A szülők közel 700 új keresztnevet szerettek volna anyakönyveztetni tavaly, de ennek csak a töredékét engedélyezték.
A 24.hu szedte össze azokat az új keresztneveket, amelyek 2021-ben anyakönyvezhetővé váltak. Felkeresték a Nyelvtudományi Kutatóközpontot, ahol Dr. Raátz Judit állt rendelkezésükre. Ő mondta el, hogy nem nagyon van névadási trend Magyarországon. Viszont ha mégis említenie kéne valamit, akkor azt mondaná, hogy a szülők gyakran akarnak idegen helyesírással nevet adni, holott Magyarországon ez nem elfogadott.
„Minden héten érkezik kérelem a Maya, Noah, Deniel nevekre. Ezek a nevek Maja, Noé, Dániel formában már régóta anyakönyvezhetők” – mesélte. Természetesen több férfi és női nevet is elfogadtak, szigorúan magyar helyesírással. A 24.hu összeszedte ezeket, jelentéssel együtt.
Női nevek:
- Femke: német eredetű név, amelyet főleg, holland, német nyelvterületeken használnak, lehet a fridu (béke, védelem, biztonság) nevek önállósult kicsinyítője, vagy fríz eredetű, jelentése: kislány;
- Alita: az Adél név spanyol nyelvben elterjedt alakváltozata;
- Mildi: az anyakönyvezhető Milda alakváltozatának tekintjük;
- Malajka: arab eredetű név, jelentése hírvivő angyal;
- Kassziopeia: görög eredetű név;
- Terra: latin eredetű név, jelentése, föld
- Mézi: az angol Maisie név kiejtését követő változata, a név a Margit skót Mairead változatának a kicsinyítő képzős változata.
Férfi nevek:
- Szotirisz: görög eredetű név, jelentése megmentő, a név ajánlott névnapja augusztus 6.;
- Szahel: jelentése tenger;
- Ömer: héber és arab eredetű név, jelentése hosszú életű, vidám, virágzó;
- Kaled: arab eredetű név, jelentése halhatatlan, örök
- Raed: arab eredetű név, jelentése felderítő
- Dzseferzon: angol eredetű, jelentése Jeffrey fia
- Rahmel: arab név, jelentése bizonytalan, talán Isten fia.
Ez még nem minden. Elfogadtak több, összevont női nevet: Annazsófia, Annalea, Annadóra, Annadorka, Elizabella, Minabella. Arra is volt példa, hogy meglévő neveknél váltottak alakot. A női nevek esetében így lett a Rozalindból Rozalin, Rozáliából pedig Zália. A férfi neveknél a Majdból lett Majsa, míg a Gerhárdból Gerált.
Persze vannak olyan nevek is, amelyeket nem támogatnak, ilyenek az uniszex nevek, amelyeket a világ más részein férfiak és nők is viselhetnek. Ilyen volt a Zuri, az Erin, az Éden, a Nam, a Penda, a Doron, a Zola, a Melek, a Tyler, a Sasha, a Lio és az Angel.