Belföld, Hírek

Klímakatasztrófa közeledhet: Sokkoló tényeket közölt a magyar kutató

Miközben a meteorológusok már most a hétvégén érkező, 40 fokot karcoló pokoli hőségre figyelmeztetnek, Ürge-Vorsatz Diána klímakutató egészen sokkoló ténnyel ébresztette rá a magyarokat a valóságra. Hazánk középső része az elmúlt harminc évben egész Európa egyik leggyorsabban melegedő területévé vált.

 

A szakember a Facebook-oldalán megosztott drámai posztjában kifejtette, hogy bár a kontinensünk eleve kétszer gyorsabban melegszik a globális átlagnál, a magyarországi helyzet még ebből a mezőnyből is kirívó. Ha például Írországhoz vagy Észak-Angliához hasonlítjuk magunkat, nálunk ötször-hétszer gyorsabb a felmelegedés üteme, ami évtizedenként elképesztő, 3/4-1 fok-os emelkedést jelent.

Húsbavágóvá vált a klímaválság

A CEU professzora szerint a helyzet tarthatatlan, és a halogatás minden egyes nappal csökkenti az esélyeinket a békés átmenetre. A kutató szerint sürgősen fel kell ébrednünk, mert a klímaváltozás már a mindennapi életünket, az egészségünket és a gazdaságot veszélyezteti – írta a telex.hu.

A mezőgazdaságunk, a vizünk (pont ott, ahol már most is nagyon folyóban van!), a gazdaságunk – mind nagyon még fogja szenvedni. itt már nem babra megy a játék. Sürgősen be kellene látni, hogy igenis húsba, pénztárcánkba és egészségünkbe mélyen belevágó ügyről van szó, és nekünk itt a kis Magyarországon az egyik legfontosabb, hogy nagyon sürgősen megállítsuk az éghajlatváltozást” – figyelmeztetett Ürge-Vorsatz Diána, hozzátéve, hogy ha időben lépünk, a folyamat még megállítható úgy, hogy abból jólét-emelkedés származzon, nem pedig áldozat.

Érkezik a 40 fokos pokol

A kutató drámai szavai nem is jöhetnének aktuálisabb időpontban, ugyanis Európa felett egy úgynevezett hőkupola alakult ki. Ez a különleges légköri jelenség szinte csapdába ejti a forró levegőt, és tartósan extrém hőséget produkál. A hőkupola most keleti irányba, egyenesen felénk mozog.

A HungaroMet előrejelzései miatt az országos tisztifőorvos szombattól a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendelte el az egész országra. A katasztrófavédelem emellett a hatalmas szárazság miatt országos tűzgyújtási tilalmat léptetett életbe.

forrás



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?