Porig rombolták, rejtélyes csomagokra bukkantak a környékén, terrortámadásra utaló bizonyítékok kerültek elő – ilyen szalagcímekkel futnak a közösségi médiában azok az (ál)hírek, amelyek a Notre-Dame-ban keletkezett tűz kapcsán kezdtek terjedni. És sajnos nagyon sokan meg is osztják őket, óriási lökést adva ezzel a hazugságoknak.
Ahogy az várható, a notre-dame-i tűzvész hírére is lecsaptak az álhírgyárosok, és bár alig két nap telt el a katasztrófa óta, egyre több hazugság jelenik meg a szerencsétlenségről a közösségi médiában. Egy valótlanságra mi magunk is felhívtuk a figyelmet, ám ennél durvább dolgok is terjedni kezdtek azóta.
A BuzzFeed News össze is szedett néhány sületlenségeket, illetve olyan bejegyzést, amelyeket gondolkodás nélkül osztanak tovább az emberek, pedig nagyon nem kellene. De nézzük először a tényeket: a Notre-Dame hétfőn valóban leégett, össze azonban nem dőlt. Egy Twitteren terjedő álhír viszont ennek ellenkezőjét igyekszik elhitetni az emberekkel: olyan fotóval terjesztik a „cikket”, amelyben ugyan francia katedrálisok láthatók, de egyik sem az a Notre-Dame. A mellékelt képeken viszont mindkét építmény elég rossz állapotban van, ami sok internetezőt képes megtéveszteni. A bejegyzés ráadásul notre-dame-os hashtaggel került ki, hogy biztos célt érjen.
Nazis bombed Notre Dame Cathedral in Paris & left it in ruins during WW2 and it survived & was rebuilt. No fire is gonna bring down the grand cathedral. Structure's got a strong foundation and can be re-built #NotreDameCathedral pic.twitter.com/jOMGx16YNW
— 👁𝓐𝓻𝓽𝓲𝓼𝓽𝓛𝓲𝓺𝓾𝓲𝓭99💋 (@VillarosaArts) April 15, 2019
Az szintén nem igaz, hogy a tűz szándékos gyújtogatás eredménye, az álhírgyárosok viszont előszeretettel készítenek erre utaló bejegyzéseket is. Egy Facebookon feltűnt képernyőkép az érzelmekre próbál hatni: jellemzően arab felhasználók reakcióit vágták benne össze, és az látható rajta, hogy a profilok tulajdonosai a tűzről szóló hírekre a közösségi oldal nevetős arcával reagálnak. Ezt ugyancsak gyanútlan terjesztik az emberek.
A legdurvább azonban mégsem ez, hanem a „CNN” állítólagos beszámolója, amely szerint a tüzet terrorista cselekmény okozta. A „hírt” egy, a CNN nevével és logójával visszaélő csatorna osztogatja, többen azonban arra sem veszik a fáradtságot, hogy legalább a fiók nevét ellenőrizzék. Márpedig abból világosan látszódna, hogy ez a CNN nem az amerikai hírcsatorna oldala.
Sajnos most is bebizonyosodott, hogy a közösségi oldalak nem csak a gyors tájékozódásra és az ismerősökkel való kommunikációra alkalmas platformok. A nettó hazugságok döntő többsége is innen jön, és sokan el is hiszik azokat.