India egy olyan hatalmas és színes ország, hogy órákig beszélhetnénk róla, és még akkor is biztos, hogy lesz valami, amit nem mondtunk el róla. Itt nagyon különleges az éghajlat, a nyelv, a ruházat, és az emberek életmódja egyaránt. Indiában még azok a mindennapi tevékenységek is teljesen másképp néznek ki, melyeket egyébként a világ minden táján ugyanúgy végeznek az emberek.
1 A kritikus napokban csak minden ötödik nő használ intim higiéniai termékeket.
Az India vidéki területein élő nőknek csupán alig 20%-uk használ intimbetétet. A városokban ez a szám valamivel magasabb – körülbelül 50%. Ennek oka nemcsak a pénzben keresendő, bár értelemszerűen sokak számára ez is fájó pont.
A helyiek számára azonban a menstruáció tabu témának számít, ezért a lányok gyakran nem is tudják, hogy mi az, míg meg nem történik velük. Egy nő ilyenkor tisztátalannak számít, ezért külön szobában vagy akár házon kívül kell lennie. Ezért a legtöbb nő ilyenkor próbálja elrejteni a menstruációját és sok lány például iskolába sem megy addig, míg el nem múlik.
Ezenkívül Indiában az intim higiéniai termékeket luxusnak, nem pedig szükségszerűségnek tartják. A helyiek szívesebben költik a pénzt inkább dekoratív kozmetikumokra.
A szokásos betétek, tamponok és kelyhek helyett a legtöbb nő azt használja, ami kéznél van: rongyot, szénát, sőt még homokot vagy hamut is.
2 Az indiaiak számára a padló is egy bútordarab.
A régi hagyományok szerint nevelt indiaiak nem használnak ágyat, széket vagy asztalt – a földön esznek, ülnek és alszanak. A padlón aludni egyébként több okból is praktikus: nincs szükség légkondicionálásra, nem fáj a hátuk és nyugodtabban alszanak.
Az alvóhely előkészítéséhez csak le kell teríteniük egy szőnyeget, reggel pedig nem kell pazarolni az időt ágyazással, csak össze kell tekerni és a sarokba állítani vagy a szekrénybe tenni a szőnyeget. Szóval egyben helytakarékos is.
3 Még a fiatal felnőttek is gyakran a szüleikkel alszanak.
Az indiai tinédzserek és fiatal felnőttek körében teljesen megszokott, hogy a szüleikkel alszanak az emberek, és ezt egyetlen családtag sem érzi kínosnak vagy kényelmetlennek.
Még ha a házban egyébként több hálószoba is van, a család gyakran akkor is együtt alszik. Miért? Mert az indiai gyerekeknek és szülőknek nagyon szoros a lelki kapcsolatuk és nagyon komolyan veszik az egymással való törődést – ezt nagyon nehéz megérteni a más kultúrában felnőtt emberek számára.
4 Az indiaiak életének szerves része, hogy olajat dörzsölnek a fejbőrükbe.
Ez egyfajta hagyomány és az alternatív gyógyászat kombinációja egyszerre. Az indiaiak különféle olajokat dörzsölnek a hajukba nap mint nap, nem meglepő tehát, hogy a hajuk erőssége és egészsége messze földön híres.
A kókuszolaj itt különösen népszerű. Állítólag, ha ősz hajra viszik fel, akkor még a haj eredeti színét is visszaállítja.
Itt szentségtörésnek számít, ha valaki nem használ fejbőrolajat. Nagyjából olyan, mintha nálunk valaki abbahagyná a fogmosást vagy a fürdést.
5 Indiában orvoshoz menni ostobább dolog, mint saját magunkat meggyógyítani.
Még egy vicc is van erre, miszerint minden indiai egy okleveles orvos is egyben. Ritka kivételektől eltekintve a helyiek tényleg inkább öngyógyítást végeznek, minthogy felkeressék az orvosukat. Ennek a hozzáállásnak több oka is van:
- sokkal olcsóbb egy-két kanál mézet enni, mint megvenni azokat a tablettákat, amiket az orvos ír fel;
- mindenki őszintén hiszi, hogy nincs olyan betegség, amit a kurkuma, a méz és a túró ne gyógyítana meg;
- sokan gúnyt űznek azokból, akik egy orrfolyással például orvoshoz mennek, az indiai kultúrában ugyanis csak akkor kell orvoshoz menni, ha vérzik valamink.
Az orvosoktól való távolságtartás bizonyos mértékig a hagyományoknak köszönhető: elvégre, ha évszázadokon keresztül a már említett három összetevővel kezelik az embereket, akkor minek változtatnának ezen?
