A Népszava arról ír, a kormány tudhatott róla, hogy intenzív osztályon történő használatra nem alkalmas lélegeztetőgépeket vásárol.
A Malaysianow hírportál úgy tudja, a magyar kormány még 2020-ban úgy vásárolt 178 milliárd forintért 6258 lélegeztetőgépet Vinod Sekhar maláj üzletembertől, hogy akkor már tudni lehetett, a kínai Shangrila 510S nem alkalmas arra, hogy intenzív osztályon dolgozzanak vele – szemlézi a portál.
A Malaysianow kiderítette, már az ügylet előtt egy hónappal nyilvánosságra hozták kutatóorvosok, hogy a fentebb említett lélegeztetőgép nem alkalmas az intenzív osztályon való használatra. A klinikai tapasztalatok ugyanis arra mutattak rá, hogy időnként akadozik az oxigénellátása, ráadásul az eszközt eleve nem kórházak számára tervezték.
Ezt követően a brit számvevőszék egy 60 oldalas jelentést is írt a szóban forgó aggályokról, minek következtében az egészségügyi tárca 750 ilyen típusú berendezést vont ki a forgalomból. Kolumbiában ekkor jelentették, hogy az SH300-as modellel is komoly gondok akadtak (az Orbán-kormány ebből szintén bevásárolt a maláj úriembertől).
A közép-amerikai országban közölt jelentések alapján legalább hat ember halálát okozta a készülék, mivel azok többször is váratlanul leálltak, ráadásul helytelen adatokat továbbítottak.
A portál emlékeztet: „korábban a Magyar Orvosi Kamara arra figyelmeztetett, hogy érthetetlenül sok az áldozat a kórházakban a gépen tartott páciensek között, és hogy ki kellene deríteni, nem a gépek miatt van-e így”.
Hozzátették: az is előfordult magyar kórházakban egy-egy lélegeztetőgép füstölni kezdett, sőt volt olyan, hogy be sem tudták üzemelni.
Tompos Márton, a Momentum korrupció elleni munkacsoportjának vezetője az ügy kapcsán most azt közölte: „az önmagában felháborító, hogy a készülékek átlag csaknem 90 ezer dollárba kerültek (jelenleg körülbelül 30 millió forint darabonként). Azon felül immár súlyos egészségügyi és biztonsági kérdéseket kell tisztázni, miután bebizonyosodott, hogy a két típus használata emberéletekbe került”.
Az üzletember ellen egyébként Malájziában pénzmosás gyanújával folyik vizsgálat ellen.
forrás: atv.hu