Állat, Életmód, Érdekes

Először sikerült lefotózni egy hatalmas, 85 centis patkányt

Új-Guinea hegyei között végre sikerült rábukkanni a szubalpin szőrös patkányra, a Mallomys istapantap nevű óriás fajra, amit eddig csak csontok alapján ismertek. Már 1989 óta sejtették, hogy létezik, de most először sikerült élő példányokat lencsevégre kapni a vadonban – erről számolt be a „Biology Centre Cas”.

 

 

 

František Veimelka, a Cseh Tudományos Akadémia doktorandusza nemcsak a patkányokat fotózta le a természetes élőhelyükön, hanem saját magát is megörökítette az egyik hatalmas példánnyal.

A legtöbb patkányhoz képest a Mallomys istapantap valóságos óriásnak számít. Orrtól farokig akár 85 centi hosszúra is megnőhet, és simán nyom két kilót.


Korábban azt gondolták, hogy ez a faj a magas hegyekben él rejtőzködve – és tényleg így van. A kutatás majdnem fél évig tartott, de végül František az expedíció végén elcsípett néhány példányt.
Éjjel aktívak, és ezek a termetes patkányok villámgyorsan mozognak a fák és bokrok között, miközben élelem után kutatnak. A kutató fotócsapdákat is bevetett, hogy mozgás közben is el tudja kapni őket.

A helyiek nélkül viszont nem ment volna – a kutató szerint a hegyi erdőkben csak a vadászok segítségével lehetett megtalálni ezeket a különleges állatokat. Az ő közreműködésük nélkül nem sikerült volna lefotózni vagy tanulmányozni a Mallomys istapantapot.

Jelenleg a Mallomys istapantap számít a világ legnagyobb ismert patkányfajának. Egyetlen kihívója a gambiai zsákos patkány (Cricetomys gambianus), aminek egyes példányai elérhetik a 88 centis hosszúságot is.



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?