Budapest — Egyre nehezebb itthon az adócsalók dolga, s egyre kevesebben tudnak kibújni az adófizetési kötelezettségeik alól – mindezt már az Európai Bizottság is elismeri.
Az általános forgalmi adóról szóló jelentése szerint Magyarország az egyik éllovas az adóelkerülési mutatók javulását illetően: 2017 és 2018 között például nálunk csökkent a legnagyobb mértékben, 5,1 százalékkal az adóelkerülési ráta. Míg 2013-ban 21 százalékos volt az adóelkerülési ráta, addig 2019-re 6,6 százalékra csökkent, amivel a legtöbb tagállamnál jobbak vagyunk.
Igaz, messze vagyunk Svédországtól, ahol egy százalék alatti az elcsalt áfa aránya, de az osztrákoknál, olaszoknál vagy a briteknél is jobba állunk, nem beszélve a visegrádi országokról vagy Romániáról, ahol a jelentés szerint minden harmadik lejt elcsalhatnak. A kormány a gazdaságfehérítő intézkedéseivel magyarázza a szemmel látható javulást, vagyis hogy a lehető legtöbb céget és vállalkozást elektronikusan bekötöttek az adóhatósághoz.
„Az online korszak bevezetése előtt még az Európai Unió legnagyobb adóelkerülési mértékével bíró államai között szerepelt Magyarország” – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter, aki 2014-től, az online pénztárgépek kötelezővé tételétől számítja az adózási morál javulását, amit a következő évben induló, a fuvarozókat érintő ekáer-rendszer tovább fokozott.
„2018 júliusától az online számlázás bevezetésével még tovább szűkült a csalárd adózók mozgástere” – fogalmazott a miniszter.
Az adószakértő szerint legfeljebb becsülni lehet az adóelkerülés mértékét, pontos számokkal nem lehet mérni, ugyanakkor elismerte, hogy valóban érezhető a javulás.
„Az biztos, hogy sokkal hatékonyabbak és gyorsabbak lettek az ellenőrzések, az adózási fegyelem pedig javult annak köszönhetően, hogy az adóhatóság sokkal több mindent lát, mint korábban” – mondta a Blikknek Angyal József okleveles adószakértő, aki tart attól, hogy a járványhelyzet és a nehéz gazdasági helyzet ronthat az eddigi eredményeken, és sok adózó menekül az adóelkerülésbe.
A szakértő szerint az építőiparban, a turizmusban és a rövid távú lakáskiadásban, az airbnb-ben lehet a legnagyobb az adóelkerülők aránya.
„A kedvezményes, ötszázalékos lakásáfa megszűnése után a 27 százalékos áfánál borítékolható, hogy lesznek ügyeskedők, a turizmusban és az airbnb-ben is sokan mellőzik a számlaadást” – tette hozzá.
Az általános forgalmi adó kulcsa Európában itt a legmagasabb, 27 százalékos, nem véletlen, hogy ebből az adófajtából folyik be a legtöbb az államkasszába, közel kétszer annyi, mint a személyi jövedelemadóból. 2010 környékén még közel egyforma volt a két adónemből beszedett összeg.
forrás: blikk.hu