Belföld, Hírek

„Ez nem egy látványpékség” – Kósa szerint felkészült az ország: ha kell, a temetési rendbe is belenyúlnak – Egy afrikai mondást is felhozott

Kósa Lajos a Debreceni Televízió vendége volt, ahol a járványhelyzetről faggatták. A fideszes képviselő szerint aggodalomra semmi ok, ők minden eshetőségre felkészültek.

 

 

 

 


Napról napra nyugtalanítóbb hírek jelennek meg a járványhelyzettel kapcsolatban, egyre több az új fertőzött és a kórházban ápolt beteg, miközben nő az elhunytak száma is. Már nagyjából 1.400.000 embert beoltottak hazánkban, amellyel Magyarország a második az uniós átoltottsági ranglistán, de egyelőre nem sikerül lassítani a járványt, továbbra is a harmadik hullám meredeken felszáló ágában vagyunk.

Az operatív törzs tagjaként Kósa Lajos első kézből rendelkezik információkkal a helyzet alakulása kapcsán, amiről most a Debrecen Televízióban nyilatkozott.

„Most a harmadik felfutó szakban vagyunk, ahol is a megjelent mutáns törzsek sokkal veszélyesebbek, jobban fertőznek és súlyosabb betegségeket okoznak, most már a fiatalabb korosztályban is, mint a korábbi törzsek” – szögezte le a politikus. „Egy intézkedés, miután 10 nap – 2 hét a betegség lappangási ideje, illetve a lefutási ideje, két hét múlva vált ki érezhető eredményt az adatokban. Ugye mi szigorítani 15-e előtt szigorítottunk, tehát a hónap végére várjuk azt, hogy ez megjelenik az adatokban. Addig valószínűleg az újonnan megbetegedettek száma növekedni fog, reméljük ezzel nem tart lépést a súlyos esetek száma, tehát akiket lélegeztetőgépen kell már kezelni, illetőleg a halottak száma, mert minden életért megküzd a magyar szakembergárda.”

Hogy bírja-e az egészségügy a terhelést, arra annyit mondott, egyelőre van elegendő covid-ágy, és azt is kiemelte: sem a kórházi ágyak, sem a lélegeztetőgépek esetén nem érték el még a kapacitások felét. Hogy várhatók-e további szigorítások, azt azért nehéz megmondania, mert a járványadatok alakulásában is találgatni lehet csak. Egy dologban biztos, a végső védettséget az jelenti, ha a magyar emberek több mint felét átoltják. Hangsúlyozta, ha nem lenne kínai és orosz vakcina, feleannyi embert sem tudtak volna beoltani, mint amennyien most túl vannak rajta.

„Ha azt a tanácsot követtük volna, amit a baloldal javasolt, hogy mi Magyarország szálljunk be a különböző nagyhatalmak nagyhatalmi játszmáiba, és ne ápoljunk kiegyensúlyozott kapcsolatot az amerikaiaktól a kínaiakig, mindenkivel, akkor ez sem lenne, értelemszerűen. Lehetne hőbörögni Moszkva vagy Peking ellen, egyébként ezt Washingtonnal is meg lehetne csinálni, de hát most komolyan: nekünk kell magyaroknak a világban az észt osztani?” – tette fel a kérdést Kósa, majd kijelentette: egy afrikai mondás az irányadó, miszerint: „ha kisegér vagy, akkor mindegy, hogy az elefántok szeretkeznek vagy háborúznak, neked észnél kell lenned.”

Hogy hogyan juthatna az ország több oltóanyaghoz, arra a képviselő annyit mondott:

„Azt kell csinálni, amit eddig. Tárgyalunk, ügyesek vagyunk, próbálunk minden lehetőséget kihasználni. Nem hallgatunk a szirénhangokra, megbízunk a magyar szakemberekben, nem veszünk részt a nagy gyógyszergyáraknak a piaci, meg a gazdasági harcaiban, hanem próbáljuk a tőlünk telhetőt megtenni annak érdekében, hogy mindenképpen a biztonságos vakcina legyen jelen Magyarországon.”

Beszélt arról is, hogy az esetleges magyar vakcina gyártásában kulcsfontosságú Debrecen, hiszen ott lesz a magyar vakcinagyár, amit persze még fel kell építeni. Azt remélik, hogy 2023-ban már működni fog.

Szóba került az is, hogy van-e olyan vészterve az operatív törzsnek, amit akkor lehet elővenni, ha esetleg nem sikerül a közeljövőben megfékezni a járványt. Kósa szerint ők minden eshetőséget számba vettek.

„Minden eshetőségre felkészülünk. A legrosszabb forgatókönyvre is van válaszunk, reméljük, hogy sose kell ehhez nyúlni. Itt egész sok mindenről van szó. Tehát amit az emberek nem is tudnak elképzelni, meg ilyen apróságnak tűnik” – magyarázta, példaként említve a maszkgyártást és az orvosi oxigén biztosítását, amelyekben önellátóak vagyunk, hozzátéve azt is, hogy saját fejlesztésű lélegeztetőgépen is gondolkodnak, de megemlítette a temetkezést is.

„Egészen odáig, hogy mondjuk a temetési rend, hogy ha szükséges, abba lehessen belenyúlni. Tehát itt mindenre gondolunk. Ebben az értelemben felkészült az ország. Függetlenül attól, hogy adott esetben ez, hogy is mondjam, ez nem egy látványpékség, tehát ez nem olyan, hogy ott kell ezekről a kérdésekről tárgyalni a monitor előtt, hogy a tévé egyenes adásban adja. „

 

 

 

A teljes interjút itt tudja visszanézni:

 

 

 

 

 

forrás: blikk.hu



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?