Pörgesd vagy kíméld? Mi a jobb választás.
A mai modern autómotorok komplex szerkezetek, amelyek maximális élettartamát a rendszeres és megfelelő karbantartás, valamint a helyes üzemeltetés biztosítja.
Nem titok, hogy a vezetési stílus közvetlenül befolyásolja, hogy a jármű főbb egységei meddig bírják. És nem mindig a kímélő üzemeltetés eredményezi a leghosszabb élettartamot. Nézzük meg, miért van ez így, és hogyan függ ez össze a motor fordulatszámával.
A motor biztonságos fordulatszám-tartományát a gyártó határozza meg a motor műszaki jellemzői alapján. A maximális korlátot leszabályozásnak nevezik, és ez motoronként jelentősen eltérhet.
Elsősorban az üzemanyag típusa befolyásolja: a dízelmotoroknál a fordulatszám felső határa jóval alacsonyabb, mint a benzinmotoroknál. De az utóbbiak között is jelentős különbségek vannak, például az egyik motor leszabályozása 6000 fordulat/perc lehet, míg a másik akár „felpöröghet” 7500 fordulat/percig is.
Akárhogy is, a biztonságos üzemi fordulatszám-tartományt a fordulatszámmérőn jelölik. A maximális érték előtti kis tartományt pirossal jelölik, mint nem kívánatos tartományt, és általában 1000 fordulat/perc.
Például, ha a motor leszabályozása 7000 fordulat/perc, akkor a piros zóna 6000 és 7000 fordulat/perc között lesz. Nem nehéz kitalálni, hogy az ilyen fordulatszámok elérését csak ritka esetekben javasolják, amikor ez biztonsági szempontból indokolt.
Sőt, a motor piros zónában történő üzemeltetése a garanciális javítás elutasításához vezethet. Egyes gyártók azt is jelzik, hogy ez a fajta használat az autó üzemeltetési szabályainak megsértését jelentik. Ha tehát új autód van garanciával, akkor érdemes megismerkedned a szabályokkal, és lehetőség szerint kerülnöd a „tiltott” használatot, hogy ne ütközz problémákba egy drága egység meghibásodása esetén.
Bármennyire is furcsán hangzik, a túlzottan alacsony fordulatszám is káros lehet a motorra. Ha az autó gyakran jár alapjáraton, akkor ezt a tényezőt fontos figyelembe venni a karbantartás során. Ilyenkor a motorolaj által ledolgozott üzemórák jelentős része ugyanis nem tükröződik a futásteljesítményben, ezért fennáll annak a veszélye, hogy az autót a szolgáltatási idejüket kitöltött műszaki folyadékokkal üzemelteted.
A túlzottan kímélő üzemeltetés sem tesz jót a motornak. Sok autós észrevette már, hogy egy jó „kijáratás” után a motor stabilabban és élénkebben kezd működni, érezhető a teljesítménynövekedés. Gyakran ez valóban így van, hiszen a motornak néha jót tesznek a magas fordulatszámok.
Ennek köszönhetően ugyanis megemelkedik a hőmérséklet a hengerekben, így a különféle lerakódások szó szerint kirepülnek a kipufogócsövön. Ha viszont állandóan alacsony fordulatszámon közlekedsz, akkor az „öntisztulás” nem történik meg.
Melyek a legkárosabb fordulatszámok a motor számára?
A felső határt tekintve a piros zóna kétségkívül egy nemkívánatos tartomány. Ilyen tartomány alul nincs, de fontos figyelembe venni az autó üzemeltetési sajátosságait. Ha állandóan dugókban kell araszolnod, akkor nem árt néha ésszerűen „kijáratni” egy szabad úton, a piros zóna elkerülésével, természetesen.
Különösen fontos figyelembe venni az ilyen és ehhez hasonló kísérő tényezőket a karbantartási ütemterv meghatározásakor, szükség esetén módosítva a gyártó által meghatározott ajánlásokat.