A légiutas-kísérők a 20. század elején jelentek meg először a repülőgépeken és kezdetben csak férfiakból álltak. Az első hölgy légiutas-kísérő egy 25 éves nővér volt 1930-ban, majd ezután olyan szinten elárasztották női alkalmazottakkal ezt a szakmát, hogy gyakorlatilag teljesen kiszorították a férfiakat. A hölgyek növekvő létszámával együtt a velük szemben állított követelések is egyre szigorúbbá váltak – nemcsak a fizikai erőnlétükre és a kompetenciájukra vonatkozóan, hanem a megjelenésükre is.
A múlt század szigorú szabályai
Nem kell nagyon visszamennünk az időben, hiszen még 50-60 évvel ezelőtt is hihetetlenül szigorú követelményeket állítottak a hölgy légiutas-kísérőkkel szemben: ellenőrizték a súlyukat, a testalkatukat és szigorú öltözködési szabályokat kellett követniük, melyek többek között kötelezővé tették számukra a 60-as és 70-es években, hogy rendkívül rövid, szűk szoknyát viseljenek. Egy akkoriban is stewardessként dolgozó hölgy elmondta, hogy régen a légiutas-kísérőket arra kényszerítették, hogy egy speciális övet hordjanak a ruhájuk alatt, ami egyfajta fűzőként segített, hogy mindig kifogástalan legyen az alakjuk. Akkoriban, ha egy légiutaskísérő elhízott, vagy elérte a 32-35 éves kort, az egyet jelentett a pályafutása végével.
Napjainkban egy sokkal toleránsabb világot élünk, ezért a légitársaságok nem irányíthatják a dolgozók életét, illetve nem támaszthatnak semmilyen indokolatlan követelményt a légiutas-kísérők kinézetével kapcsolatban. Épp ezért napjainkra a légiutas-kísérő szakmához szükséges alapkövetelmények listája jelentősen megváltozott.
1 Nem kell topmodellnek lenniük.
A közhiedelemmel ellentétben egy légiutas-kísérőnek napjainkban nem kell modell alkatúnak lennie. A minimális magasság talán a legfontosabb: legalább 160 centiméter magasnak kell lenniük, kinyújtott kézzel pedig el kell érniük a 210-212 centiméteres magasságot. Erre azért van szükség, hogy képesek legyenek kezelni a poggyásztartókat, illetve az egyéb eszközöket a gépen. A légiutas-kísérők súlyát a testtömeg-index alapján számítják ki, melynek 18,5 és 24,9 közötti tartományba kell esnie, hogy biztonságosan mozoghassanak a gépen, illetve, hogy képesek legyenek segítséget nyújtani az utasoknak egy esetleges veszélyhelyzet esetén. Ennek a követelménynek a tartománya légitársaságonként eltérő lehet.
2 Számít a kor, de akár nagymamák is repülhetnek.
A levegőben történő munkavégzés alsó korhatára 18 vagy 21 év, országtól függően. Felső korhatár általában nincs, hiszen ez meglehetősen diszkriminatív lenne manapság, de 30-32 év szolgálat után a stewardessek általában felhagynak a szakmájukkal és inkább békésebb, kevésbé megterhelő munkát vállalnak a földön. Ez persze nem mindig van így, a fenti képen látható hölgy, Betty Nash például egy amerikai légiutas-kísérő, aki még 81 éves korában is aktívan repült és dolgozott.
3 Ősz haj: csak a nyugdíjasoknál.
A legszigorúbb szabály, hogy a légiutas-kísérő haja nem érhet a gallérjához, de a színével kapcsolatban is vannak követelmények. Például, csak természetes árnyalatúra festett hajjal lehet valaki stewardess, a kék-zöld haj kizárt. A légiutas-kísérőknek az ombre hajjal is vigyázniuk kell, ha ilyen van nekik, akkor célszerű kontyot készíteni belőle, hogy ne látszódjon a szőke haj.
