A karantén miatt őrületes felvásárlási láz kerítette hatalmába az embereket, az amerikai tejipar mégsem tud mit kezdeni a farmerek által beszállított őrületes mennyiségű tejjel, amit a termelők így kénytelenek egyszerűen kiönteni. Fejni muszáj, az éttermek és iskolák bezárása miatt viszont jóval kevesebb tej fogy, mint korábban.
Igény pedig lenne rá, de nem mindegy, hogy milyen kiszerelésben: azok az üzemek, ahol eddig a közétkeztetést vagy az éttermeket látták el, nem tudnak hirtelen átállni a lakosság számára történő termelésre. A logisztika és a csomagolás is bonyolult, de Kara O’Connor, egy wisconsini gazdálkodókat képviselő egyesület szóvivője szerint azt nem is lehet elvárni senkitől, hogy miután eddig huszonöt kilós tömbökben szállította a sajtot a menzákra, hirtelen át tudjon állni a húsz dekás csomagokra.
Nem boldogok a sajtkészítők
Az Egyesült Államokban az élelmiszerre szánt pénz felét az éttermekben költötték el a vásárlók, de miután rengeteg étterem bezárt, a fogyasztók figyelme inkább a kiskereskedelem felé fordult – viszont a sajtok és vajak boltba szánt előállításához millió dolláros beruházások szükségesek, az eddig eladott tejtermékekkel a bezárt konyhák sem tudnak mit kezdeni. Jeff Schwager, a Sartori Cheese vezérigazgatója szerint a visszaküldött termékeket is ki kell dobniuk: miután nem lehet tudni, hogy az oda-vissza út során hogyan kezelték a sajtokat, még csak jótékony célokra sem lehet eladományozni őket.
Egy wisconsini farmer szerint már nem tudnak mit kezdeni a tejjel: Ryan Elbe szerint csak az ő gazdaságában naponta több mint százezer liternyi tej megy pocsékba, mert a felvevő üzemeknél tele a raktár, nem vesznek át több tejet.
We are dumping milk in South Florida because there is no home for it. We still have to feed and care for our cows, and our farmers are still milking cows, in hopes that we can sell that milk in the future… #stillfarming pic.twitter.com/tn4dpUBuUa
— Ben Butler (@BenLButler) April 3, 2020
A probléma az élelmiszeripar nagy részét érinti a krumplitermesztőktől a húsüzemekig: a termékeik nagy része nagyüzemi felhasználásra készült és nagy kiszerelésű, a gyártósorokat pedig a hasábburgonya esetében ugyanolyan nehéz átállítani kisebb csomagokra, mint a hamburgergyárban.
A sors fintora, hogy éppen tejre akkora igény van az Egyesült Államokban, hogy sok boltban bevezették, hogy egy ember csak két gallon (nagyjából hét és fél liter) tejet vehet egyszerre, mert a pánikszerű felhalmozás hatására a boltok nem győzték kiszolgálni a megnövekedett igényeket – miközben a gazdaságoknak ki kell dobniuk a tejet, amit nem tudnak eladni. O’Connor ezért arra kéri a wisconsini hatóságokat, hogy szüntessék meg a korlátozást.
A termelők kárát a Dairy Farmers of America, az ország legnagyobb tejgazdasági szervezete egyelőre megtéríti, az amerikai kongresszus pedig egy 9,5 milliárd dolláros mentőcsomagot különített el a tejipar megsegítésére.
forrás: qubit.hu