Ma szavaztak a képviselők magyar jogállamiságról szóló, kritikus kijelentéseket tartalmazó, zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield jelentésről, amelyről tegnap plenáris vita volt az Európai Parlamentben.
A jelentését 433 támogató szavazattal, 123 ellenzővel, 28 tartózkodóval elfogadta az Európai Parlament. Júliusban az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) elfogadta a zöldpárti EP-képviselő jelentését, és azt kéri, hogy egyelőre ne hagyják jóvá a magyar helyreállítási tervet, így az ehhez járó forrásokat se folyósítsák.
🚨The report by @GDelbosCorfield declaring #Hungary an “electoral autocracy” has been adopted with a large majority.
Press release to follow. pic.twitter.com/xYPc5uXaFi
— LIBE Committee Press (@EP_Justice) September 15, 2022
A jelentésben a jogállamisággal kapcsolatban a Magyarországgal szemben az alábbi aggályok fogalmazódtak meg:
- Az alkotmányos és választási rendszer működése,
- az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége és a bírák jogai,
- korrupció és összeférhetetlenség,
- magánélet és adatvédelem,
- a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust,
- tudományos szabadság,
- vallásszabadság,
- gyülekezési szabadság,
- az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LMBTQI-jogokat,
- a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az e kisebbségek ellen irányuló gyűlöletkeltő kijelentésekkel szembeni védelem,
- a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai,
- a gazdasági és szociális jogok állapota.
A jelentés fő megállapítása, hogy a magyar kormány „szándékos és rendszerszintű erőfeszítéseket tesz” az uniós alapértékek aláásására, ugyanakkor önkritikus elemként szerepel benne, hogy a határozott uniós fellépés hiánya is hozzájárult, hogy Magyarországon „hibrid rezsim” alakuljon ki. Többen – a jelentés támogatóiként – kifejtették a tegnapi vitában, hogy olyan rendszert épített ki az Orbán kormány, amely ugyan meghagyja a választás szabadságát, de sajtómonopóliuma (KESMA) valamint vazallus-rendszere révén, lehetetlenné teszi a rezsim leváltását, miközben az EU-pénzeket saját érdekcsoportjai számára egy korrupciós hálózat segítségével biztosítja.
A jelentésben azt is kifogásolták, hogy az Európai Unió Tanácsa képtelen érdemben előrelépni a demokratikus normákkal szembeni visszaélések elleni küzdelem terén.
A képviselők arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy használja ki a rendelkezésére álló valamennyi eszközt, különösen a költségvetési feltételrendszert az európai értékek védelmére. A jelentésben foglaltak csak akkor válnak ténylegesen veszélyessé, ha az Európai Bizottság költségcsökkentési követelményeket a kormányfőket tömörítő Európai Tanács elé terjeszti.
forrás: blikk.hu