Az átlagos autótulajdonosok számára az üzemanyagköltség egy külön részt képez a havi költségvetésben. Bár látszólag lehetetlennek tűnik ennek csökkentése, révén, hogy teljes mértékben ki vagyunk szolgáltatva a benzinkutak árainak, valójában nem lehetetlen, ám ehhez ismernünk kell kicsit az autók működését. Így megtudhatjuk például azt, hogy a ki nem cserélt és/vagy szennyezett légszűrő jelentősen megnöveli az üzemanyagfogyasztást.
10 Folyamatosan ellenőrizd a gumiabroncs nyomását
Az egyik olyan tényező, amelyre hajlamosak vagyunk kevésbé figyelni, az a gumiabroncs állapota. Ez nagy probléma, egy lapos gumiabroncs ugyanis bár vezetés közben nem biztos, hogy feltűnik, valójában nagy mértékben befolyásolja az üzemanyag-fogyasztást. Figyeljünk arra, hogy mindig a gyártó által meghatározott értéknek megfelelő nyomás legyen a kocsi első és hátsó kerekeiben.
9 Időben cserélj légszűrőt
Idővel rengeteg por, kosz, és bogártetem halmozódhat fel egy autó légszűrőjében, ami befolyásolja az oxigén motortérbe jutását. Ennek következtében az üzemanyag-fogyasztás megnő, a motor pedig gyorsabbak kopik. Szélsőséges esetekben a megnövekedett fogyasztás akár 20%-os is lehet.
8 Gördülékeny vezetési stílus elsajátítása
Néha kicsit mindannyiunkból előbújik a szunnyadó Forma 1-es versenyző, ám nem árt tudni, hogy ilyenkor nemcsak a gyorshajtási büntetést kockáztatjuk, hanem az üzemanyagfogyasztást is jelentősen megnöveljük. A fölösleges és kétségbeesett gyorsítások és fékezések miatt az üzemanyagfogyasztásunk akár 40-50%-kal is megnőhet, a motor kopásáról és túlterheléséről nem is beszélve.
7 Csökkentsd a kis utazások számát
Egy autó fogyasztása akkor a legintenzívebb, amikor melegíti a motort. Ennek megfelelően minél többször hajtunk végre kis utazásokat hétközben, annál nagyobb lesz az üzemanyagköltségünk. Próbáljunk meg minél több dolgot egyszerre elintéznünk, hogy ne kelljen minden nap külön fodrászhoz, postára vagy a bankba rohangálnunk.
6 Szokj le az alacsony sebességi fokozatban történő nagy sebességű közlekedésről
Ez a tanács főként a manuális váltós tulajoknak szól: ne legyetek lusták fel-és le váltogatni a sebességi fokozatokat. 50-60 km/h-ás sebességnél például már nyugodtan 4-esbe válthatsz, ezzel a látszólag jelentéktelen lépéssel pedig körülbelül 20%-ot spórolhatsz az üzemanyag fogyasztáson
5 Távolítsd el a felesleges dolgokat a kocsiból
Értelemszerűen minél több súlyt kell cipelnie a motornak, annál nagyobb lesz a fogyasztás. Ezért fontos, hogy sose legyenek nálunk felesleges, nehéz dolgok a kocsiban, minden 45 kg ugyanis körülbelül 2%-ot ad hozzá az üzemanyag-fogyasztáshoz.
4 Ne hagyd a lábad a fékpedálon
Sokaknak talán logikusnak tűnhet, hogy biztonsági okokból az egyik lábukat mindig a fékpedál fölé helyezik, ezzel azonban észrevehetetlenül is hozzáérhetnek a fékpedálhoz, ezáltal mechanikai ellenállást okozva és megnövelve az autó üzemanyagfogyasztását gázadáskor. A fékek elkoptatásáról nem is beszélve.
3 Használj gyártó által ajánlott motorolajat
A gyártó által ajánlott olaj pár százalékkal csökkentheti az üzemanyagfogyasztást. Ez elsőre jelentéktelennek tűnhet, de egy év alatt azért szép kis összeget spórolhatunk ezáltal.
Az üzemanyag-fogyasztás növekedését ez esetben a túlságosan sűrű, rossz minőségű olaj okozhatja, amivel nehezebben tud megbirkózni az autó motorja.
2 Válassz megfelelő oktánszámú üzemanyagot
Mindenki imádja az autóját, ám ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül a legdrágább, prémium minőségű üzemanyagot kell beletankolni. A legjobb, ha minden esetben a gyártó által ajánlott oktánszámú üzemanyagot használjuk, ellenkező esetben ugyanis a megnövekedett üzemanyagköltségeken túl a motort is hazavághatjuk.
1 Kerüld a rossz utakat
Természetesen nem mindig van választási lehetőség, ha azonban egy rövidebb, de rosszabb minőségű főút, vagy egy kiváló minőségű, ám kicsit hosszabb autópálya között kell választanunk, akkor mindig célszerű a másodikat választani. Bár az út hosszabb, a rossz utak és közlekedési lámpák elkerülésével mégis sok üzemanyagot spórolhatunk. A folyamatos kátyúkerülgetés és a piros lámpánál állás akár 30%-kal is megnövelheti az üzemanyagköltségeket, a futóműben és vele együtt a szívünkben okozott károkról nem is beszélve.