A variánst először az afrikai kontinensen azonosították, ám egy Dél-Afrikából Hongkongba érkező utas már Ázsiába is behurcolta.
A koronavírus egy újabb variánsát fedezték fel Afrikában, ami kimagaslóan erős mutációs képességgel bír, így megkerülheti az emberi test védelmi vonalát, új löketet adva a világjárványnak – írja a Guardian cikkére hivatkozva az Index.
A B.1.1.529 besorolást kapó variánsnak egyelőre 32 mutációját jegyezték fel a vírus tüskefehérjéjében, amelyet a legtöbb vakcina imitál, hogy felkészítse a szervezetet a Covid elleni védekezésre. Bár a jelenlegi oltóanyagok fejleszthetőek, azok az alapvírusnak a sejtekhez való csatlakozását szolgáló tüskefehérjéjét veszik alapul az immunrendszer felkészítéshez.
A variánst először Botswanában azonosították november 11-én, ott három fertőzöttet találtak, hat másik esetet pedig Dél-Afrikában lokalizáltak, ám a vírust egy Dél-Afrikából Hongkongba érkező utas már Ázsiába is behurcolta.
A B.1.1.529 november 14-én jutott át Dél-Afrikába, Hongkongba pedig egy 36 éves férfi testében jutott el, aki 20 napot töltött az afrikai országban, mielőtt negatív PCR-teszttel szállt fel a járatára.
Hongkongban azonban a karantén még negatív teszteredmény esetén is kötelező, így a férfi nem sétált ki a sűrűn lakott szigetcsoport utcáira, és az izolációja második napján állapították meg nála a fertőzöttséget, így az a kérdés, hogy a repülőtértől és géptől a szállásig hány emberrel érintkezhetett.
forrás: blikk.hu