Egészségügyi ötletek

8 egészséges táplálkozási mítosz, amely szabotálja a fogyókúrád

A fogyókúra, egy olyan szóösszetétel, amitől garantáltan összerezzen mindenki, hiszen mégis ki szeretné hónapokon keresztül szigorú szabályokhoz igazítani az étkezését, miközben végig csak egy csokira vágyik? A másik oldalról viszont, ki ne szeretne fitt és karcsú lenni? És már kész is az az ördög kovácsolta mókuskerék, amit fogyókúrának hívunk.

Az azonban, hogy hogyan is kívánunk megszabadulni azoktól a bizonyos plusz kilóktól, egyáltalán nem mindegy. Mára egy egész iparág épült arra, hogy lefogyasszon minket, a különféle ételektől, italoktól, ősinek mondott módszerektől át egészen a pirulákig. Így nem csoda, hogy jó néhány tévhit is kering arról, hogy hogyan lehet gyorsan, hatékonyan megszabadulni a zsírpárnáktól. Ezek pedig veszélyesek lehetnek, hiszen akár az is előfordulhat, hogy épp a kívánt hatás ellenkezőjét fogjuk elérni.

Ezeknek a fogyókúrás trendeknek ne dőlj be!
#1 Mítosz: A barna cukor jobb
A cukor az cukor. Kalória tekintetében a barna cukorban nincs kevesebb, mint a kristályban, sőt egy teáskanál barna cukorban még egy picit több kalória van, mint egy teáskanál kristálycukorban. Az tény, hogy a barna cukor bizonyos szempontból egészségesebb, mint fehér rokona, hiszen kevesebb kémiai finomító eljáráson megy keresztül, de az nem igaz, hogy kevésbé hizlal.

#2 Mítosz: A zabkása a legjobb reggeli
A zab, zabpehely kétségkívül egészséges, rostokban gazdag és nyugodtan fogyaszthatod. Amiről itt szó van, azok az instant zabkása, vagy zabpuding porok, ezeket jobb, ha száműzöd, mert teli vannak adalékanyagokkal és hozzáadott cukorral. A zabkását magad is eltudod készíteni, pikk pakk megvan és a fogyókúrádba is belefér.

#3 Mítosz: Zöldség, gyümölcs minden mennyiségben
A zöldségek elengedhetetlen részét képezik a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásnak. De fogyókúra során vannak, amiket jobb, ha kerülünk. Ilyen pl. a burgonya, az édesburgonya, a kukorica vagy az avokádó. A gyümölcsök közül diéta idején kerülendő a banán, az aszalt gyümölcsök, illetve a diófélék.

 

 

 

#4 Mítosz: A teljes kiőrlésű nem hizlal
A szénhidrát, mint tápanyag, a felszívódási sebességtől függően raktározódik zsírban vagy nem. A feldolgozott ételek, mint pl a cukor és a liszt, azaz az izolált szénhidrátok mind gyorsan szívódnak fel, és kerülnek a véráramba. A teljes kiőrlésű termékek felszívódási ideje valamivel lassabb, ezért laktatóbbak, de fogyni nem fogunk tőlük az biztos.

#5 Mítosz: Mindegy miből jönne össze az az 500 kalória
Hát nem. Teljesen másként fog hatni, ha mondjuk az 500 kalóriát keksszel és fagyival viszed be, mint ha mondjuk kelbimbóból. Az egyes ételeket teljesen másként bontjuk le, emésztjük meg és az összetevői is másként hasznosulnak szervezetünkben.

via GIPHY
#6 Mítosz: Naponta csak kétszer eszek
Az bizony nem sok, de nem is jó. Aki fogyni akar, rendszeresen kis adagokban kell, hogy étkezzen. Könnyebb betartani a diétát és a szenvedés hiánya miatt hosszabb ideig is sikerül. Aki csak kétszer eszik, az nagy valószínűséggel este teszi azt, amikor már nagyon kiéhezett az egész napi koplalástól. Ekkor viszont megeszik mindent válogatás nélkül, és mivel nemsokára lefekszik, le sem mozogja a bevitt ételmennyiséget.

via GIPHY
#7 Mítosz: Ha kihagyod a reggelit, gyorsabban fogysz
Tény, hogy a fogyás alapja az alacsonyabb kalóriabevitel, de nem jó ötlet a reggelin spórolni. Az ébredés után magadhoz vett táplálék ugyanis az anyagcseréd motorjának beindítója, ráadásul ebédre is többet fogsz enni, ha egész délelőtt koplaltál. Egyél inkább egy rostban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó reggelit.

# 8 MÍTOSZ: VANNAK OLYAN DIÉTÁK, AMELYEK NEM MŰKÖDNEK.
Nem számít, hogy milyen ételeket eszel a fogyás elérése érdekében: egyesek nem esznek zsírokat, míg mások nem fogyasztanak fehérjéket és szénhidrátokat, és néhányan egyszerűen csak csökkentik az étel mennyiségét. Mindenesetre, ha szigorúan követed a diétát, akkor biztosan fogyni fogsz. Ha azonban visszatérsz a korábbi étkezési szokásaidhoz, a túlsúlyod vissza fog térni.
Nem szabad azt állítani, hogy a diéták nem működnek. Az igazság az, hogy mindannyian hatékonyak a maguk módján, de ahhoz, hogy az eredményt elérjük, hosszú ideig kell folytatni a diétát, és félretenni a kedvenc ételeinket. A szakértők úgy vélik, hogy nem szabad különböző diétát követni, hanem egy olyan kiegyensúlyozott táplálkozási tervet kell folytatni, amely jó neked.

forrás

 



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?