A második világháború óta nem látott globális gazdasági válság követheti a koronavírus-járványt, írja a Portfolio a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) elemzése alapján.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) elemzése szerint a koronavírus-járvány példátlan sokkot okoz majd a gazdaság és a munkaerőpiac számára:
a munkaórák az idei második negyedévben 6,7%-kal csökkennek, azaz közel 195 millió teljes munkaidős foglalkoztatott állása szűnik meg. És habár a járvány hatásait minden munkavállaló érezni fogja majd, számos szektort kifejezetten sújtani fog a gazdaságban tapasztalt visszaesés.
Az ILO olyan kulcsfontosságú gazdasági szektorokra vonatkozóan mutatott ki teljes összeomlást a gazdasági aktivitás szempontjából, mint a szálláshely-szolgáltatás, a feldolgozóipar, a kis- és nagykereskedelem, az ingatlanügyletek, valamint a szolgáltató szektor. Azaz különösen azok a szektorok kerülhetnek nehéz anyagi helyzetbe, amelyekben sokszor alacsony képzettségű és alacsony jövedelmű emberek dolgoznak világszerte.
A különösen érintett szektorokban 1,25 milliárd ember dolgozik, ami a teljes globális munkaerő-állomány közel 40%-a. Ezért a szervezet arra figyelmeztet, hogy drasztikus fizetéscsökkenés és leépítés következhet.
Az ILO elsősorban olyan lépéseket javasolt a kormányok számára, mint az, hogy
- a gazdaság stimulálása érdekében egy időben támogassák a keresletet és a kínálatot
- olyan intézkedéseket hozzanak, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára azt, hogy ne építsék le a dolgozókat
- terjesszék ki a szociális védelmet mindenki számára
- adó- és pénzügyi kedvezményekkel támogassák a vállalatokat
- tartsák fenn a társadalmi párbeszédet, megerősítve a kommunikációt a vállalatok és az érdekképviseletek között.
forrás: blikk.hu