Belföld, Hírek

Rejtélyes betegség jelent meg Magyarországon: ilyen tünetei vannak

Két fiatal nő is hasonló gyomor-bélrendszeri panaszokkal érkezett egy budai kórház belgyógyászati centrumába: a dolog hátterében eddig ismeretlen eredetű betegség állhat.

 

 

 

A különös esetekről Temesszentandrási György belgyógyász számolt be az Indexnek. A közel hasonló korú hölgyek a jobb bordaív alatti erős fájdalomról számoltak be, ami hőemelkedéssel, lázzal járt együtt.

Az első eset

Az első eset 2022 decemberében történt: egy 31 éves nőnél mindezt egész éjjel tartó heveny hasmenés és hányás kísérte, így egy budapesti sürgősség osztályra kellett szállítaniuk.

A laborlelete szerint 83 mg/l CRP-értékű gyulladás volt a szervezetében, de az ultrahangos vizsgálat kóros elváltozást nem mutatott ki, a CT-vizsgálat során pedig a jobboldali vastagbélhajlat falának megvastagodását fedezték fel. Antibiotikumot írtak fel neki, majd hazaengedték, ám az állapota nem javult, ezért fordult az orvoshoz. Utóbbi elmondta, a páciens állapota az első 24 órában kritikus volt, a folyamatos hányás miatt jelentős infúzióra szorult.

– A vérvétel extrém magas, 502 mg/l CRP-s gyulladást mutatott ki, miközben már a 300 feletti érték is igen magasnak számít – fogalmazott a belgyógyász. A páciens tüneti kezelést és egy széles spektrumú antibiotikumot kapott, ami után 24-36 órával annyira javult az állapota, hogy távozhatott a kórházból.

A második eset

A második eset 2023 januárjában történt, amikor is a kórházat egy 29 éves nő kereste fel két napja tartó, jobboldali, erős felhasi fájdalommal. Gyomorpanaszai nem voltak, csak hőemelkedése lehetett, mivel hidegrázásra panaszkodott, de lázat nem mértek nála.

Ellenben a nő CT-felvételein az előző esethez hasonló jelenséget fedeztek fel: a vastagbél jobboldali hajlatán a bélfal megvastagodott, illetve megnagyobbodott nyirokcsomók látszódtak rajta. A gyulladásos értékei az első eset kezdeti stádiumával egyeztek meg: a CRP-je 80 mg/l volt. Széles spektrumú otthoni antibiotikum-kezelés után hamar felépült, az egyhetes kontrollon során már nem találtak kóros eltéréseket.

Különös betegség

Nem nagyon tudunk olyan betegségről, ami a vastagbél jobboldali hajlatánál okoz gyulladást

– mondta az orvos az esetekről, kiemelve, hogy megelőzőleg kizárták a terhesség és az endometriózis esélyét is, mivel ezt nem gyógyítja az antibiotikumos kezelés. Ha daganat okozta volna a problémákat, azt a felvételek jó eséllyel kimutatták volna. A hirtelen jelentkező láz és heveny hasmenés, hányás is fertőzésre utal, de a székletmintákban nem volt a leggyakrabban ilyen panaszokat produkáló coli-, szalmonella- vagy helicobacter baktérium.

Temesszentandrási György több hazai gasztroenteorológussal felvette a kapcsolatot, de eddig senki sem találkozott ilyen esettel, legjobb tudomása szerint még a nemzetközi szakirodalomban sem említenek hasonlót. A megkeresett röntgenorvosok is különösnek tartották a képalkotók felvételeit.

Hogyan terjedhet?

A két eset között az orvosnak egyelőre nem sikerült összefüggést találnia: a két nő teljesen máshol él és dolgozik, teljesen más életvitelben, ráadásul az egyikük kismama. Emellett pedig nem jártak külföldön, illetve a családtagjaik, az ismerőseik közül senki nem fertőződött meg.

Folytatjuk a vizsgálatokat, hogy mielőbb fény derülhessen arra, mivel állunk szemben

– hangsúlyozta a belgyógyász.

forrás: blikk.hu




VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?