Hírek

Akár ezer forint közelébe is drágulhat az étolaj májusban a háború miatt

Ukrajna a világ legnagyobb napraforgóolaj-termelője, a termék egyik legnagyobb felvásárlója pedig az Európai Unió.

 

 

Mi is folyamatosan beszámolunk az orosz-ukrán háború emberi drámákon túli gazdasági következményeiről is. Például arról, hogy végelszámolás indul a magyarországi Sberbank ellen, a vállalat el is hagyja az európai piacot. De megírtuk azt is, hogy szerdán már 380 forint fölé emelkedett az euró árfolyama, a tőzsdén az OTP pedig soha nem látott veszteséget kényszerül elkönyvelni.

hvg.hu egy másik gazdasági nehézségre is rávilágít. Ukrajna a világ legnagyobb napraforgóolaj-termelője és -exportőre. A kiviteli volument átlagosan évi ötmillió tonnára szokták tenni. A Statista gyűjtése szerint az ország a 2020–2021-es üzleti évben 5273 millió tonna nyers napraforgó-olajat adott el külföldre, ám mindezt úgy tették, hogy tavaly áprilisban az ukrán kormány limitálta a termék exportját, hogy kordában tartsa a hazai árakat. 2021–2022-re már 6650 millió tonnás kiviteli volument prognosztizálnak. Az export közel felét az Európai Unió szívja fel.

A háború miatt viszont az étolaj – hasonlóan a többi növényi olajhoz – drasztikusan meg fog drágulni – nyilatkozta a portálnak Raskó György agrárközgazdász. Véleménye szerint

„amikor Magyarországon – várhatóan májusban – véget ér az árbefagyasztás, 25–30 százalékos drágulás jön a kiskereskedelemben, de nemcsak az étolaj, hanem a cukor meg a liszt ára is nagyon föl fog menni. Ez az áremelkedés egészen biztosan bekövetkezik”.

A volt államtitkár úgy véli, az áremelkedés olyan szintű lesz, hogy ezt a határt már átviszi, és a fogyasztók az étolaj helyett át fognak térni állati zsírra vagy egyéb zsiradékok fogyasztására. „Valószínűleg a literes, jó minőségű étolaj ára meg fogja közelíteni az ezer forintot” – teszi hozzá a szakértő.

Hamarosan itt van a napraforgó vetésének időszaka, nem sokára elő kellene készíteni rá a talaj. Ha a konfliktus gyorsan lezárul, ez nem feltétlenül fog elcsúszni, de Raskó szerint a napraforgó olyan elképesztő világcsúcs-árszinten van, amiről biztos, hogy a majdani aratás idején sem fog visszacsúszni. Az ország kikötői kapacitásait állítólag erősen szétbombázták az oroszok, ami önmagában is árerősítő tényező, folytatja a szakember, és ha emiatt az unió nem tud vásárolni tőlük, akkor bármely más forrásból szerzi is be a hiányzó termékmennyiséget az államszövetség, az biztos, hogy a váltás miatt további drágulással kell számolnia.

forrás: szeretlekmagyarorszag.hu



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?