4 Tökéletes, makulátlan bőr.
A légiutas-kísérő gyakorlatilag a cég arca, ezért fontos, hogy kiváló legyen a megjelenése. Nem lehetnek hegek az arcán, sem olyan testrészeken, melyeket nem takar a munkaruha. Ugyanez vonatkozik a pattanásokra, anyajegyekre és tetoválásokra is. A legtöbb légitársaságnál a háton vagy csípőn található tetoválásokat még elfogadják, de a bokán, csuklón vagy nyakon lévő tetoválásokkal szinte biztos, hogy senkit sem fognak felvenni légiutas-kísérőnek.
5 Sasszemekre van szükség.
A légiutas-kísérőknek 100%-os látással kell rendelkezniük. Ellenkező esetben kontaktlencsét kell hordaniuk. Kivételes esetekben a stewardessek hordhatnak szemüveget is, de kizárólag csak akkor, ha ez megfelel a vállalat által előírt kritériumoknak. A legtöbben azonban inkább kontaktlencsében dolgoznak, hiszen ezzel sokkal könnyebb a levegőben dolgozni, szemüveget inkább csak orvosi javaslatra hordanak egyesek.
6 Hollywoodi sztárokhoz illő mosoly.
A légiutas-kísérőknek mindig mosolyogniuk kell az utasokra, szóval magától értetődő, hogy a mosolyuknak is szépnek kell lennie. A fehér és rendezett fogak egy ki nem mondott elvárás. Egyes légitársaságoknak megengedett a fogszabályozó, de a legtöbbnél ez kizáró ok. Senkit nem vesznek fel ferde vagy hiányzó fogakkal. Ha egy légiutas-kísérő valamilyen baleset miatt elveszti az egyik fogát, akkor fizetetlen szabadságra küldik addig, míg nem raknak be neki egy újat.
7 Tilos a divatos színű körömlakk.
A stewardessek számára kötelező a manikűr. A körmök hosszára és színére minden légitársaságnál egyéni szabályok vonatkoznak. A klasszikus légiutas-kísérő manikűr általában rövid és vörös vagy színtelen körmökből áll.
8 Kötelező a smink.
A manikűrhöz hasonlóan a smink is kötelező, és ennek is természetesnek kell lennie. Tilos a műszempilla és a szokatlan színű rúzs. Egyes légitársaságok kizárólag vörös színű rúzst engedélyeznek, de az sem ritka, hogy a légitársaságok megkövetelik az alkalmazottaktól, hogy a rúzson és szempillaspirálon kívül használjanak még alapozót, szemceruzát, szemhéjfestéket és pirosítót is.
9 A repülőtéren csak magassarkúban szabad közlekedni.
A légitársaságok irányelvei eltérőek lehetnek, de a legtöbbjük megköveteli, hogy a légiutas-kísérők mindig magassarkú cipőben mutatkozzanak a repülőtereken. Szépnek és mutatósnak kell látszaniuk, még akkor is, ha ez nem mindig kényelmes. Repülés közben a lányok általában praktikusabb, kényelmesebb és stabilabb cipőt húznak.
10 Semmi csecsebecse, de az óra kötelező.
A kiegészítőkkel kapcsolatos előírás általában egy kis fülbevalót engedélyez színes kövek nélkül, illetve legfeljebb 2 gyűrűt, beleértve a jegygyűrűt. A legfontosabb azonban az óra. A légiutas-kísérők ugyanis nem vehetik fel a munkát, ha nincs náluk az órájuk. A személyzet minden tagjának kell egy óra a csuklójára, hiszen ez egy vészhelyzet esetén létfontosságú eszköz, mivel a repülőgép evakuálása nem tarthat tovább 90 másodpercnél.
A te munkahelyeden is vannak szigorú előírások a megjelenéseddel kapcsolatban? Vannak olyan szigorúak, mint a légiutas-kísérőkkel szemben állított elvárások?