Celeb / Híresség

Ez vár a holnap bevonuló Galambos Lajcsira a kecskeméti börtönben: testvizsgálat, befogadózárka, rabruha

Személyazonosság-ellenőrzés, csomagok átnézése, ujjlenyomatvétel és orvosi vizsgálat. Így veszi kezdetét egy elítélt rabbá válása. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a befogadás menetét. Hogy miért érdekes mindez? Mert egyes hírek szerint szerdán kezdi meg a börtönbüntetését Galambos Lajcsi, akit áramlopásért ítéltek el 3 év 6 hónapra.

 

 

 

– A büntetés-végrehajtási intézetbe való bevonulásról szóló behívóban időpontot jelölnek meg, de ha késik valaki, az még nem baj, az a fontos, hogy még aznap menjen be a bv-be – mondta a Blikknek Baji Éva ügyvéd. – Ha betegség vagy valami más nyomós ok miatt nem tudott ennek eleget tenni, kimentheti magát. Egyébként a bevonulással, vagyis a befogadási eljárással kapcsolatban a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának a honlapján részletes tájékoztató található.

A befogadás menete ezután a következő. A fogvatartottnak ellenőrzik a személyazonosságát, majd a befogadóirodába kísérik. Itt átnézik a csomagjait, hiszen csak előre meghatározott dolgokat lehet bevinni a börtön falai közé. Ilyen például a tisztasági csomag és az alsóruházat. Felsőruházatot nem lehet bevinni, csak az az utcai ruha lehet az elítélten, amelyben érkezik. Amennyiben zárkán nem tartható tárgyat hoz be magával, azt befogadás után letétbe helyezik. Az intézet biztonságára veszélyes tárgyak megsemmisítésre kerülnek (például kés).

– A személyes dolgokat letétbe helyezik, ahonnan később megkaphatja azokat a fogvatartott – tette hozzá Baji Éva. – Majd fénykép készül az illetőről és leveszik az ujjlenyomatát. Az orvosi vizsgálaton pedig teljes testvizsgálat történik, rögzítik a sérüléseket, a tetoválásokat és az egyedi azonosító jeleket. Ezután kapja meg a fogvatartott a rabruhát és az ágyneműt.

EZ IS ÉRDEKELHET:

A következő lépés a reintegrációs tiszttel (nevelői), majd a pszichológussal történő befogadó beszélgetés. Mint a bv írja: „Felmérik a fogvatartott előéletét, együttműködési hajlandóságát, majd ezután befogadó zárkába kerül az újonnan érkezett. Itt legfeljebb 15 napig tartózkodhat. Addig az elítélt együttműködésével kialakítják az ún. fogvatartási programtervet. Az tartalmazza az elítélt foglalkoztatásba, továbbá személyiségfejlesztő programokba történő bevonására irányuló terveket. 15 napon belül ún. Befogadási és Foglalkoztatási Bizottság elé áll az elítélt, meghallgatása után döntenek rezsimbe és biztonsági kockázati csoportba sorolásáról, munkahelye és munkaköre kijelöléséről, beiskolázásáról, illetve elhelyezési részlegre és reintegrációs csoportba helyezéséről. Ezzel a momentummal zárul a befogadási eljárás.”

– Nyilatkoztatják a fogvatartottat a kapcsolattartókról, illetve megkapja a benti telefonját, ami egy lebutított készülék, és most 38 ezer forint a letéti díja – folytatta az ügyvéd. – A telefonszám alapján a hozzátartozók kintről is fel tudják tölteni a mobilt, amellyel heti néhány órát lehet telefonálni. Csomagot havonta egyszer lehet küldeni, de a kapcsolattartók a bv-shopba beregisztrálva ki tudják választani, mit szeretnének küldeni a fogvatartottnak, és miután kifizették a vásárlást, leszállítják a megvett árukat a rabnak.

A bv részletes listáját a bent tartható tárgyakról megtekinthetik itt.

forrás: blikk.hu




VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?