Vannak íratlan szabályok, melyeket egyszerűen muszáj betartanunk, hogy elkerüljük a konfliktusokat és a kellemetlen helyzeteket. Bár az általános illemszabályok sokat változtak az elegáns bálok és keménykalapok kora óta, ma is épp úgy megköveteli őket az etikett és a jó modor, mint egykoron.
1 Az interneten
- Ne kínozd a barátaidat és kollégáidat azzal, hogy a tengerpartról készült fotóhoz hőmérsékletet is mellékelsz. Jobb, ha egyszerűen megosztod a fotót, és mellé egy rövid leírást, hogy miért töltötted fel.
- Ne hozz fel a barátod üzenőfalán vagy a fotója alá írt megjegyzésben kényes témákat – erre vannak a privát üzenetek.
- Ne használj Caps Lock-ot (folyamatos nagybetűk), mert olyan, mintha kiabálnál a beszélgetőpartnereddel.
- Ne rakd teli a bejegyzéseidet és megjegyzéseidet emojikkal, hashtagekkel, mert nagyon kaotikusnak tűnhetnek.
- Naponta legfeljebb három képet tölts fel az Instagramra. Ha nyaralni mész, akkor se menjen ez a szám 5-6 fölé.
- Ha ismerősnek jelölsz valakit, küldj mellé egy üzenetet, amiben lemagyarázod, hogy ki vagy és miért jelölted be.
- Az ételekről készült fotók mára már viccnek számítanak a közösségi oldalakon, hiszen attól, hogy jól néz ki valami, még egyáltalán nem biztos, hogy finom is. Három kivétel van: ha te magad készítetted és feljavítottad az eredeti receptet, ha az ételhez egy érdekes sztori is tartozik (oszd meg a történetet is), vagy ha az étel tényleg nagyon különleges.
2 Köszönés
- A szóbeli üdvözlés esetén, először a férfiak köszönnek a nőknek, a fiatalok az időseknek, és az alacsonyabb rangúak a magasabb rangúnak.
- Kézfogáskor az a személy nyújtja először a kezét, akinek bemutatták a számára idegen személyt. A férfiaknak a nők kínálják fel a kézfogást, a fiatalabbaknak pedig az idősebbek. A munkáltató-munkavállaló esetében azonban mindig a főnök nyújtja a kezét elsőként.
- Bármilyen társadalmi helyzetben is vagy, ha belépsz egy szobába, mindig neked kell köszönnöd elsőnek.
- Amikor bemutatsz két vagy több személyt egymásnak, mondj róluk néhány információt, pl.: „Ő itt a barátom, Lilla, aki állatorvos.” Mindenki tudni fogja, milyen kapcsolat is van köztetek, s közös témát is könnyebben találnak majd egymással.
- Kézfogás előtt minden férfinak le kell vennie a kesztyűjét.
- Egy taxiba szállva, mindig neked kell először köszönni a sofőrnek.
- Ha egy szobába belépő személy kezet nyújt egy ülő embernek, neki is fel kell állnia. Rendkívül nagy illetlenség ülve maradni kézfogás közben.
- Ha a barátod, akivel vagy, köszön valakinek, akkor neked is illik köszönni az illetőnek, még akkor is, ha Te nem ismered őt.
- Ne fogj kezet senkivel egy mosdóban, vagy a kijáratánál, hiszen a kezeid általában vizesek, koszosak, stb. Jobb, ha egyszerűen elnézést kérsz, és kihagyod a kézfogást az esetlen próbálkozások helyett.
- Ne fogj kezet senkivel az asztal felett.
3 Vendégségben
- Semmiképp se válaszolj úgy egy meghívásra, hogy „ki lesz még ott?” -ez rendkívül udvariatlan.
- Ha vendéged van, kapcsold ki a TV-t és maradj távol a számítógéptől.
- Ha vendégségben vagy, vagy esetleg nálad vannak vendégek, ne telefonálj öt percnél tovább.
- Először a mosdót mutasd meg a vendégeknek, ahol kezet moshatnak, csak utána vezesd körbe őket a ház/lakás többi részén.
- Ha minden vendég az asztalnál ül, várjátok meg a vendéglátót, mielőtt enni kezdenétek.
- Egy állófogadás elején, amikor mindenki üdvözöl mindenkit, jobb, ha a bal kezedben tartod a hideg üdítődet, különben hideg és nedves lesz a jobb kezed, ami elég kellemetlen lehet kézfogáskor.
- Ha te távozol elsőként egy vendégségből, csak a vendéglátóktól köszönj el, máskülönben a búcsúd azt jelentheti a többi vendég számára, hogy ideje nekik is menniük.
4 Telefonon
- A fontos dolgokat ne üzenetben oszd meg másokkal!
- Mindig némítsd le a telefonodat a színházban, a moziban, a könyvtárban és az előadásokon!
- Ha nem veszik fel az ötödik kicsengés után, ideje letenned a telefont.
- Ha barátokkal beszélgetsz, rápillanthatsz a telefonodra. Azonban, ha telefonálnod kell, menj egy kicsit távolabb, így biztosan senkit nem fogsz zavarni.
- Ha egy hívás megszakadt, akkor a hívott félnek illik újratárcsázni.
- Ha ismeretlen számról hívsz valakit, a teljes neveden mutatkozz be, így a másik félnek nem kell találgatnia, hogy „Gábor?! Melyik Gábor?”