Folyamatosan magas a napi új, igazolt koronavírus fertőzöttek száma; tegnap az Európai Unió a vörös zónába sorolta Magyarországot a járványhelyzet miatt. Közben szerdán ülésezik a kormány, az operatív törzs pedig ismét sajtótájékoztatót tartott az újabb fejleményekről.
Fontos:
- A kormány ma dönt a magyar schengeni határok ellenőrzésének fenntartásáról
- Kedvezőtlenek a számok: arányaiban egyre több a kórházban ápolt fertőzöttek száma a többi fertőzöttéhez képest
- holnaptól, október 1-jétől kötelező a lázmérés az oktatási intézményekbe való belépéskor
A sajtótájékoztatón elhangzott:
Határok:
A kormány ma is ülésezik, döntéseket hoz a schengeni határok ellenőrzésének fenntartásáról. A döntésekről holnap Gulyás Gergely számol be a Kormányinfón.
Szlovéniába a vele szomszédos országokból való belépéshez nincs szükség negatív PCR-tesztre, ha a belépni szándékozó a határ mindkét oldalán földdel rendelkezik és mezőgazdasági munkavégzés miatt lép be az országba. Ezen felül számos kivételt határozott meg Szlovénia annak kapcsán, hogy kik mentesülnek beutazáskor a karantén alól.
Rendőri intézkedések:
36 rendőri intézkedés volt közérdekű üzem megzavarása és a védekezési szabályok megszegése miatt. Ezek között voltak, akik tömegközlekedési eszközön nem viseltek maszkot.
Az Örs vezér téren például egy álló tömegközlekedési eszközön két ember nem viselte a maszkot. A többi utas szólt nekik, de őket ez nem érdekelte, így rendőrt kellett hívni.
A rendőrök több étteremben, üzletben is kénytelenek voltak intézkedni, hasonlóan az elmúlt napokhoz.
Jelenleg 24121 ember van hatósági házi karanténban Magyarországon. Egyre többen töltik le a mobil appot, amivel ellenőrizhető, hogy nem hagyták el a karantént, de még mindig csak alig több mint ezer ember használja ezt.
Többféle büntetőügy is folyamatban van a járvány kapcsán, rémhírterjesztés, csalás és hasonló esetek miatt. A járvány alatt indított büntetőügyekben eddig 89 ember gyanúsított.
Müller Cecília:
894-gyel emelkedett a beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma, több mint 19 ezer aktív fertőzött van Magyarországon. Az elmúlt 24 óra alatt 8 ember halt a vírushoz köthetően.
A kórházban ápolt középsúlyos-súlyos betegek száma 773, közülük 54-en vannak lélegeztetőgépen. Ezek a számok nem kedvezőek, mert növekszik a kórházban ápoltak aránya az összes fertőzötti számhoz képest – mondta az országos tisztifőorvos.
30 óvodában, 6 iskolában rendkívüli szünet van, 130 osztálynál, 4 teljes iskolánál digitális munkarendet rendeltek el.
Ahhoz, hogy ne legyenek további korlátozások, mindenkinek be kell tartania az előírt védekezési szabályokat.
Változások csütörtöktől:
Október 1-jétől kötelező a testhőmérséklet-mérés az oktatási intézményekbe való belépéskor. A határérték 37,8 fok. Akinél ilyen hőemelkedést mérnek, annál negyed óra várakozás után újra mér kell, és ha továbbra is magas a hőmérséklete, a gyermeknek el kell hagynia az intézményt. A hőmérőket, hőkapukat, hőkamerákat kiszállították mindenhova, az iskolák megszervezték a beléptetést, remélni lehet, hogy ez zökkenőmentes lesz mindenhol.
Idősek világnapja:
Október 1-je az idősek világnapja is. Az idősek különös figyelmet érdemelnek. Nem csak azért, mert egyre több idős ember van. Mára itthon szerencsére a születések száma is növekszik. A kölcsönös tisztelet és szeretet mentén mindenkinek megvan a helye a társadalomban. Ferenc pápa szerint az idős kor nem betegség, hanem kiváltság. Szelídség, tapasztalat, bölcsesség jellemzi az idős kort, ezért szeretetnek, figyelemnek kell körbevennie őket. A koronavírus-fertőzés szempontjából is óvni kell őket, fontos, hogy mindenki tartsa be a védelmi szabályokat, védjük őket – hangoztatta Müller Cecília, hozzátéve: az időseket némileg elkülönítették, amit nehéz elviselni, ezért a különböző generációknak együttműködve kell ezt a járványt leküzdeni és kezelni. Azt javasolják, hogy az idős emberek továbbra se nagyon találkozzanak olyanokkal, akikkel nem laknak együtt. Vásárolni is tudatosan menjenek, felkészülten, és kevés időt töltsenek ott, ahol sok ember van. Otthon gyakran szellőztessenek, illetve ugyanazokat a szabályokat tartsák be, amiket mások számára is javasolnak. Mossanak többször kezet, otthon, ha egyedül vannak, fittek, akkor a fertőtlenítő takarítást is végezzék el. Ha segítségre van szükségük a gyógyszerkiváltásban, az élelmiszerek beszerzésében, és nincs a közelükben rokonság, keressék az önkormányzatokat, mert nekik jogszabályban foglalt kötelezettség, hogy segítsenek – mondta Müller Cecília, arra kérve a fiatalokat is, figyeljenek az idősekre.
