Az elmúlt években 19 példány is fogtak a Hyalomma kullancsból, amely terjesztheti a krími-kongói vérzéses lázat. Nyakunkon lenne egy trópusi járvány? Kapiller Zoltán, a Kullancsszövetség elnöke beszélt a Blikknek arról, hogy mekkora a baj, illetve hogyan védekezhetünk ellene.
Trópusi betegséget kaphatunk ettől a kullancstól?
– Ez nem trópusi betegség… Először a krími háborúban okozott tömeges megbetegedést a vírus, majd a hatvanas években Kongóban is, innen kapta a nevét. A II. világháború előtt Magyarországon is volt megbetegedés, majd eltűnt. A turizmussal és a vándormadarakkal viszont bármikor visszatérhet. Még csak nem is kell hozzá sokat vándorolnia, a szerb és a boszniai populációban jelen van a vírus. A kullancsok elszaporodásának pedig kedvezett az idei, enyhe tél.
A kullancs terjeszti, vagyis csak kullancscsípéssel lehet elkapni?
– Elsődlegesen. De aki megfertőződött, könnyen megfertőzhet más embereket, éppen úgy, mint például az influenzával.
Ez egy influenza?
– Annál sokkal veszélyesebb vírus. A krími háborúban a 800 ezer fős cári seregben 400 ezer áldozatot szedett, és ezzel eldöntötte a háború kimenetelét.
Akkoriban még gyerekcipőben járt az orvostudomány, sok, akkor halálos betegség azóta gyógyítható.
– Ez ellen a vírus ellen nincs orvosság, csak tüneti kezelés, és a betegek harmada belehal.
Miért vérzéses láz a neve?
– Mert belső vérzéseket okoz az egész testben. Ezen kívül magas láz, fájdalom és rossz közérzet kíséri. A szerb tapasztalatok alapján a városi irodisták szervezetét könnyebben győzi le, mint akik a szabadban dolgoznak.
A vírust hordozó kullancs ellen hogyan védekezhetünk?
– Egy parkban is össze lehet szedni kullancsot. Természetjáráson elvileg óránként kullancsvizsgálatot kellene tartani. Ami a legfontosabb: nem szabad csipesszel nekiesni, mert a kullancs visszaköpi a vérrel a testbe a vírust is. Ahogy más fajta kullancsok más betegségek kórokozóit is. Kullancskanállal szedjük ki a kullancsot. Ezen eszköz nélkül, ami a patikákban kapható, ne induljunk útnak.
forrás: blikk.hu