Egy gyors bevásárlásnak indul, de életveszély lehet a vége. A nyári hőségben néhány perc is végzetes lehet egy kisgyermeknek vagy kutyának, ha az autóban hagyjuk őket. A test hőháztartása gyorsan felborul és ez tragédiához vezethet. Megmutatjuk, miért veszélyes ez ennyire, és mit tehetsz, ha ilyet látsz.
A nyári hőség nem játék. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a gyermeket vagy a kutyát az autóban hagyják, míg „csak egy percre” beugranak a boltba. A valóság azonban könyörtelen: zárt térben a hőmérséklet percek alatt az egekbe szökhet, és kisgyermekek vagy állatok esetében ez akár végzetes hőgutához is vezethet.
Egy kisgyermek testhőmérséklete akár ötször gyorsabban is emelkedhet, mint egy felnőtté. A kutyák pedig szinte kizárólag lihegéssel hűtik magukat – ha ez nem elég, szervezetük védtelen lesz.
Mi történik a szervezetben?
Kezdetben csak fáradtság, szédülés, hányinger. Ám 41 °C-nál az agy és más szervek is leállhatnak – és 10-15 perc is elég lehet a tragédiához.
Nem kell, hogy tűzforró legyen kint!
Árnyékban, 22-26 °C-os kinti hőmérsékletnél is percek alatt 44–50 °C-ra emelkedhet az autó belső tere. A műszerfal akár 80 fokra is felforrósodhat – a gyerekek és kisállatok gyakorlatilag csapdába esnek.
Mit tehetsz, ha veszélyben lévő gyermeket vagy állatot látsz?
-
Hívd azonnal a 112-t – add meg pontosan a helyszínt, rendszámot!
-
Kezdd meg a hűtést – a gyermeket vigyük árnyékba, vegyük le róla a ruhát.
-
Ha a gyermek vagy állat eszméletlen, nem reagál, és nem tudsz máshogy segíteni: betörheted az ablakot (jóhiszemű segítségnyújtás esetén nem büntethető, ha kárt okozol az autóban).
-
Kérj tanút, készíts fotót vagy videót, jegyezd fel az időpontot.
Összefoglalva:
-
Soha ne hagyj gyermeket vagy kutyát az autóban, még pár percre sem.
-
A hőguta percek alatt kialakulhat.
-
Árnyékban is életveszélyes lehet a hőmérséklet.
-
Segítségnyújtás nemcsak erkölcsi, hanem jogi kötelesség is!