Egy ember átlagosan naponta körülbelül 15 alkalommal szellent, de vannak napok, amikor ez a szám a 40-et is elérheti! A ki nem engedett gázok puddadáshoz vezethetnek, és bár ez egy teljesen normális és természetes folyamat, legtöbbször kínos zajjal vagy szaggal jár, ezért a legtöbben megpróbálják magukban tartani. Kiderült azonban, hogy ez nem a legjobb ötlet. A gázok magunkban tartása ugyanis komoly problémákat okozhat, a mi pedig most bemutatunk néhányat ezek közül. A cikk végén bónuszként eláruljuk, hogyan lehet minimálisra csökkenteni a szellentések számát.
1 A tested visszaszívhatja
Ha nem engeded távozni a gázokat, akkor a testednek nincs más lehetősége, mint “visszaszívni” őket. Ilyenkor ismét a keringésbe kerülnek, hogy végül aztán a légzéssel vagy böfögéssel távozzanak.
2 Fájdalmat és gyomorégést okozhat
Amikor összehúzod az izmaid, hogy elkerüld a gázkibocsátást, megnő a tested belső nyomása, ami fájdalmat, emésztési zavarokat és gyomorégést okozhat. Ha ezt folyamatosan csináljuk, az akár duzzanatot is okozhat az emésztőrendszerben.
3 Befolyásolja a vastagbél egészségét
A gázok felszabadításával csökkenthetjük a testünkben uralkodó nyomást. Ez jót tesz a vastagbélnek is, ami ellenkező esetben irritációt vagy akár aranyeret is okozhat.
4 Folyamatosan kövérnek érzed magad
Bár továbbra is vitatható, hogy a gázok bent tartása valóban felduzzaszt-e vagy sem, kétségtelen, hogy a bent tartott szellentés a kellemetlen érzésen túl puffadásérzetet is okoz, ami miatt kövérebbnek érezzük magunkat, mint amilyenek valójában vagyunk.
5 Súlyos problémára utalhat
Bár a gázok felszabadítása teljesen normális és egészséges, azok gyakorisága vagy szaga esetleges egészségügyi problémákra utalhat, például ételintoleranciára vagy emésztési problémákra. A rendkívül büdös szellentés a szervezet magas kéntartalmára utal. Ha a testeden fájdalmat vagy bármi szokatlant tapasztalsz, javasoljuk, hogy azonnal fordulj orvoshoz.
Bónusz: trükkök a kellemetlen szagok és a puffadás elkerülésére.
- Kerüld a szénsavas üdítők fogyasztását, mivel ezek nagyobb mennyiségű gázt termelnek a szervezetben.
- Egyél kisebb adagokat, és rágd őket lassabban, alaposabban.
- Fogyassz rendszeresen olyan ételeket, mint a banán, burgonya, gabonafélék és búza, hogy csökkentsd a kellemetlen gázok mennyiségét.