Mindazoknak, akiknek már van tetoválás a testükön vagy gondolkodnak rajta, érdemes odafigyelniük.
A tetoválószalonok az elmúlt évtizedekben hatalmas érdeklődésnek örvendtek, és a tetovált bőr ma már nem számít szokatlannak.
Svéd kutatók azonban nemrégiben felfedezték, hogy a tetoválások összefüggésbe hozhatók egy ritka betegségforma fokozott kockázatával. Bár a betegség ritka, ezek a megállapítások további kutatásra adnak lehetőséget. Éppen ez az, amely átfogóbb információkkal szolgálhat a tetoválásokkal kapcsolatos kockázatokról.
Mindazoknak, akiknek már van tetoválás a testükön vagy gondolkodnak rajta, érdemes odafigyelniük.
A tanulmány eredményei szerint a tetoválások a nyirokrendszer egy ritka, de nagyon agresszív rákos megbetegedésének fokozott kockázatával járnak.
„A szervezet a bőrbe fecskendezett tetoválófestéket valami idegenként azonosítja, ami nem oda való, és aktiválja az immunrendszert.” – mondja Christel Nielsen, a Lundi Egyetem laboratóriumi orvostudományi tanszékének munkatársa.
Éppen ezért a tetoválás hosszú távú immunreakciót vált ki, amelynek során a szervezet megpróbálja kiűzni az ismeretlen anyagot a szervezetből. A tinta színes részecskéinek jelentős része később a nyirokcsomókban köt ki.
A svéd kutatók mindenkit megkérdeztek, akinél 2007 és 2017 között limfómát diagnosztizáltak. Megvitattak velük mindenféle életmódbeli tényezőt, amely befolyásolhatta az egészségüket, például a dohányzást. De emellett a tetoválások, azok elhelyezkedése a testen, a tetovált bőrfelület nagysága, az, hogy melyik évből származnak, vagy milyen színeket használtak.
Összesen 11 905 embert vontak be a kutatásba, akik közül 2 938 személynél diagnosztizáltak rosszindulatú limfómát. Az összegyűjtött információkat összehasonlították a kontrollcsoportokkal. Az eredmények kiértékelésekor kiderült, hogy a tetoválással rendelkező embereknél 21%-kal nagyobb volt a nyirokmirigyrák kialakulásának kockázata, mint a tetoválás nélkülieknél.
A fekete és a színes tinta kémiai összetételének egyértelmű különbségei ellenére nem találtak különbséget a színsémákhoz kapcsolódó kockázatban. A kutatók szerint a tetoválás mérete sem valószínű, hogy számít, mivel a szervezet az idegen anyagra reagál, függetlenül attól, hogy a tetoválás kicsi vagy nagy.
A kutatás szerzői azonban arra figyelmeztetnek, hogy a kutatás további vizsgálatokra ad lehetőséget, pánikra nem ad okot.
„Fontos megjegyezni, hogy maga a rosszindulatú limfóma nagyon ritka betegség, és hogy a kockázat növekedése nagyon alacsony kiindulási kockázathoz kapcsolódik” – mondta Mats Jerkeman, a tanulmány társszerzője.