Életmód

8 gesztus és testhelyzet, ami árulkodóbb lehet egy állásinterjún, mint a kimondott szavaink

,,A test elmondja, amit a szavak képtelenek.” – mondta az amerikai táncosnő, Martha Graham, aki bár nem feltétlenül a dolog pszichológiai részére gondolt, de ettől függetlenül még tagadhatatlanul nagy igazságot fogalmazott meg. Egy állásinterjú alkalmával például a HR-es munkatársak nem csak az interjúra érkező ember szavait, hanem annak gesztusait és testbeszédét is figyelik, melyek sok esetben árulkodóbbak tudnak lenni, mint egy előzetesen jól begyakorolt monológ. Az alábbi listán összegyűjtöttünk néhány olyan testhelyzetet, melyeket érdemes kerülni annak érdekében, hogy megszerezzük magunknak a hőn áhított munkát.

 

 

 

1 Nyak érintés.

A korábban FBI-nál kémelhárítóként dolgozó és az emberek viselkedését kutató ügynök, Joe Navarro megfigyelte, hogy stresszhelyzet alatt az emberek hajlamosak a nyakukat dörzsölni/vakarni. Ez egy öntudatlan reflex, mellyel az agyunk próbálja védeni a testünk egyik legsebezhetőbb pontját, a nyakát. Az ügynök még arra is kitért, hogy a férfiak inkább a nyakuk oldalát és hátulját simogatják a tenyerükkel, míg a nők inkább a nyakuk elejét csipkedik vagy épp a nyakláncukat csavargatják.

Egy ilyen gesztus azt jelenti, hogy az illető nagyon bizonytalan magában és rettentően aggódik a helyzetből adódó lehetséges következmények miatt.

2 Keresztbe tett lábakkal ülés.

A keresztbe tett lábbal történő ülés egy kényelmes ülésmód, főképp a nők számára és különösen, ha szoknyát viselnek. Patti Wood testbeszéd szakértő azonban megfigyelte, hogy a kreatív gondolkodású, jó problémamegoldó emberek gyakran mindkét lábukat a padlóra helyezik és úgy – nem a combjuknál, hanem lábaikat a bokájuknál vagy a vádlijuknál keresztezve ülnek a széken.

3 Egyik váll magasabban van, mint a másik.

Az aszimmetrikus testtartás a gyenge, határozatlan személy ismérve. Amy Cuddy szociálpszichológus szerint ennek a testtartásnak meg van az a veszélye, hogy negatívan befolyásolja testünkben lévő hormonokat, ezáltal lerontva az önérzetünket. Amikor a testtartásunk elcsúszik, a testünkben lévő kortizol szint emelkedni kezd, tesztoszteron szintünk pedig lecsökken.

A HR-es szakemberek szeretik szétválogatni az ilyen testhelyzetben ülő embereket az állásinterjúk során, és egy teljesen külön csoportba sorolni az ennyire látványosan gyenge és bizonytalan embereket.

4 Elrejtett kezek.

A kezeink gyakran árulkodnak a szorongásunkról, így öntudatlanul is el akarjuk rejteni őket a kíváncsi szemek elől. A HR-es emberek szemében azonban jó benyomást kelt, ha látják a kezünket, különösen a nyitott tenyér látványa tudja lenyűgözni őket – ez ugyanis közvetlenségről és őszinteségről árulkodik.

5 Beszéd közbeni szünet és szétnézés.

Az emberek hajlamosak balra nézni, amikor próbálnak felidézni és visszaemlékezni egy múltban történt eseményre. Ebből fakadóan a testbeszéd szakértők megfigyelték, hogy ha az ember jobbra vagy felfelé néz, akkor ritkább esetben egy múltban történt eseményen, sokkal inkább egy hazugságon töri a fejét.

Ha pedig már a szemeknél járunk: nem szabad folyamatos szemkontaktust létesítenünk az állásinterjút tartó személlyel, ezt ugyanis az emberek akaratlanul is az agresszió jelének tekintik. Szakértők szerint az állásinterjú teljes idejének körülbelül 60%-át ideális szemkontaktussal tölteni.

6 Keresztbe tett karok.

Amikor egy beszélgetés kellemetlenné kezd válni, önkéntelenül is védelmi helyzetet veszünk fel: keresztbe tett karokkal védjük a mellkasunkat és legfontosabb szervünket, a szívünket. A keresztbe tett karokkal ülő ember számára csak egy a fontos – hogy minél hamarabb megszabaduljon a beszélgetőpartnerétől.

7 Felemelt vállak.

A teknősbéka-pozíció a vállak túlzottan magasra húzását jelentik, melynek eredményeképpen a nyakunk szinte teljesen láthatatlanná válik. Ez a félelem és a bizonytalanság egyik legszembetűnőbb jele, az ilyen ember nagy valószínűséggel hazudik – mondja az egykori FBI alkalmazott, Joe Navarro.

Az egyenes és természetes testtartás ezzel szemben egy magabiztos, őszinte személy megjelenéséről árulkodik, akit érdekel a beszélgetőpartnere mondanivalója és véleménye.

8 Túlzott haj igazítás.

A túl gyakran igazított és babrált frizura irritáló lehet a beszélgetőpartner számára, mivel azt a benyomást kelti, hogy vagy nem érdekli a partnerét, amit mond, vagy pedig nem őszinte és épp a lehetséges hazugságokon töri a fejét.

Próbáljunk meg lassú, mély lélegzeteket venni és a levegő kifújása közben beszélni annak érdekében, hogy csökkentsük az állásinterjú során keletkező stresszt és idegeskedést.

Érdekesség: létezik egy ún. 2 másodperces szabály, melynek lényege, hogy tartsunk rövid szüneteket a partnerünknek történő válaszadások előtt, ezzel átvehetjük a beszélgetés irányítását és magabiztosabb helyzetben érezhetjük magunkat.

Bónusz: a versenytársak legyőzése már az állásinterjú kezdete előtt – Amy Cuddy pszichológus tanácsa.

Kevesen tudják, de általában már az állásinterjú kezdete előtt elkezdünk hibázni, mivel az okostelefonunk fölé görnyedve várjuk, hogy behívjanak, ezzel növelve testünk kortizol szintjét. Amy Cuddy épp ezért egy szokatlan, ám meglepően hatásos módszert talált ki a kortizol szint csökkentésére és a tesztoszteron szint növelésére, melyhez csak annyi a dolgunk, hogy kimenjünk a mosdóba, majd 2 percen át gyakoroljuk a képen látható „győztes testtartást”. Ez elegendő tesztoszteronnal látja el a testünket ahhoz, hogy erőre kapjunk és magabiztosabban mutassuk meg magunkat az állásinterjút tartó személyeknek.

forrás




VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?