A toxikológus elmondása szerint sok betegnek az az utolsó mondata, hogy „ugye meggyógyulok?”. Az orvosok viszont nem ígérhetnek semmit.
Nem szokása felelőtlen ígéreteket tenni azoknak a betegeknek, akiket lélegeztetőgépre rak – mondja Zacher Gábor toxikológus a Szabad Európa Szelfi című podcastjában. Arról is beszél, hogy
Az orvos szerint felelőtlenség lenne azt ígérni, hogy mindenkit meggyógyítanak, ahogy ezt Orbán Viktor tette.
– mondja Zacher.
Már nem számolja, hogy naponta hány beteget kell lélegeztetőgépre tennie. De mielőtt ezt megtenné, elmondja a betegnek, hogy milyenek a labor- és CT-eredményei. Ilyenkor a páciensek is érzik, hogy gond van már, mert a maszk már nem elégséges számukra a stabil légzéshez. Amikor pedig azt kérdezik tőle, hogy meggyógyulnak-e, ő csak annyit tud ígérni, hogy mindent elkövetnek ennek érdekében.
„Úgy szoktam csinálni, amikor adjuk az altatószert, hogy mondom a betegnek, hogy kezdjen el számolni. Egy, kettő, három, és akkor látjuk azt, hogy a tudatállapota mikor szűkül be az altatószertől, fájdalomcsilapítótól, aztán megkapja az izomlazítót”. Ezt követően jön az intubálás.
A kórházi állapotokról is beszélt. Elmondása szerint már volt egy-két alkalom, amikor náluk is bekövetkezett a „Bergamo-dilemma”, azaz dönteni kellett, hogy ki maradjon életben.
– mondja a beszélgetésben.
Zacher beszélt arról is, hogy a náluk lévő 120 covidos betegágy most nincs telítve, kevesebb a kórházban kezelt páciens. De az egészségügyi dolgozók nagyon túlterheltek és fáradtak. Ez pedig a teljesítményükre is kihat. De nem tett jót a március elején bevezetett új egészségügyi jogviszony sem. Ő maga is dolgozik más helyen, mentőzik a kórházi feladatai mellett, így jöhet össze márciusban a kb. 380 órája.
A sajtó szerepéről is szó esett. Zacher szerint nem jó, hogy nem engedik az orvosokat nyilatkozni és a sajtó munkatársai nem mehetnek be a kórházakba. Fontos lenne ugyanis, hogy lássák az emberek a valóságot, hogy emberek meghalnak, hogy van, akin nem tudnak segíteni, és azt is, hogy az ott dolgozók mennyire kifáradtak.