Maradtak olyan ember alkotta tárgyak a múltból, melyeket nézünk, és alig akarjuk elhinni, hogy képesek voltak ilyen dolgokat létrehozni az őseink. Ezek tényleg csodával határosak, hiszen némelyiket még a mai technológiai fejlettséggel is bonyolult lenne kivitelezni, az meg, hogy az idők próbáját is képesek voltak kiállni, csak hab a tortán. Mindig szeretünk megismerkedni nemcsak az új dolgokkal, hanem a történelmünk különleges részleteivel is, ezért mai cikkünkben 20 olyan ősi tárgyat gyűjtöttünk össze, amik mindenkit megleptek a tartósságukkal és az aprólékos kivitelezésükkel.
1 Ezt a 8 mérföld hosszú barlangrajzot az Amazonas őserdőjében fedezték fel. Körülbelül 12,5 ezer évvel ezelőtt készítették és igazi különlegessége az, hogy olyan (mára kihalt) jégkorszaki állatokat is feltüntettek rajta, melyek nem is éltek ezen a területeken.
2 Ez a 2000 éves zafírgyűrű Caligula római császár negyedik feleségéjé, Milonia Cesonia-jé volt.
3, 1965-ben egy ukrajnai ásatáson négy ilyen, egyenként ~150 mamutcsontból épített kunyhókat találtak. Az őskori emberek éltek ilyenekben, körülbelül 15 ezer évvel ezelőtt. Így néztek ki a legrégebbi “otthonok”, amiket a barlangokat elhagyva már maguknak készítettek az emberek.
4 Ma már mindenki tudja, hogy néz ki a Hold, Galileo Galilei azonban 1609-ben egy távcső segítségével tett megfigyelések alapján rajzolta le. Külön érdekesség, hogy a fizikus már akkor tudta, hogy a Holdnak létezik egy úgynevezett sötét oldala.
5 A Krisztus a lepel alatt című szobrot 1753-ban készítette az olasz szobrász, Giuseppe Sanmartino. Hihetetlen, mennyire élethűen volt képes ábrázolni a fedőszövet gyűrődéseit.
6 Maja indiánok által készített kreámia figura. Még a sisakja is levehető, pedig több mint másfél ezer éves. Az észak-guatemalai El Perú-ban találták.
7 Bárki, aki valaha is Prágában járt, bizonyára megnézte az Orloj óratornyot. Ezt az órát 1410-ben készítették, és a világ harmadik legősibb csillagászati órája.
8 I. Miksa német-római császár páncélja, amit 1555-ben készítettek neki ma is a Bécsi Művészettörténeti Múzeumban található.
9 A világ legrégebbi malmainak egyike az iráni Nashtifan faluban található. A segítségükkel a helyiek már csaknem ezer éve készítenek lisztet.
10 Arckrém az ókori Rómából. A tudósok szerint körülbelül 2000 éves.
11 Az 1700-as években japán szamurájok viselték ezt a sisakot. Kabuto-nak hívják, és külön érdekesége, hogy védte a nyakat és a fej hátsó részét is.
12 A korábbi velencei dózse, Francesco Morosini az 1600-as években a Bibliájában rejtette el a fegyverét.
13 Ezt a harisnyát 1830-ban készítették pamutból és selyemből.
14 Ezt a kristályból készült lándzsahegyet egy spanyol sírban találták és már 5000 éve arra várt, hogy megtalálja valaki. A tudósok feltételezései szerint rituálés szertartásokhoz használhatták, mivel a harcokban nem sok haszna lett volna egy kristályhegyből készült lándzsának.
15 Ez a 13 éves izraeli fiú gombát keresni ment az erdőbe, de egy másfél ezer éves sírkőre bukkant. A tábla a bizánci korszakból való és görög nyelven íródott.
16 I. Ferdinánd magyar király viselte ezt a mellényt, 1549-ben.
17 Michelangelo márvány Mózes-szobra, és annak hihetetlen részletessége. A szobor elkészítése több évet vett igénybe, ami nem is csoda, tekintve azt a tényt, hogy a szobor példátlan részletességgel készült: ez a képen látható izom például csak akkor látható, ha valaki kinyújtja a mutatóujját.
18 Ezt a halakkal díszített tálat az iráni Kásán város egyik ásatásán találták. A régészek szerint a 13. században készíthették.
19. 2300 éves szkíta női csizma, amit az Altaj-hegység fagyott talajában találtak.
20 Ez a vikingek korabeli gyűrű 1200 évvel ezelőtt készülhetett. Külön érdekessége, hogy az “Allahért” felirat olvasható rajta arab nyelven, vagyis egyértelmű bizonyítéka a vikingek és az arabok közötti közvetlen kapcsolatra.