Jennifer Lawrence, Amy Adams, Meryl Streep és más hírességek által használt trükkök.
A színész munkája a sokrétű érzelmek ábrázolása, amivel a legtöbb előadó remekül megbirkózik. Csakhogy a síráshoz tudni kell könnyeket kicsikarni magadból, ami messze nem mindig megy könnyen a művészeknek.
Elmeséljük, milyen érdekes módszereket használnak a hollywoodi színészek, hogy sírva fakadjanak a kamerák előtt.
Gyakorlás
Néhány színész bármikor tud sírni – ez csak gyakorlás kérdése. Például Bryce Dallas Howard képes könnyeket kicsikarni magából, amikor csak kell, és erre megvan a saját technikája: a Fekete tükör és a Titokzatos erdő sztárja ásítást stimulál a lágy szájpadlás emelésével.
Bryce ezt a nyilvánosság előtt is bebizonyította, könnyedén sírva fakadt Conan O’Brien show-jában a műsorvezető kérésére. A színésznő azt is hozzátette, hogy könnyebb sírni, ha a szervezetben elegendő folyadék van, ezért előtte sok vizet kell inni.
Beleélni magad a karakteredbe
A Tűnj el! című horrorfilm forgatásán Daniel Kaluuya színész megpróbálta a karaktere helyébe képzelni magát, és elképzelni, milyen lehet azoknak az embereknek, akik szörnyű helyzetbe kerülnek, igazságtalanságot szenvednek el, érzelmileg és fizikailag lebénulnak. Így született meg a jelenet, ahol a főhős szeméből záporoznak a könnyek, és a nézők aligha fogják elfelejteni ezt az erőteljes jelenetet.
Hosszú ideig nem pislogni
Sok művész egyszerűen addig nem pislog, amíg a szeme természetes módon könnybe nem lábad. Így tesz például az Oscar-díjas Jennifer Lawrence is.
„Az életemben nincs semmi, ami azonnal sírásra késztetne” – osztotta meg Jennifer az MTV News-nak adott interjújában. „A legtöbb esetben nyitva tartom a szemem, és tűrök.”
Lawrence azt is elmesélte, hogy az Éhezők viadala egyik jelenetében kellett sírnia, amikor Rue meghal, ezért egyszerűen felvette a gyászoló embernek megfelelő testtartást. A színésznő síró emberre jellemző mozdulatokat kezdett végezni, és az igazi könnyek maguktól eleredtek.
Emlékezni valami szomorúra
A színészek időnként olyan trükköt alkalmaznak, mint a saját szomorú emlékeikbe való merülés. Így tesz például a hatszoros Oscar-jelölt Amy Adams is. A színésznő soha nem mesélte el, mire gondol pontosan ilyenkor, de abban egyetérthetünk, hogy a kétségbeesés és a fájdalom a szemében mindig őszintének tűnik.
Az Amerikai botrány című film forgatásán Amynek különösen sokat kellett sírnia, és David O. Russell rendező segített neki elérzékenyülni: szándékosan emlékeztette a színésznőt valami szomorúra, ezzel könnyeket csalva a szemébe.
Nagyon megijedni
Amikor a színész nem tud koncentrálni és sírni a kamera előtt, a rendező segít neki. Néhány rendező ilyenkor könyörtelenül viselkedik. Például a Skippy című film forgatásán Norman Taurog rendező azzal fenyegette meg a kilencéves Jackie Coopert, a főszereplőt, hogy megöli a kutyáját, hogy könnyeket csaljon a fiú szemébe. Kíváncsi lennék, hogy manapság hogyan reagálnának erre a gyermekjogi aktivisták.
Alfred Hitchcock arra kényszerítette az asszisztenseit, hogy hollókat és galambokat dobáljanak Tippi Hedrenre, így az ő hisztériája a Madarak című filmben egyáltalán nem megjátszott volt.
Stanley Kubrick is ismert a kemény módszereiről – a Ragyogás című film forgatásán rendkívül durván bánt Shelley Duvallal, és újra meg újra sírásra kényszerítette, a fürdőszobai támadás jelenetet vagy tucatszor felvéve, amíg el nem készült a tökéletes felvétel. Ez Shelleyt érzelmi kimerültségig juttatta – a stressztől még a haja is hullani kezdett.
Francis Ford Coppola pedig Winona Ryderrel bánt rosszul, mindenki előtt sértegetve őt, hogy őszintén elsírja magát a Drakula című film forgatásán.
Egyszerűen profi módon végezni a munkádat (vagy Meryl Streepnek lenni)
Vannak színészek, akiknek egyáltalán nincs szükségük trükkökre a forgatáson: az érzelmi játékot egyszerűen a munkájuk részeként tekintik. Az egyik ilyen Meryl Streep, a legtöbb díjjal rendelkező hollywoodi sztár.
A sírás a kamera előtt számára egyszerűen egy feladat, amelyet időben és felelősségteljesen kell elvégezni.
„A legnehezebb olyasmit csinálni, amihez egyáltalán nincs kedved” – mesélte Streep. „Arra gondolsz, ami az életedben történik. Aztán vidámságot kell mutatnod anélkül, hogy örömet éreznél. Vagy sírnod kell életed legszebb napján. Furcsa és nehéz olyasmit ábrázolni, ami távol áll a valóságtól. De ezt is meg kell tenni, mert a színészek segítenek a nézőnek felismerni a saját érzelmeit.”
Ez az igazi profizmus!
Mesterséges könnyeket előidézni
Mindennek ellenére a könnyek előhozatala egyáltalán nem könnyű folyamat, és még az igazi profiknak sem mindig sikerül könnyeket előcsikarni a szemükből. Ilyenkor jó ha kéznél van a színészeknél egy speciális mentolos stift, ami irritálja a nyálkahártyájukat és könnyezést okoz.
Ez a legegyszerűbb, de egyben leghatásosabb módszer a könnyek előidézésére, ezért érthető módon az egyik legnépszerűbb is Hollywoodban. Ezt a trükköt alkalmazza például Anna Faris színésznő is, a Horrorra akadva filmsorozat sztárja.