Egészségügyi ötletek, Érdekes

Mi az az éles, szúró érzés, amit néha a mellkasunkban érzünk?

Váratlanul jön és könnyen pánikot okoz. Biztosan te is átélted már azt a hirtelen, éles, mellkasi fájdalmat, ami alig enged levegőt venni. Bár csak pár másodpercig tart, de elég kellemetlen ahhoz, hogy mozdulatlanná dermedj, sőt, néha pánikot is okozhat. Ez a jelenség gyakran előfordul gyerekeknél és fiataloknál egyaránt, de mégsem beszélünk róla eleget. Ez a cikk elárulja, hogy mit mondanak az orvosok erről a rendkívül zavaró érzésről.

 

 

 

Prekordiális fogási szindróma
fájdalom mellkas

A „prekordiális szúrás” (PCS) a neve annak az éles fájdalomnak, ami ijesztő lehet, mert sokan összetévesztik a különféle szívproblémákkal. Prekordiális fogási szindróma, és Texidor-szúrás néven is emlegetik. A mellkasban, a szív elülső részén jelentkezik, ezért nevezik prekordiálisnak (pre = elülső, cordialis = szív). Leggyakrabban gyerekeknél és fiataloknál fordul elő, de felnőtteknél is előfordulhat – igaz, ritkábban.

A fájdalmat gyakran úgy írják le, mint „mintha egy tűt szúrnának abba a területbe” vagy „mint egy késszúrás”. Nyugalmi állapotban is jelentkezhet, de mérsékelt edzés vagy fizikai megerőltetés hatására is felléphet.

Mik az okai ennek?
számítógépes mellkas

Bár a fájdalom nagyon kellemetlen és közvetlenül a szív közelében jelentkezik, valójában nem jelent szívproblémát. A fájdalom oka a pleura (a mellkasi szerveket, például a rekeszizmot borító membrán) nyomása vagy súrlódása (és ezáltal irritációja) a bordakosár közelében lévő idegekre. Ezért a fájdalom a mellkas falában vagy a bordák területén jelentkezhet, akár még nyugalmi állapotban is.

Nyomasztó kellemetlenség
orvos vizsgál

Mivel a prekordiális szúrás szindróma gyakrabban fordul elő gyerekeknél és serdülőknél, a szülők gyakran aggódva viszik orvoshoz a gyermeküket, amikor először jelentkezik a fájdalom. Az aggodalom persze érthető, a szív területén jelentkező megmagyarázhatatlan, éles fájdalom miatt könnyen szívproblémára vagy más komoly dologra gondolhatnak a szülők. Ezért az orvos legfőbb feladata ilyenkor a tünetek elemzése és a beteg kórtörténetének áttekintése, hogy kizárhassa a szívproblémát, illetve minden más, kezelést igénylő problémát.

Fontos megjegyezni, hogy a precordialis szúrás szindróma nem ártalmas, és nem okoz tartós károsodást. A legtöbb esetben a fájdalom magától elmúlik néhány másodpercen belül. Ha aggódsz a gyermeked miatt, mindig fordulj gyermekorvoshoz, hogy kizárhass minden lehetséges komolyabb problémát.

Mi segíthet
mellkas masszír

Bár a prekordiális fogási szindróma kellemetlen, nem minősül sürgősségi ellátást igénylő állapotnak. A mély légzés ugyan ebben a helyzetben nehézkes lehet, de segíthet a fájdalom gyorsabb elmúlasztásában. Fontos megjegyezni, hogy a hiperventiláció (heves légzés) ez esetben könnyen szédülést okozhat. Praktikus lehet azonban például a testhelyzet megváltoztatása – ha görnyedtünk, egyenesedjünk fel –, és a fájdalmas terület masszírozása, amíg a fájdalom el nem múlik. Ez általában körülbelül egy percet vesz igénybe. Mivel a prekordiális fogási szindróma különösebb kiváltó ok nélkül jelentkezik (nyugalmi és mozgás közben is jelentkezhet), nem lehet megelőzni.

Ha a fájdalom nem kapcsolódik súlyosabb betegséghez, mint mondjuk a hörghurut vagy az asztma, nincs ok az aggodalomra. A prekordiális szúrás szindróma általában magától elmúlik 20 éves kor körül. Nem igényel kezelést, bár egyes orvosok nem szteroid alapú gyulladáscsökkentő (NSAID) gyógyszert javasolhatnak a fájdalom enyhítésére, de ez nem feltétlenül szükséges. Azonban ha a fájdalom túl gyakran jelentkezik, vagy ha a személynek szívproblémája van, esetleg más tünetekkel is társul, célszerű orvoshoz fordulni.

orvos ok jelet mutat

A prekordiális szúrás szindróma sokszor aggodalmat kelt, mert más betegségek is hasonló fájdalommal járnak. Ezek közül néhánynak fizikai oka van, míg mások pszichoszomatikusak, ezért az orvosi kivizsgálás elengedhetetlen a differenciáldiagnózis felállításához.

A szív területén jelentkező fájdalmat okozhatja még:

  • Idegen test a légutakban
  • Hepatitisz
  • Aerofagia (levegő nyelése)
  • Maró folyadékok véletlen lenyelése
  • Bronchitisz
  • Tüdőgyulladás
  • Asztma

Ezenkívül az ilyesfajta fájdalom pszichoszomatikus tünet is lehet, például:

  • Pánikroham
  • Hiperventilációs szindróma
  • Konverziós reakció
  • Szorongás
  • Depresszió

Fontos megjegyezni, hogy bármilyen kétség esetén azonnal fordulj orvoshoz, mert egyetlen egészségügyi cikk sem helyettesítheti a szakember által végzett alapos diagnózist.

Tapasztaltad már magadon a prekordiális szúrás szindrómát? Milyen korban jelentkezett nálad, és milyen trükköket használtál az elmulasztásához? Oszd meg velünk a kommentekben!

forrás




VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?