Az autók manapság számos biztonsági funkcióval, köztük olyan fedélzeti computerrel rendelkeznek, ami minden helyzetben zavartalan közlekedést biztosít, esetenként még akkor is, ha a járművezető mondjuk figyelmetlen, és elhagyja a sávot vagy úgy közeledik az előtte álló járműhöz, hogy nem fékez időben. Ennek ellenére azért még mindig vannak olyan, legtöbbször figyelmetlenségből vagy tudatlanságból fakadó mozdulatok, melyek komolyan károsíthatják a gépjármű állapotát. Most összegyűjtöttünk néhány dolgot a tapasztalatlanabb sofőrök számára, amit soha nem szabad csinálni egy autóval.
10 Haladás közben ne nyomd meg a “motor leállítása” gombot.
Bár a kísérletek alapján, a modern biztonsági funkcióknak köszönhetően semmi nem fog történni még akkor sem, ha nagy sebességnél tesszük ezt, a biztonság kedvéért azért illik elkerülni.
9 Ne tedd hátramenetbe a kocsit gurulás közben.
Egy másik dolog, amit mindenkinek feltétlenül tudnia kell, hogy sosem szabad hátramenetbe tenni egy sebességváltót, csak akkor, ha a gépjármű egyhelyben áll. Bár az automata váltók esetében ezt számítógépes rendszer is figyeli, és ha meg is próbáljuk, valószínűleg figyelmen kívül hagyja a parancsot, ettől függetlenül azonban nem érdemes kísérletezni vele, és mindig csak álló helyzetben szabad hátramenetbe kapcsolni.
8 Ne tedd P-be (parkolás) a váltót haladás közben.
Az előző pontban leírtak az automata váltós kocsikban található P-re is igaz. Bár az számítógépes rendszerek valószínűleg ezt is felülírják, ha valamilyen hiba miatt mégsem teszik, akkor komolyan károsíthatjuk az autót, ha megpróbáljuk haladás közben parkolásba tenni.
7 Ne tegyél túl sok kulcsot a slusszkulcsra.
A sok és nehéz kulcscsomó nem túl jó ötlet, a kulcsok súlya ugyanis idővel károsíthatják a gyújtáskapcsolót. A slusszkulcsot mindig tartsuk külön az ilyen hatalmas kulcscsomóktól.
6 Rendszeresen cseréld az olajat.
Nagyon fontos, hogy mindig kövessük a gyártók utasításait az olajcserével kapcsolatban. Bár nem minden autó hívja fel a sofőr figyelmét az olajcsere időszerűségére, ettől azt még kell és muszáj is megtenni, különösen az új autók esetében, amikor is a motorok gyakran alacsony viszkozitású olajjal kerülnek le a gyártószalagról, és körülbelül 1000 kilométerenként kell bennünk olajat cserélni.
5 Ne önts túl sok olajat a motorba.
Minden motorhoz tartozik egy nívópálca, aminek van egy minimum és maximum határa. Mindig úgy állítsuk be, hogy az olajszint a kettő között legyen, ellenkező esetben katasztrofális meghibásodást okozhatunk, nemcsak akkor, ha kevés az olaj, de akkor is, ha túl sok van benne.
4 Ne hagyd teljesen kiürülni az üzemanyagtartályt.
Még a legtisztább üzemanyagban is vannak apró szennyeződések, amik a gravitáció hatására az üzemanyagtartály aljára ülepednek le. Általánosságban elmondható, hogy az a legjobb, ha az autót mindig akkor tankoljuk tele, ha a mutató eléri az alsó negyedet, ekkor fenyeget ugyanis legkevésbé az a veszély, hogy bármi probléma is támad az imént említett szennyeződésekből.
3 Ne hagyd figyelmen kívül a figyelmeztető szimbólumokat.
Bár a figyelmeztető szimbólumok nem minden autónál egyformák, általában szín szerint vannak csoportosítva. A zöld (vagy néha kék) szimbólum azt jelzi, hogy az adott rendszer aktív. A sárga szimbólum általában arra utal, hogy valamit javítani kell, míg a piros szimbólumok esetén a hibát a lehető leghamarabb javítani kell. Bizonyos piros színű hibák a motor azonnali leállítását is igénylik, ilyenkor csak trélerrel lehet elvinni az autót a legközelebbi szerelőig anélkül, hogy károsítanánk annak motorját vagy egyéb alkatrészeit.
2 Ellenőrizd a gumiabroncsok nyomását.
Egy másik fontos, rendszeresen elvégzendő feladat a gumiabroncsok nyomásának ellenőrzése. Ha a gumiabroncs már szemmel látva is lapos, akkor biztosak lehetünk benne, hogy egy ideje már nem megfelelő nyomással fut az abroncs. A levegőtlen gumiabroncsokkal vezetni pedig nagyon veszélyes.
1 Ellenőrizd az autó futóműbeállítását.
Ha véletlenül nekimegyünk egy járdaszegélynek, vagy telibe találunk egy hatalmaskátyút, akkor érdemes szervizbe mennünk még akkor is, ha nem kapott defektet az autónk. Ilyenkor ugyanis a futómű felülvizsgálata indokolt, hiszen a nem megfelelően beállított futómű miatt az autó nehezebben kormányozható és veszélyessé válik a vezetés.