A napi feladataink elvégzéséhez számos különféle tárgyat használunk. Fogat mosunk, gépelünk a számítógépen, vásárolunk és feltöltjük a fagyasztót anélkül, hogy megfordulna fejünkben: vajon tényleg jól használjuk ezeket a dolgokat vagy létezik egy egyszerűbb és kényelmesebb módja a használatuknak?
1 Rések a fagyasztóban
Neem, ezek nem csak azért vannak, hogy megnehezítsék a takarítást. Valójában a céljuk, hogy bizonyos élelmiszerek függőleges helyzetben történő tárolásával helyet takarítsunk meg a fagyasztóban.
2 Kampók a bevásárlókocsin
Ezek a kampók arra szolgálnak, hogy a törékeny dolgokat (toll, saláta, kenyér) tartalmazó zacskót felakaszthassuk és ne törje össze a többi nehéz élelmiszer, amikor telepakoljuk a kocsit.
3 Lyuk az üdítősdoboz fülén
Mindannyian tudjuk, hogy az alumíniumdobozos üdítők nyitófülén van egy lyuk, azt viszont már kevesen, hogy ezek azért vannak, hogy keresztül dugjuk rajta a szívószálat. A fül így megtartja a szívószálat, ami a segítsége nélkül a buborékok miatt felemelkedne és kiesne az üdítőből.
4 Jelölések a gyümölcsökön
Valószínűleg kevesen ismerik a gyümölcsök jelölésére használt címkék jelentését, melyeket “PLU-kódnak” neveznek. A 4 vagy 5 számjegyből álló számok jelölik, a termék méretét és termesztési módját. A 4 számjegyű szám például azt jelenti, hogy a gyümölcsöt hagyományosan termesztik, míg az 5 számjegyű esetében, ha az első egy 8-cas, akkor a gyümölcs génmódosított, ha pedig az első szám 9-es akkor a gyümölcs biotermesztésű.
5 Margók a könyvekben és füzetekben
Régen az volt a szokás, hogy a könyvek és füzetek szélén üresen hagyták a helyet, mivel a rágcsálók gyakran megdézsmálták őket, ezért a füzetek szélére írt információk elvesztek. Később ez annyira megszokottá vált, hogy már direkt margóval kezdték gyártani a füzeteket, a szokás pedig megmaradt és bár ma már ritkán kell tartanunk attól, hogy az egerek vagy a patkányok megeszik a füzeteinket, még mindig margós füzeteket használunk.
6 Színes sörte a fogkefén
Sok fogkefén, különösen a gyerekeknek készült fogkefék közepén van egy olyan rész, ami más színű a többi sörtétől. A legtöbben valószínűleg azt hinnék, hogy ez csak a dizájn miatt ilyen, valójában azonban más az oka. Ez a szín jelöli ugyanis, hogy mennyi fogkrémet kell rátenni a fogkefére a lehető leghatékonyabb fogmosás érdekében.
7 A betűk elrendezése a billentyűzeten
Az írógépek feltalálásakor a billentyűzet billentyűi ábécé sorrend szerint rendezték. Ez könnyű és villámgyors volt, vagy legalábbis lett volna, mivel az írógép fém pálcái gyakran összeakadtak. Hogy ez ne fordulhasson elő a leggyakrabban használt betűket egymástól távol helyezték el, így jött létre a ma is használt “QWERTY” billentyűzet.
8 Kétszínű radír
Mindig azt hittük, hogy a kétszínű radírok kék része képes kiradírozni a tollat, pedig nem így van. Valójában a radír mindkét vége a ceruza radírozására lett kitalálva, az egyetlen különbség közöttük a papírtípus, melyen használhatók.
A piros színű részt a vékony (pl. füzet) papírra találták ki, míg a kék színű részt a durva papírokhoz, például a félfamentes rajzlapokhoz.
9 Csíkok a műanyag poharakon
Valószínűleg kevesen gondolták, hogy az egyszerű eldobható poharak bármiféle rejtett funkcióval bírnak, pedig így van. Nem véletlen ugyanis a poharakon lévő mélyedések elhelyezése. Ezeket úgy alakítják ki, hogy a segítségükkel mérni lehessen a pohárban felszolgált ital mennyiségét.
10 Négyzet alakú lyuk a McFlurry kanál végén
A McFlurry nyele szögletes és üreges, ezért sokan úgy gondolják, hogy a kanál szívószálként is használható vagy ilyesmi, de ez nem így van. A McFlurry kanál valójában azért ilyen, mert úgy tervezték meg, hogy pontosan illeszkedjen a McDonald’s fagylaltgépeibe, ami így automatikusan összekeveri a fagylaltot és a hozzá adott öntetet, ahogy az az alábbi videóban is látható.
11 Fa vállfák
Amellett, hogy tartósabb és ellenállóbb, mint a műanyag avagy a fém változat, a cédrusfából készült vállfa több szempontból is hasznos: például elriasztja a rovarokat, különösen a molyokat. Az ilyen fából készült vállfákon tehát célszerű azokat a ruhákat (pl. kabátokat) tárolni, melyekhez több hónapon keresztül nem nyúlunk.
Az ilyen fa vállfák egyébként segítenek tompítani és felszívni a ruhásszekrényekben gyakran keletkező dohos szagot is.
12 Réz kilincsek
A réz antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért roppant célszerű iskolák, kórházak és egyéb gyakran látogatott épületek ajtókilincseihez, amit a megszokottnál többször fogdosnak az emberek.