol terjed az omikron. A nagy kérdés azonban mégiscsak az: vajon az ilyen sokat változott vírus ellen hatékonyak maradnak-e az eddigi vakcinák?
A Pfizer korábban azt közölte, vizsgálják az új törzset, és ha kell, akár heteken belül készek átalakítani az eddigi oltóanyagot. Most pedig az AstraZeneca oltást kifejlesztő Oxford Vaccine Group vezetője, Sir Andrew Pollard nyilatkozott óvatos optimizmussal a vakcinákról.
Ha megnézzük, az eddigi mutációkban lévő tüskefehérje-változatok ellenére a vakcinák megakadályozzák a súlyos megbetegedést az Alfa, Béta Gamma és Delta változatok esetében is
– idézte a BBC rádióadásának nyilatkozó professzort a The Guardian. Pollard hozzátette:
Optimistán azt feltételezhetjük, hogy a súlyos betegséget e variáns esetében is megelőzik az oltóanyagok, a bizonyossághoz azonban még várnunk kell néhány hetet.
A cégvezető szerint a rosszabb forgatókönyv esetén nagyon gyorsan változtatni tudnak a vakcinákon, hogy azok ismét hatékonyak legyenek.
forrás: blikk.hu