Elszálltak a bérleti díjak.
Májusban a lakbérek országosan 1,8 százalékkal, a fővárosban pedig 0,6 százalékkal nőttek egy hónap alatt. Egy év alatt országosan 15,6 százalékkal, míg
Budapesten 16,5 százalékkal emelkedtek az albérleti díjak
– derült ki a KSH legfrissebb lakbérindexéből.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy június közepén Budapesten, sőt országosan is 14-18 százalékkal több kiadó lakásból válogathattak a bérlők, hozzátette: éves összevesztésben, az országos albérletkínálat több mint 11 800 ingatlanból áll. Tehát kijelenthető:
növekedésnek indult az albérletpiaci kínálat.
Ha így folytatódik, akkor talán megakadályozható a bérleti díjak további emelkedése.
Június közepén a tulajdonosok által meghirdetett kiadó lakások bérleti díja átlagosan 230 ezer forint volt.
A legjobban azoknak kellett a pénztárcájukba nyúlni, akik a II. és az V. kerületben béreltek lakást, ahol 350–350 ezer forintért kínálták a kiadó lakásokat. A legjelentősebb kínálattal XI. kerület és a XII kerület rendelkezik, ezekben a városrészekben 225-240 ezer forint volt az átlagos bérleti díj.
És mi a helyzet a legolcsóbb kerületekben?
A XVII., a XXI. és a XXIII. kerületben 150-155 ezer forintért mentek a kiadó lakások.
A vármegyeszékhelyeken sem olcsó az élet: átlagosan 130 ezer forinttal kellett számolni májusban, ám városonként jelentős eltérés tapasztalható: a legdrágább vidéki városnak Székesfehérvár tekinthető a maga 167 ezres lakbérével, majd Debrecen és Tatabánya, ahol átlagosan 165-165 ezer forintos bérleti díjat kell kipengetnie az albérlőknek.
A legolcsóbb nagyvárosok között van Salgótarján és Békéscsaba, ahol 90-90 ezer forintért hirdették a kiadó lakásokat.