6 A lányok különféle eszközökkel, köztük veszélyesekkel is próbálják fehéríteni az arcukat és a testüket.
Indiában szépségideálnak számít a fehér bőr. Minél fehérebb egy nő bőre, annál szebbnek tartják őt. Ennek okán elképzelhetetlen mennyiségű bőrfehérítő termék áll rendelkezésre a helyi kozmetikai piacon. A probléma azonban az, hogy a legnépszerűbb krémek olyan szteroidokat, hirdokinonokat és tretinoinokat tartalmaznak, amik hosszú távú használata a bőr hiperpigmentációjához és más kellemetlen következményekhez vezethet.
Nemcsak kozmetikumokat használnak, a szegényebb nők például mosogatórongyokkal és kefékkel dörzsölik a bőrüket rendszeresen, annak reményében, hogy így majd „lemossák” magukról a sötét színt.
7 Sokan a régi módian mosakodnak – vödörrel és kanállal.
Nem mindenkinek van felszerelt fürdőszobája, így a lakosság nagy része még mindig a padon ülve vagy guggolva, egy vödör és egy merőkanál segítségével fürdik. A csapokat leggyakrabban a ruhák mosásához használják.
Egyébként nemcsak a helyiek kényszerülnek rá erre, hanem azok a turisták is, akik túl olcsó szállodát foglalnak maguknak, amikor Indiába utaznak, vagy esetleg vidéken keresnek maguknak szállást, ahol nincs kiépített vízvezeték hálózat.
Ez valószínűleg elképzelhetetlennek tűnik a legtöbbünk számára, de az indiai emberek szerint gyorsan meglehet szokni, és nagyon sok pénzt lehet vele spórolni.
8 A legtöbb indiai babonás és hisz az asztrológiában.
Az indiai babonák száma szinte végtelen, ám manapság már egyre kevesebb fiatal hisz ezekben. Ettől függetlenül a lakosság felnőtt része azonban folyamatosan betartja az ezzel kapcsolatos íratlan szabályokat, például:
- naplemente után tilos padlót söpörni;
- éjszaka tilos körmöt vágni;
- kedden és szombaton tilos húst enni;
- mielőtt elmész otthonról kell enned egy kanál cukros túrót;
- a ház előtt lógó citrom és chili távol tartja a bajt.
Az indiaiak egyébként úgy vélik, hogy a drágakövek szerencsét hoznak. Ennek ellenére nem veheted meg akármelyiket, először konzultálnod kell az asztrológusoddal, aki a megfelelő rituálé után megállapítja, hogy melyik a hozzád illő drágakő, ami tényleg szerencsét hoz neked. További érdekesség, hogy a vőlegényeket és menyasszonyokat is gyakran az asztrológiai adataik alapján sorsolják össze.
9 Sok helybéli a náluk idősebb embereket „bácsinak” és „néninek” szólítja, még akkor is, ha nem is ismerik őket.
Indiában a bácsi és a néni szavak a leggyakoribb formája az idősebb emberek megszólításának. Ez gyakran megzavarja azokat a külföldieket, akik munka ügyben utaznak az országba. Valószínűleg mindannyian meglepődnénk, ha a nálunk pár évvel fiatalabb kollégánk úgy köszönne reggel, hogy „Jó reggelt, néni!”.
Ez a szokás egyébként főként azokra az emberekre jellemző, akik nem különösebben gazdag vagy művelt családokban nőnek fel.
10 Még a vizet is különleges módon isszák.
Fő szabály, hogy ivás közben az üveg, csésze, vagy bármilyen más edény nem érintheti az ajkat. Ennek legfőbb oka természetesen a higiénia. Indiában bevett szokási, hogy egyszerre több ember is iszik egy palackból vagy pohárból, ezért van szükség erre.
A helyieknek még mondásaik is vannak ezzel kapcsolatban, például: „Ne cuppanj rá az üvegre, nem vagy te béka!”
Bónusz #1: sok férfi szoknyát visel, kényelemből.
Ezt a szoknyát lunginak hívják, és tulajdonképpen egy téglalap alakú szövetdarab, amit a derék vagy csípő köré kell tekerni. Ez sok férfi ruhatárának az egyik alapvető kelléke. Ennek oka a helyi éghajlat: mivel nagyon meleg van és párás a levegő, ezért a szűk nadrágokban történő közlekedés nem különösebben kényelmes.
Bónusz #2: speciális fémkaparóval mossák a nyelvüket minden fogmosás után.
Fogmosás után a helyiek mindig egy speciális fém eszközzel mossák meg a nyelvüket. Ez nagy meglepetés lehet a nyugati országokból érkező emberek számára, akik nem mindig tudják értelmezni a minden boltban és online áruházban megtalálható fém nyelvkaparók értelmét.
Jártál már Indiában? Milyen érdekes dolgokat figyeltél meg a helyi lakosok életében?