Franciaország 96 megyéjéből 37-ben a legmagasabb szintű hőségriasztás van érvényben a kánikula miatt. A július 5-én kezdődött hőhullám miatt a Tour de France vasárnapi szakaszát is le kellett rövidíteni.
Európa vörösbe borult: vasárnap Franciaország 96 megyéjéből 37-ben a legmagasabb fokú hőségriasztás lépett életbe, ami mintegy 26 millió embert érint. A július 5-én kezdődött és előrejelzések szerint legalább július 15-ig tartó hőhullám miatt Párizsban korábban zárnak a múzeumok és az Eiffel-torony, a nemzeti ünnep előestéjére, hétfőre tervezett hagyományos utcabálokat pedig lemondták – írja az Euronews.
Szombaton az ország délkeleti részén, Saint-Laurent-du-Pape településen 40,2 Celsius-fokot mértek.
A hőség a sportvilágot is próbára teszi. A szélsőséges körülmények miatt a Tour de France kerékpárverseny szervezői lerövidítették a vasárnapi, 9. szakaszt Malemort és Ussel között. A Cycling Weekly szerint a verseny történetében ez az első alkalom, hogy kifejezetten a forróság miatt hoztak ilyen döntést.
Emmanuel Macron francia elnök szerint a legtöbb tűzeset emberi mulasztásból ered, ahogy fogalmazott, a tüzek többsége „emberi tevékenységre vezethető vissza”.
A kontinens déli és nyugati részén egyszerre több fronton támad a hőség. Olaszországban is a harmadik hőhullámnál tartanak idén nyáron, ahol az átlaghőmérséklet folyamatosan 35 Celsius-fok körül mozog, a csúcsértékek pedig meghaladják a 40 fokot. A helyi előrejelzések egy „súlyos afrikai hőhullám” kezdetét jelzik, amely várhatóan július 20-a után is folytatódik.
A forró légtömeg északabbra is terjeszkedhet. A magyar HungaroMet szerint a jövő hét egész Európában izzasztó lesz, és a nagyon meleg levegő Dél-Skandináviára is rátelepedhet, ahol 30 fok feletti csúcsértékek is lehetnek.
Magyarországon is nagyrészt kánikula várható a jövő héten, de a hét közepén egy érkező magassági hidegcseppnek köszönhetően megnőhet a záporok, zivatarok kialakulási esélye.






