Íme 3 remek ötlet a helykihasználásra. Én egy tipikus lakótelepi panel lakásban nőttem fel – egy ötemeletes tégla épületben, ahol jobb elrendezésű lakások voltak. Nekünk egy sarok 2 szobás lakásunk volt az első emeleten – erkéllyel (ami nagy ritkaság volt a mi vidéki kisvárosunkban) és tágas konyhával. Nos, hogy is mondjam… A konyhánk területe körülbelül 7 négyzetméter volt. De akkoriban ez luxusnak számított.
Mi felváltva vacsoráztunk – az étkezőasztal szorosan a fal mellett állt, és csak három szék fért el mellette, pedig a család 4 főből állt. A hűtőszekrény pedig a mosogatóval szemben állt (valószínűleg sokaknál most is így van) – emlékszem, hogy kényelmetlen volt mosogatni, alig férkőztünk be abba a sarokba.

Kíváncsi vagyok, nálatok mekkora a konyha? Írjátok meg kommentben a területét, jó lenne összehasonlítani.
A szüleim nem figyeltek a kényelmetlen elrendezésre – megszokták. És mit lehetett volna kezdeni egy ilyen konyhával? Az 1990-es években szó sem volt olyan belsőépítészeti trükkökről, amelyek megkönnyítenék a konyhai életet.
De most más idők járnak. Egyre többen újítják fel a szűkös panel lakásaikat. Például az ismerőseim (egy kétfős család) nemrégiben étkezőasztallá alakították az ablakpárkányt, hogy megszabaduljanak az asztaltól és felszabadítsanak néhány négyzetmétert.
Találtam még 3 érdekes példát arra, hogy az emberek hogyan alakították át a konyhájukat. Szeretném megmutatni nektek, és kikérni a véleményeteket.
1. történet: Összenyitották a konyhát a nappalival – tágas lett
Ez a család sokáig kereste a pénztárcájukhoz illő lakást. Végül egy kétszobás lakást vettek egy tipikus panelház legfelső emeletén. Erősen felújításra szorult.

– Szándékosan választottam egy „nagymamás” állapotú lakást, hogy ne kelljen túlfizetni a felújításért, és szabadon megvalósíthassam az ötleteimet – mesélték.
A házaspár először egy másik lehetőséget is fontolgatott: egy kicsit nagyobb alapterületű lakást venni, felújítva, egy viszonylag új épületben, de egy távoli kerületben.
– Végül mégis a panel lakást választottuk. Találtunk egy kétszobás lakást a kedvenc városrészünkben, parkokkal és kávézókkal – mesélték.
A falat lebontották, és helyet szabadítottak fel egy étkezőasztalnak, ahol az egész család összegyűlhet (a házaspár egy 4 éves kislányt nevel).

Klasszikus skandináv stílus lett, de a maga sajátosságaival (erről később).

A gázcsöveket és a vízmelegítőt egy szekrénybe és a páraelszívó mögé rejtették (lásd az előző képet).

Saját véleményem: Szeretem az ilyen stílusú felújításokat. Fehér csempével, világos konyhabútorral, fa asztallappal és bútorokkal (nagyon tetszett az étkezőasztal). DE vannak kérdések az átalakítás jogszerűségével kapcsolatban.
2. történet: Legénykonyha – otthonosság 5 négyzetméteren és semmi átalakítás
Ez lakás is valaha „nagymamás” volt – régi tapétákkal, 90-es évekbeli bútorokkal… Az új tulajdonos úgy döntött, hogy nagyszabású felújítást végez, de átalakítás nélkül. Csak azt kérte a tervezőktől, hogy alakítsanak ki egy bárpultot a konyhában, kilátással az ablakra. Nem szokványos feladat egy 5,6 négyzetméteres szobához, ugye?
És itt a végeredmény.
Első pillantásra azt gondolhatnánk, hogy ez a konyha is össze van kötve a nappalival. De ez nem így van. A kép az ajtó felől készült.

Egy személy számára – ideális étkezőhely. Megeszi a reggelit, megissza a kávét, kinéz az ablakon… Gyönyörű!

– A konyhában elhelyeztük az összes háztartási gépet, még a mosógépet és a mosogatógépet is. A középső részben rejtőzik a mikrohullámú sütő – mesélte a tervező.
Ha nem találjátok a hűtőszekrényt, ne aggódjatok. Az ablakpárkányos asztaltól jobbra áll.

Nekem tetszett ennek a konyhának a kialakítása. Kényelmes és praktikus egy kis család számára – érdemes megjegyezni azoknak, akik egyedül élnek, és jó ideig még nem tervezik megváltoztatni a családi állapotukat.

3. történet: A legszokatlanabb konyha egy panel lakásban, amit valaha láttam.
Erről a lakásról külön ismertetőt szeretnék készíteni, de egyelőre megmutatom a konyhát – ez is figyelmet érdemel. Itt nincsenek IKEA szekrények és divatos csempe. Ehelyett valami a countryhoz hasonlót találunk, a háziasszony ízléséhez és a panelház-realitásokhoz igazítva.
Alig lehet elhinni, hogy ez egy panel lakás. Olyan, mintha valaki konyhájába pillantanánk be egy vidéki házban…

A lakás területe 45 négyzetméter. Egy ötemeletes épületben található.
Így nézett ki a konyha a felújítás elején.

– A konyhai eszközöket apránként, darabonként vettem. Minden dolgot sokáig és aprólékosan kerestem. Összehasonlítottam az árakat, mindig olcsóbbat kerestem, amivel nagyon sokat spóroltam. De azért apránként így is elég sokba került – meséli ennek a kétszobás lakásnak a tulajdonosa.
Kilátás a szokatlan konyhára a nappaliból.

– A konyhánk 5 és fél négyzetméter. Amikor kihívtuk a mestereket, akik elvégezték a méréseket, mindenki azt mondta: nem fér el ide minden, amit szeretnél. És végül – minden belefért. A hulladékaprító kivételével – meséli a tulaj.
Itt mindent használtan vásároltak. Például a vintage töklámpa 12.000 forintba került. A régi tálalószekrényt pedig két részre osztottak, és teljes értékű bútorgarnitúrát készítettek belőle.

A hűtőszekrény, a vitrines szekrény és az étkezőasztal a nappaliban kapott helyet.

Kétségtelen, hogy ezzel a belső térrel nem mindenki tudna kiegyezni. De annyira egyedi! És ez valamiért vonz engem. Te mit gondolsz??