Az idő kitörölhetetlen nyomot hagy mindenben, amihez csak hozzáér, ezért az életben minden folyamatosan alakul és változik. Ez alól az ember legjobb barátai sem kivételek, akiknek a változásában persze a tenyésztőknek is hatalmas szerepük van. Uszkárok, dobermannok, tacskók – csak akkor értjük meg, hogy milyen elképesztő változáson ment át a testük az elmúlt száz év alatt, ha néhány fénykép segítségével összehasonlítjuk az akkori kutyákat a mostaniakkal. Nagyon szeretjük a kutyákat és a történelmet, ezért mutatunk néhány érdekességet, melyet nem biztos, hogy tudtál a négylábú barátainkról.
12 Dobermann
A dobermannt Karl Friedrich Louis Dobermann tenyésztette ki a 19. század végén. Kezdetben a kutyát thüringiai pincsernek hívták, de az alkotó halála után a tiszteletére nevezték át. Sajnos nem tudjuk pontosan, hogyan hozta létre Karl a dobermannokat, mivel nem hagyott feljegyzéseket.
11 Westie (Nyugat-felföldi fehér terrier)
A westie-ket a kis vadak vadászatára tenyésztették ki. Feltehetően Skóciából származik, de hogy pontosan mikor és hogyan jött létre, az nem ismert. Először I. Jakab angol király korában tettek róla említést, a 16. század végén.
10 Tacskó
A tacskó állítólag az egyik legrégebbi kutyafajta. Ennek ellenére továbbra is heves viták folynak az eredetéről. A kutya ősei valószínűleg az ókori Egyiptomban jelentek meg, ugyanis már akkor megörökítették az emberek ezeknek a rövid lábú kutyáknak képeit. A tacskó modern vonásai a 18. század vége felé kezdtek megjelenni.
9 Bullterrier
James Hinks 1862-ben mutatta be először a fehér bullterriert egy kutyakiállításon. A férfi a 19. században kezdett foglalkozni ennek a fajtának a tenyésztésével, Angliában. Hosszú kísérlet eredményeként jött létre a ma ismert bullterrier, melyhez többek között angol bulldogot, fehér angol terriert, dalmatát, és angol agarat is felhasznált.
8 Németjuhász
Úgy gondolják, hogy a németjuhászoknak 2 fő származási pontja van: Skandinávia és Északnyugat-Oroszország jelenlegi területe. Max Emil Frederik von Stefanitz-et és Horand von Grafrath-ot tartják a fajta alapítójának.
7 Szibériai husky
A szibériai huskyk szánhúzó kutyák, akik az egyik legrégebbi kutyafajták a világon. Őseik már több, mint 9000 éve húznak szánokat! Az Ohotszk népek őslakosai tenyésztették ki őket, akik tengeri állatok halászatával és vadászatával foglalkoztak. A fajt először az 1930-as években regisztrálták az amerikai kutyatenyésztők szibériai husky néven.
6 Bearded collie
A bearded collie története több mint 500 évre nyúlik vissza. A fajta Skóciában jelent meg először a 16. században. A szakértők nem tudják pontosan megállapítani, hogy mely fajták keresztezéséből jöhettek létre, ahogy azt sem, hogy kik végezték ezt a tenyésztést, bár valószínűleg azok a skót pásztorok, akik ebben az időben a kereskedőket kísérték az útjaik során.
5 Basset hound
A basset hound gyökerei francia kutyákhoz nyúlik vissza, amit angolok tenyésztettek ki az 1800-as évek végén. A fajtáról egyébként már a VI. században, Szent Hubertusz korában is készültek feljegyzések, ám akkor még teljesen másképp néztek ki ezek az állatok.
4 Akita
Az akita egy nagy termetű kutya, amely Észak-Japán havas hegyvidéki régióiban jelent meg először. A fajtának 2 alfajtája is van: az Akita Inu és az Amerikai Akita. Az akita első említését az 1600-as években jegyezték fel: akkor főként a japánban akkoriban nagyon népszerű kutyaharcokban használták. Az 1500-as és 1800-as évek között az akiták a szamurájok hű társai voltak.
3 Pekingi palotapincsi
Ez a gyönyörű fajta a több mint 2000 évvel ezelőtti Kínából származik. A pekingi palotapincsiket csak a császári család tagjai birtokolhatták. Ez a fajta akkor terjedt el széleskörben a világon, amikor a britek 1860-ban elfoglalták a pekingi császár nyári palotáját.
2 Szamojéd
A szamojéd kutya az egyik legősibb kutyafajta. Sok éven át élt együtt az északi törzsekkel, és mivel alig változott a megjelenése az évek során, ezért elképzelhető, hogy a szamojéd törzsek a fehér farkas háziasításából tenyésztették ki ezt a fajtát. Ezek a kutyák egyébként a mai napig kiváló vadászok.
1 Uszkár
Az uszkárok eredete még ma is ellentmondásos. Egyesek szerint az eredete Németországhoz köthető, és az őse a portugál vízi kutya volt, mások szerint inkább a barbet nevű kutyafajta lehetett.
Mindenesetre az uszkárok először Európában, Albrecht Dürer német művész rajzain jelentek meg a 15. és 16. században, amikor ezt a fajtát még a gazdag emberek kutyájának tekintették.