Egy furcsa világban élünk, ahol bár egyre gyorsabban és gyorsabban látnak napvilágot a világgal kapcsolatos új ismeretek, mégis hatalmas mennyiségű tévhittel és hamis információval találkozhatunk nap mint nap. Például, amit néhány évtizeddel ezelőtt még iskolai szinten tanítottak, az ma már a tudomány segítségével könnyedén megcáfolható, vagy fordítva: amit egykoron túlságosan abszurdnak és lehetetlennek gondoltak az emberek, azt olykor ma már az iskolai tankönyvekben tanítják. Például hallottál már róla, hogy nem a strucctojás a legnagyobb a világon? Hát arról, hogy azokban az országokban, ahol több csokoládét esznek, ott gyakrabban válnak Nobel-díjassá az emberek?
- A Vénusz légköre olyan forró, hogy egy pizza 7 másodperc alatt elkészülne.
- A második világháború alatt az összes útjelzőtáblát eltávolították az Egyesült Királyságban, hogy egy esetleges invázió során az ellenség eltévedjen.
- Miután 11 hónapot töltött az űrben, Scott Kell (a képen jobbra) fiatalabb lett, mint az egyébként később született ikertestvére.
- Egy skóciai macska 24 év alatt közel 30 ezer egeret kapott el. Ezt a világrekordot a mai napig nem sikerült megdönteni. A szeszfőzde, ahol a macska élt, egy emlékművet állított fel a tiszteletére.
- A klór szag csak akkor válik intenzívvé a medencékben, ha verejték, zsír, vagy vizelet kerül a vízbe.
- Vannak, akik a szemétbe öntik, mások drága süteményt készítenek belőle: a macaron-okat a konzervbabból leöntött folyadékból készítik.
- Egyes emberek nem szeretnek pihenni, és idegessé válnak, ha semmit sem csinálhatnak, mert ebben az állapotban szembesülniük kell az életükben jelentkező esetlegesen súlyos problémákkal.
- A szag, amit a föld ásása közben érzünk, valójában a benne élő baktériumok okozzák.
- Hiszed vagy sem, az alábbi képen nem egy uborka látható, hanem egy luffa nevű növény, amit friss állapotban salátaként használnak, szárított formában pedig mosószivacsot készítenek belőle.
- Ha a gyerekek 10:00-kor kezdenék az iskolát, a diákok kevesebbszer lennének betegek, és jobb eredményeket érnének el.
- Egy perc csak azért lett 60 másodperc, mert a mezopotámiai lakosok egy 60-as számítási rendszert használtak. Ha átalakítanánk az általunk használt számrendszerre, akkor egy nap 10 órából állna, egy óra pedig 100 percből.
- 2017-ben egy palesztin bíró a saját tapasztalataira támaszkodva megtagadta egy házaspárnak a válás benyújtását a böjt idején, mondván, hogy az emberek elhamarkodott döntéseket hoznak, ha éhesek.
- A 19. század végén az emberek azért használtak hintaszékeket, mert úgy vélték, hogy az óceán ringató hullámainak imitálása számos betegséget gyógyít.
- Ha 2 csík van a fülhallgató fém csatlakozóján, akkor sztereó hangot ad, ha 1, akkor csak mono. Ha 3 csík van rajta, akkor az azt jelenti, hogy fülhallgatónak mikrofonja is van.
- Az ember szeme egyre inkább sárgássá válik az életkor haladtával, tehát minden évben úgy tűnhet, hogy az ég már nem olyan kék, mint korábban.
- A vérszopó denevérek társadalmi távolságot kezdenek tartani, amikor megbetegednek, hogy ne fertőzzenek meg másokat. Kolóniákban élnek, és nagyon tisztelik egymást.
- Az orángutánok csók hangot imitálva riasztják el a ragadozókat.
- A termeszek egyfajta bioreaktorok: a rovarok akár 2 liter hidrogént is képesek termelni csak azzal, hogy felemelnek egy papírlapot. A tudósok épp ezért egy ígéretes zöld energiaforrást látnak a hasznosításukban.
- Van egy falu, ahol a gyerekeknek nem neveik, hanem dallamaik vannak.
- Az alábbi képen nem egy génmódosított gyümölcs, hanem egy természetes szőlő látható, amit „holdcseppnek” és „boszorkány ujja” szőlőnek szoktak nevezni.
- A tehenekre festett fehér csíkok segítenek megóvni őket a repülő rovarok csípéseitől. Ugyanebből az okból csíkosak a zebrák, csak ők természetüknél fogva.
- Egy dél-afrikai szőlőskert tulajdonosa egy csorda kacsát tart a földjén, hogy megvédje azt a csigáktól, és egyéb kártevőktől.
