A színvakság és a színtévesztés a színlátás zavara az emberi szervezetben. A színvakok és színtévesztők nem tudnak különbséget tenni olyan színek között, amelyeket az egészséges emberek eltérőként érzékelnek. Jellemzően genetikai okokra vezethető vissza, de előfordulhat szem-, ideg- vagy agykárosodás során és vegyi hatásra is. Az alábbi képeknek köszönhetően most mi is bepillantást nyerhetünk kicsit, hogy hogyan is látják a világot a színvakság különböző típusaiban szenvedő emberek.
Normál látás
1 Deuteranopia
A deuteranópiát a zöld csapok hiánya okozza. Ebben a típusban nehéz különbséget tenni a piros és a zöld árnyalatai között. Nemhez kötött öröklésmenetű, és a férfiak körében 1% az előfordulása.
2 Protanópia
A protanópiát a piros szín észlelésére képes csapok hiánya okozza. Ebben a típusban a piros szín árnyalatai sötéten jelennek meg. Nemhez kötött öröklésmenetű, és a férfiak körében 1% az előfordulása.
3 Tritanópia
A tritanópia a színtévesztés egy nagyon ritka típusa, amiben a kék csapok hiányoznak. A színtévesztések közül ebben látható a legkevesebb színárnyalat.
4 Teljes színvakság
5 Mopsz a tulipánmezőn.
6 Leonid Afremov festőművész Melody Of The Night című festménye.
7 Közlekedési jelzőlámpa.
8 Szivárvány színű haj.
9 Papagájok.
10 Nyan Cat.
11 Paradicsomok.
12 Frida Kahlo, festőművész.
13 Simpson család.
14 Ősz.