A Republikon Intézet legfrissebb kutatása szerint a TISZA Párt márciusban újabb lendületet kapott, és tovább növelte előnyét a Fidesz–KDNP-vel szemben.
A teljes népesség körében a TISZA Párt jelenleg 29 százalékos támogatottsággal bír, míg a kormánypárt 27 százalékon áll. Ez a két százalékpontos különbség megegyezik a múlt hónapban mért adatokkal, ami azt jelzi, hogy Magyar Péterék stabilan tartják az előnyüket.
A pártválasztók körében a TISZA Párt egy százalékponttal erősödött, míg a Fidesz–KDNP egy százalékponttal gyengült. Ennek eredményeként a TISZA Párt jelenleg 38 százalékos támogatottságot élvez, míg a Fidesz–KDNP 35 százalékon áll. Ez a három százalékpontos különbség hibahatáron belüli, de mégis jelentős előrelépést jelent a TISZA számára.
A legérdekesebb változás azonban a biztos szavazók körében történt: itt a TISZA Párt két százalékpontot erősödött, míg a Fidesz–KDNP három százalékpontot veszített. Ennek eredményeként a TISZA Párt jelenleg 40 százalékos támogatottsággal bír, míg a Fidesz–KDNP csupán 33 százalékon áll. Ez a hét százalékpontos különbség már jelentős előnyt jelent a TISZA számára, és komoly kihívást a kormánypártoknak.
No, és a többiek?
A Republikon azt írja, hogy a DK 1-1 százalékpontot erősödött a múlt hónaphoz képest a teljes népesség és a pártválasztók körében, a teljes népességben 6, a pártválasztók körében 7 százalék a támogatottsága. A biztos szavazók körében nem erősödött, továbbra is 7 százalék szavazna az országjáró Gyurcsány Ferenc pártjára, ezzel jelenleg ők a harmadik legerősebb párt.
A Mi Hazánk támogatottsága a teljes népességben változatlanul 5 százalék, a pártválasztók körében egy százalékponttal csökkent, 6 százalékra, a biztos szavazó pártválasztók körében pedig két százalékpontot veszített, s 6 százalékra esett vissza.
A kutatóintézet a közleményében azt írja „nem kijelenthető, hogy a párt Fideszhez való közeledése okozta volna a visszaesést, de az biztos, hogy így már nem a Mi Hazánk a harmadik legerősebb párt”.
A Kutyapárt hónapok óta először veszített támogatottságából hibahatáron belül, a teljes népességben egy százalékpontot, 4 százalékra, a pártválasztók körében 2 százalékpontot, 5 százalékra, a biztos szavazók körében egy százalékpontot, 5 százalékra, azaz továbbra is bejutna a parlamentbe, de a küszöbön áll.
A Momentumnak jó hónapja volt. „Miután hónapokon át egy százalékponton állt a párt támogatottsága, komoly politikai lehetőség volt számukra az LMBTQ-közösséget támadó, gyülekezési jogot korlátozó alkotmánymódosítás” – írják. „Mivel a Momentum évek óta konzisztensen LMBTQ-párti, szervezetten jár a Pride-ra, míg a szavazóikat elszívó TISZA Párt nem vette fel a kesztyűt ebben az ügyben, a helyükön vákuum keletkezett, amelyet a Momentum és Hadházy Ákos igyekszik betölteni” – tették hozzá.
Az MSZP, a Párbeszéd és az LMP továbbra is 1-1-1 százalékon állnak a teljes népesség, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében is, a Jobbik 1 százalékról 0 százalékra esett minden mérési szinten, és 1 százalék jelezte, hogy egyéb kis pártokra szavazna.
A bizonytalanok aránya 3 százalékponttal csökkent, 23 százalékra.
forrás: blikk.hu