- A kivi madarak tojása a méretükhöz képest a legnagyobb a világon. Összehasonlítva ez olyan, mintha szüléskor egy nő egy 6 éves gyermek méretű csecsemőnek adna életet. A madár méretéhez viszonyítva pedig a strucctojás a legkisebb a világon.
- Bram Stoker „Drakula” című könyvének izlandi verziója jelentős változásokon ment keresztül, miután a fordítást végző személy intim ágyjeleneteket és új karaktereket adott a műhöz. A változtatást csak a fordítás megjelenése után 100 évvel vették észre.
- A tudósok képesek lehetnek átalakítani 0-ássá egy ember vércsoportját, hogy az adott személy univerzális donorrá váljon.
- Ha Viagra-t adunk egy vágott virág vázájában lévő vízhez, akkor a virág kétszer tovább bírja, mielőtt elhervad. Ennek alapján a tudósok kidolgoztak egy módszert, amivel megnövelhető a különböző termékek eltarthatósága.
- Mielőtt a fák elfoglalták a világot, óriási gombák nőttek a bolygónkon.
- A kontinensek nagyjából ugyanolyan sebességgel távolodnak egymástól, mint ahogyan egy ember körme növekszik.
- Korábban 2 méter magas pingvinek éltek az Antarktiszon.
- A vikingek háziállatokat is vittek magukkal az utazásaikhoz, elsősorban macskákat.
- A kukoricákon lévő „haj” valójában a pollenek megtapadását segíti.
- Azokban az országokban, ahol több csokoládét fogyasztanak, az emberek gyakrabban válnak Nobel-díjasokká.
- Már akkor létezett liliomfa a Földön, mielőtt még megjelentek volna a méhek, szóval valamilyen számunkra ismeretlen ősi rovarok lehettek felelősek a beporzásáért.
- A televíziós csatornák körében népszerű .tv domain valójában egy kis ország, Tuvalu hivatalos domain neve. A domain értékesítésből származó bevétel adja az ország GDP-jének túlnyomó részét.
- 1975 óta Olaszországban a törvények szerint minden fürdőszobához bidének is tartoznia kell. Ez ugyanis segít csökkenteni a WC-papír fogyasztást, nem mellékesen pedig higiénikusabb és környezetbarátabb módszer is egyben.
- Az iskolákban használatos „kréta” valójában többnyire gipszből készül.
- Az első golyóálló mellényt egy pizzafutár hozta létre, miután munka közben lövés érte őt. Annak bizonyításaként, hogy a terméke tényleg működik, közvetlenül magára lőtt egy éles fegyverrel.
- 1859-ben 24 nyulat engedtek szabadon Ausztráliában, hogy később vadászhassanak rájuk. A terv nem sikerült túl jól, mert 1920-ra a kontinensen egyébként idegen nyulak száma elérte a 10 milliárdot, és közben számtalan őshonos állat teljesen kihalt miattuk.
- A hím gyűrűsfarkú makik csuklójának édes gyümölcs illata van.
- A sárgarépa kezdetben így nézett ki: lila-sárga volt, és évezredeken keresztül ez volt a normális, egészen a 17. századig. Ekkor a holland tenyésztők egy újfajta gyökérnövényt tenyésztettek ki, és ekkor jelent meg a ma is ismert, teljesen narancssárga sárgarépa.
- A plankolás világrekordját egy 62 éves kanadai férfi tartja, aki 8 órán, 15 percen, és 15 másodpercen keresztül volt ebben a hihetetlenül kényelmetlen pózban.
- Az ókori rómaiak úgy gondolták, hogy a hosszú szempillák a szüzesség jele, ezért a nők mesterségesen próbálták meghosszabbítani a szempilláikat, hogy érintetlennek tűnjenek.
- Az ősi Spártában az emberek nyers tésztába törölték a kezüket étkezés után.
Bónusz: az ókori egyiptomiak olyan minőségben építették a piramisokat, hogy a megsemmisítésükhöz annyi idő szükséges, mint amennyi az építésükhöz kellett.
Ennek egy nagyon érdekes története van: 800 évvel ezelőtt egy szultán parancsba adta az embereinek, hogy rombolják le a Menkauré-piramist, a három gízai piramis legkisebbikét. Megkezdődött a kemény munka, ám 8 hónap elteltével le kellett állítani a rombolást, mivel a munkások csak napi 1-2 követ tudtad megmozgatni. Ekkor a szultánnak világossá vált, hogy a piramis lerombolása ugyanolyan költséges és hosszú lenne számára, mint annak építése volt. A szultán emberei által készített függőleges lyuk még mind a mai napig látható a piramis északi oldalán.