Inspirálódj, és teremts egyedi otthont magadnak. Ebben a cikkben megtudhatod, hogyan teheted a lakásodat nemcsak stílusossá, de praktikussá is egyben, korlátozott felújítási költségvetéssel, illetve, hogy melyek a legmegfizethetőbb lakberendezési trükkök, és azt is, hogyan alakítsd ki a belső tereket akár egy profi lakberendező.
Stílusos belső teret kialakítani végtele költségvetéssel egyáltalán nem jelent nagy kihívást. Ehhez elég csak felfogadnod egy megbízható lakberendezőt, aki elvégzi helyetted az összes munkát. Sajnos azonban nem mindenkinek van lehetősége lakberendezőt fogadni, ezért a legtöbb ember saját maga rendezi be a lakását, külső segítség nélkül.

Valójában ebben sincs semmi bonyolult, és még korlátozott költségvetéssel is berendezheted a belső tereket legalább olyan jól, mint a lakberendezők. Elárulok egy kis titkot: ugyanazokat a lakberendezési trükköket meg lehet valósítani drága és olcsóbb anyagokkal is.
Annak érdekében pedig, hogy a lakásod ne csak stílusos, hanem valóban praktikus is legyen, mutatok neked 5 elérhető trükköt, amelyeket te is megismételhetsz.
1. trükk: A konyhai ajtó feletti áthidaló elbontása.
A tapasztalat azt mutatja, hogy sok háztartásban a konyha felé vezető ajtó napközben nyitva van, és gyakorlatilag soha nem zárják be. Felmerül tehát a logikus kérdés: „Ha az ajtó soha nincs becsukva, érdemes-e egyáltalán felszerelni?”
Valójában nem feltétlenül. Gyakran az ajtókilincs csak szatyrok felakasztására szolgál, a mögötte lévő kis hely pedig igazi porfogóvá válik, különösen egy háziállatokkal rendelkező lakásban.
Az egyik legegyszerűbb, de nagyon hatásos trükk, ami segít a tér vizuális növelésében, az ajtónyílás feletti áthidaló elbontása.

Ez a módszer több természetes fényt biztosít, és segít a mennyezet magasságának vizuális növelésében is. Természetesen ezzel a trükkel automatikusan megspóroljuk egy beltéri ajtó árát, ami alapból nem olcsó mulatság manapság.
2. trükk: Festhető tapéta és fali dekoráció.
Annak érdekében, hogy a befejezés költségét csökkentsük a design rovása nélkül, a falakat tapétázáshoz érdemes kiegyenlíteni, nem pedig festéshez, amit a legtöbb mesterember javasol.
A helyzet az, hogy a felületek előkészítése, a festéssel együtt nem olcsó, és akkor az anyagköltségről még nem is beszéltünk.

A falak tapétázáshoz való előkészítése feleannyiba, vagy akár harmadannyiba is kerülhet, és ha közben 1 méter széles festhető tapétát használunk, akkor jelentős különbséget valószínűleg nem is fogunk látni.
Hogy a belső teret modernebbé és egyedibbé tegyük, kiegészítő dekorációként használhatunk kész MDF léceket.
Nem feltétlenül kell a léceket más színűre festeni. A legsikeresebb megoldás, ha a falak színére festjük őket. A rájuk eső árnyékok így is mélységet és vizuális jelenlétet kölcsönöznek a falnak.

3. trükk: Nagyméretű csempe.
A konyhai hátfal burkolásakor sokan hagyományosan csempét használnak, mivel ez az anyag a legpraktikusabb, tartós és hatalmas választékban kapható.
Ahhoz azonban, hogy a konyhád modernebb és vizuálisan drágább legyen, nagyméretű csempét érdemes választani, azaz 60×60 cm-es vagy 120×60 cm-es méretet.
A helyzet az, hogy a konyhapult és a felső szekrények közötti magasság a legtöbb esetben 60 cm, ami azt jelenti, hogy a hátfalat vízszintes fugák nélkül is burkolhatjuk.

A leginkább univerzális megoldás, ami szinte bármilyen stílusú belső térhez illik, a természetes kő textúrájú csempe, például:
- Márvány
- Onix
- Homokkő
Modern stílusokhoz matt felületű csempét érdemes választani. Ha közelebb áll hozzád a klasszikus stílus, akkor a konyhai hátfalhoz fényes csempét válassz.
Minél nagyobb a csempe, annál jobban érvényesül a mintázata.

4. trükk: Mennyezetig érő függönyök rejtett karnissal.
A mennyezet magasságának vizuális növelése érdekében a függönyhöz rejtett mennyezeti karnist érdemes használni, nem pedig a hagyományos fali karnist, amihez már annyira hozzászoktunk.
Vizuálisan a mennyezetig érő függönyök megnyújtják a teret, és ez a trükk különösen előnyös az alacsony mennyezetű lakásokban. A mennyezeti karnis elrejtéséhez a mennyezet befejezése előtt érdemes előre kialakítani egy 15-20 cm széles rést a külső faltól.

Ezt a trükköt feszített mennyezettel és gipszkartonnal is meg lehet valósítani. Természetesen a matt PVC feszített mennyezet feleannyiba kerül, mint a gipszkarton, amelynek a beszerelése nem tart tovább egy hétnél.
A leginkább univerzális megoldás az egyszínű függönyök használata tompa árnyalatokban, például: szürke, homokszínű, kávébarna. Ezek a függönyök bármilyen stílushoz illenek, kiegészítik a belső teret és otthonossá teszik.
5. trükk: Kész ötletek a berendezéshez.
Ahhoz, hogy stílusosan és ízlésesen berendezd a lakásodat, egyáltalán nem kell profi lakberendezőt fogadnod, vagy drága online tanfolyamokra járnod. Ma már rengeteg kész és bevált lakberendezési megoldás létezik, amelyeket alapul vehetsz a lakásod önálló berendezésekor.

A bútorokat érdemes előre kiválasztani, nem pedig a felújítás végén, hogy képed legyen a szükséges költségvetésről. Sokan a rosszul felmért költségvetés miatt kénytelenek befejezetlen felújítással beköltözni a lakásukba, ez pedig egy elég gyakori és kellemetlen probléma.