Ha kincsvadászatra indulunk egy antik boltban vagy bolhapiacon, akkor érdemes kétszer is alaposan átgondolni, hogy mit is készülünk venni. Egy rosszul megválasztott kristályváza, de még egy használt márkás cipő is nagy egészségügyi kockázatot hordoz magában, ezért veszélyes lehet őket bevinni az otthonunkba.
12 Antik kristály
Az antik kristályok remek választások lehetnek, már amennyiben dekorációként akarjuk őket használni. Fontos tudni azonban, hogy ezek sokszor nem alkalmasak a mindennapi használatra, ugyanis olyan elavult gyártási szabványok szerint készítették őket, ami miatt veszélyesek lehetnek az egészségünkre. Sok ilyen kristály készítésénél például ólmot használtak annak idején, így az ezekben történő ételek és italok felszolgálása egészségügyi problémákat okozhat.
11 Régi edények és étkészletek
Hasonló a helyzet a régi edényekkel és étkészletekkel, melyek szintén ólmot vagy más veszélyes anyagokat tartalmazhatnak, nem beszélve arról, hogy nem tudhatjuk, mire használták őket korábban.
A gyönyörű kialakítás még nem teszi biztonságossá a bennük történő főzést vagy az ételek felszolgálást. Például a régi tapadásmentes serpenyők készítésekor még olyan veszélyes anyagokat használtak, amik ma már az egész világon tiltva vannak. Ezért fontos, hogy az ilyen edényeket és étkészleteket szintén maximum dekorációs céllal vásároljuk.
10 Cipők
Egy pár jó állapotban lévő antik dizájner cipő csábítónak tűnhet, pedig az ilyesmi nem játék. Ha használt cipőt vásárolunk, akkor fennáll annak a veszélye, hogy gombát, vagy más bőrfertőzést kapunk, ami még az előző tulajdonoshoz köthető. Sok esetben ráadásul az ilyen cipők annyira átvették az előző tulajdonosuk lábának alakját, hogy egyszerűen kényelmetlen őket hordani.
9 Porszívó
Nemcsak a porzsákban, hanem a porszívó legkisebb sarkaiban is olyan por, szennyeződés és poloskák gyűlhetnek össze, melyek veszélyesek lehetnek az egészségünkre. A használt porszívó vásárlás épp ezért egy lottóval egyenlő: sosem tudhatjuk, hogy milyen baktériumokat vagy allergéneket viszünk be vele az otthonunkba.
8 Gyerekjátékok
Ha plüss vagy műanyag játékot vásárolunk, ne feledjük, hogy a gyermekünk folyamatosan ölelgetni, sok esetben pedig akár még nyalogatni is fogja majd. A régi játékok gyakran baktériumokat, poloskákat, bolhákat, de még akár penészt és egyéb allergén anyagokat is tartalmazhatnak, amiket sokszor még a forró vízben történő mosással sem lehet teljesen semlegesíteni, mivel egyes mikrobák még a magas hőmérsékletnek is ellenállnak.
7 Elektromos készülékek
A régi elektromos berendezések az áruknál fogva rendkívül csábítók lehetnek, ám nem árt tudni, hogy nemcsak azért veszélyesek, mert bármikor tönkre mehetnek, de egy-egy ilyen meghibásodás alkalmával akár tüzet is okozhatnak. Még az új elektromos készülékek is sok esetben rizikósak, a régi készülékek esetében ez pedig csak hatványozódik.
6 Matracok
Bár valószínűleg sehol nem találunk olyan helyet, ahol használt matracokat vásárolhatnánk, érdemes azonban megjegyezni, hogy az ilyet még a rokonoktól vagy barátoktól sem érdemes átvenni. Ezekkel ugyanis rovarokat, bolhákat, kullancsokat és egyéb mikrobákat vihetünk az otthonunkba, nem beszélve arról, hogy a matracok a korábbi tulajdonosaik testnedveit is tartalmazzák, amik nemcsak gusztustalanok, de egészségtelenek is egyben.
5 Kiságyak
Nem számít, hogy mennyire jó állapotú egy kiságy, akkor is elképzelhető, hogy olyan biztonsági előírások szerint készítették annak idején, ami mára már veszélyesnek bizonyul és tiltott. A biztonsági előírások évről-évre változnak, ezért célszerű mindig a legújabb szabványoknak megfelelő kiságyakat vásárolni.
4 Párnák
A használt textíliák minden esetben a poloskák melegágya lehet. Az Oklahoma Állami Egyetem Agrártudományi és Természeti Erőforrások Tanszéke úgy véli, hogy a poloskák akár 1 évig is képesek életben maradni a textíliákon. Ez csak azért probléma, mert számos internetes oldalon találkozhatunk használt díszpárnákkal és párnákkal, melyek valójában igen rizikós veszélyforrások is egyben.
3 Gumicsizma
A vízálló ruha, de még a gumicsizma sem tart örökké. Anyaguk módosulhat a folyamatos használat és a rossz időjárási viszonyok hatására, ezért valószínűleg anyagilag is jobban járunk, ha új esőkabátot vagy gumicsizmát vásárolunk, mint hogy a használt darabokat 1-2 év után cserélni kelljen majd.
2 Sisakok
A kerékpár- és motoros bukósisakokat úgy tervezték, hogy kizárólag egyetlen erős ütésnek képesek biztonságosan ellenállni. Mivel azonban az ilyen sisakok előéletének felkutatása lehetetlen, jobb, ha inkább biztosra megyünk, és a saját biztonságunk érdekében kerüljük a használt sisakok vásárlását. Arról nem is beszélve, hogy tetűt, és egyéb fertőzéseket is terjeszthetnek.
1 Szőnyegek
Az évekig használt szőnyegek foltjainak eltávolítása nem nehéz, a bennük található penész és allergéneké pedig már igen, sőt szinte lehetetlen. Egy új szőnyeg persze sokba kerülhet, azonban ha fontos a saját magunk és családunk egészsége, akkor minden bizonnyal érdemesebb befektetni egy ilyenbe, mint használt szőnyeget vásárolni.