Van néhány név, akik orvosként, fehér köpenyben terjesztik káros eszméiket a koronavírus-járvány kapcsán. A magukat „víruskritkusnak”, vagy „vírusrealistának” nevező fehérköpenyesek ellen eddig csak a közösségi oldalak léptek fel, elérhetetlenné téve jó néhány olyan csoportot és Facebook-oldalt, ahol tízezreknek közvetítették káros tanaikat ezek az emberek. Feljelentések is születtek az egyik, orvos végzetségű illető ellen, ám ezt a rendőrség elutasította. Most viszont az ügyészség bevetette magát.
A Fővárosi Főügyészség az érintett orvos nevének említése nélkül azt írja:
Két magánszemély bejelentést tett a Magyar Orvosi Kamarához, amelyet a kamara az illetékes kormányhivatalhoz, az pedig a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz továbbított. A feljelentésnek minősülő bejelentések szerint egy orvos végzettségű üzletember a közösségi médiában és egy honlapon – az egyik feljelentő szerint – a koronavírus létét tagadja és – a másik feljelentés szerint – a vírussal kapcsolatban ál-ismeretterjesztést folytat.
A nyomozó hatóság a feljelentéseket elutasította, mivel álláspontja szerint a feljelentett cselekmény nem minősül bűncselekménynek, mivel nem közveszély helyszínén valósult meg.
A Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség az elutasító határozatot felülvizsgálva, azt hatályon kívül helyezte és felhívta a rendőrséget új döntés meghozatalára.
Az ügyészség álláspontja szerint a rémhírterjesztés korábbi esete valóban nem valósult meg, azonban körültekintően kell vizsgálni, hogy a Büntető Törvénykönyv 2020. március 31. napja óta hatályos 337. § (2) bekezdése szerinti rémhírterjesztés bűntettének az eljárás megindításához szükséges gyanúja megállapítható-e.
Az új elkövetési magatartás szerint, aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A víruskritikus „orvosok” közül több emberre is ráillik az ügyészség leírása, mármint az, hogy orvos végzettségű, egyben üzletember is. Közülük az egyik olyan, aki még március 30. előtt tett olyan kijelentést, ami kiverte a biztosítékot sokaknál. Dr. Lenkei Gábor mondta a videójában 0 ami nagy „karriert” futott be a neten –, hogy belefeküdhetne egy kád vírusba, akkor sem lenne baja. Ő orvos végzettségű, üzletember is, és a kijelentése még március 31. előtt született. Igaz, ő is és Tamasi József doktor is tesz azóta is az interneten „vírusrealista” kijelentéseket, illetve doktor Gődény is, csak ő nem orvos, hanem gyógyszerész.
forrás: blikk.hu