Kérdésekre adott válaszok
Tervezik- e kötelezővé tenni a zárt sportklubokban, edzőtermekben a maszkviselést? Válasz: Nem, mert a sportolás lényegesebb gyakori lélegzetvétellel jár, maszkban sportolni nem túl előnyös. Szellőztessék ezeket a termeket, tegyék megfelelő távolságra egymástól a gépeket, szabályozzák, hogy egyszerre hány ember menjen be a terembe, de ezen túl az edzőtermek helyett javasoltabb a szabadban sportolás.
Mi van, ha valaki elkapja az influenzát és a koronavírust egyszerre? Válasz: Erre nincs pontos válasz. Itt két különböző kórokozóról van szó. Mindkettő célszerve a felső és alsó légutak, a koronavírus emellett az egész szervezetet megbetegíti: az erek belső falán okoz gyulladást. Számokat itt nem lehet mondani, de feltétlenül meg kell előzni, amit meg lehet: a szezonális influenza elleni oltás például október második felétől ingyenesen elérhető a háziorvosoknál. Az új koronavírus ellen még nincs védőoltás. Ha a két vírus egyszerre támadja meg az ember szervezetét, az sokkal több szövődménnyel, problémával járhat, mintha csak az egyik kórokozóval kellene megküzdenie.
Idősotthonoknál gyakori, hogy a kerítésen keresztül beszélgetnek a lakók a kint lévő rokonaikkal. Válasz: Ennek nincs akadálya, vegyen fel maszkot mindkét fél, legyen meg a távolság.
Egy olvasó iskolás gyermekének az osztálytársa 10 nap karantén után második teszt nélkül mehet közösségbe, ha a szüli bejelentik, hogy a gyermek tünetmentes. Ez jól van így? Válasz: A pozitív és tünetes, pozitív és tünetmentes, iletve a kontaktszemély más-más dolog. Ha valaki kontaktszemély, akkor 10 nap után mehet a közösségbe, mert a lappangási időben nem mutatkoztak a fertőzés jelei rajta. Ha valaki beteg volt valóban, akkor a tünetek elmúltát követő harmadik napon mehet a közösségbe, ha ezzel együtt eltelt tíz nap a tünetek megjelenését megelőző harmadik naptól kezdve. A szülők nem feltétlenül tudják megítélni, mi a gyerekkel a helyzet, igazolást kell vinni az iskolákba.
Hány helyen mérik az országban a szennyvízben a vírus örökítőanyagát? Válasz: 21 városban figyelik a vírus örökítőanyagának mennyiségét a szennyvízben. Ez információt szolágáltat arra, hogy a lakosság részéről történik-e vírusürítés. Jósló értéke van: ott, ahol növekszik a vírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben, 1 hét, 10 nap múlva nő a koronavírus-fertőzöttek száma is . Ez a szennyvíz egyébként nem fertőz, csak a vírus örökítőanyaga van benne. Most Nyugat-Magyarországon látható emelkedés.
Mire alapozható, hogy a reprodukciós szám egy körülire csökkent? Válasz: A járványügyi adatokra.
Javasolja az operatív törzs, hogy az emberek ne menjenek családi rendezvényre, moziba, esküvőre, rendezvényre? válasz: Az operatív törzs nem szól bele az emberek magánéletébe. Vannak olyan helyzetek, amit jogszabály tilt: például az 500 fő feletti rendezvények megtartásának tilalma. Nagy óvatossággal, kellő bölcsességgel kell a családi rendezvényeket is megszervezni, betartva a higiénés szabályokat. Nem tudhatjuk, ki fertőzött, hiszen a tünetek megjelenése előtt 48 órával már lehetséges a fertőzés átadása.
forrás: blikk.hu