A mobiltelefonok általában köztudottan gyorsan veszítenek az értékükből, ám vannak kivételek ez alól a szabály alól. Egyes régi mobiltelefon-modellek történelmi jelentőségük és egyediségük miatt kultikus státuszba kerültek. Pont ezért számos gyűjtő hajlandó kivételesen magas árat fizetni a jól megőrzött vagy használaton kívüli modellekért.
Különösen népszerűek az eredeti csomagolásban lévő, használaton kívüli készülékek. Ezeknek a régi kincseknek a varázsa messze túlmutat eredeti funkciójukon, és egyfajta időutazást jelentenek a mobilkommunikáció korai korszakába. Ezek a nosztalgikus modellek egy olyan korszakot idéznek, amikor a mobiltelefonokat elsősorban telefonálásra és SMS-ezésre használták, és egyedi kialakításuk és funkciójuk miatt hőn áhított gyűjtői darabok.
8000 euró egy régi telefonért?
Egy friss listán összeszedték azokat a mobiltelefon-modelleket, amelyek ismét magasan felértékelődtek a gyűjtői piacon.
A lista élén a Motorola DynaTAC 8000x áll, amely 1983-ban került a piacra, és már akkoriban is nagyon drága volt a maga 4000 euró körüli árával. Napjainkban a gyűjtők hajlandóak körülbelül kétszer ennyit, azaz körülbelül 8000 eurót fizetni egy jó állapotban lévő modellért, ami több 3 millió forintnak felel meg.
Az Ebay-en a megfelelő modelleket 7000 és 9500 euró közötti áron kínálják – eredeti csomagolás nélkül. Az egyik kereskedő még 39 000 euró körüli összeget is kér a modellért tartozékokkal együtt, de árjavaslatokat is elfogad.
Mar 6, 1983: the 1st cell phone to be offered commercially went on sale to the public. #80s the Motorola DynaTAC 8000x cost $3,995. pic.twitter.com/0HX2DV4TpF
— Old School 80s (@OldSchool80s) March 6, 2019
Egy másik áhított gyűjtői darab a legelső iPhone, az iPhone 2G. Ez tekinthető a klasszikus értelemben vett első okostelefonnak. Fordulópontot jelentett a mobiltelefonok történetében, és örökre megváltoztatta a piacot. Technikailag az iPhone 2G mai szemmel nézve talán aligha említésre méltó, de a gyűjtők 2000 (több mint 800 ezer forint) és 4000 (több mint 1,6 miilió forint) euró közötti összeget fizetnek egy használaton kívüli példányért.
A Nokia klasszikusai
Mielőtt az okostelefonok meghódították volna a mobilvilágot, a Nokia a mobiltelefon-ipar egy nagyágyúja volt, és számos ikonikus modellt dobott piacra. Az egyik legjelentősebb az 1996-os Nokia 8110-es, ami a fizikai gombjait feltáró, felcsúsztatható kialakításával és enyhe ívével, a „banán” becenevet kapta meg. Bár megjelenésekor körülbelül 1000 euróba (több mint 400 ezer forint) került, a gyűjtők ma már 3000 euró körüli összeget is hajlandóak kifizetni egy új modellért. Jelentősen olcsóbb, ha le tudunk mondani az újszerű állapotról. Akkor a készülékek 30 és 250 euró (kicsivel több mint 100 ezer forint) közötti áron kaphatók.
That was a Nokia 8110. pic.twitter.com/VSbW4UKGYL
— Tim Pastoor (@timpastoor) October 28, 2023
Egy másik kultikus mobiltelefon a 2005-ös Nokia 8800, amely karcálló képernyővel és hasonló csúszómechanizmussal volt felszerelve. Ma egy újszerű állapotban lévő modell 800 euró körül cserélhet gazdát. Aki a különleges kiadások valamelyikét birtokolja, például az Arte Carbon vagy a Sirocco változatot, annak az értéke akár 1200 euró körülire is emelkedhet.
Nokia 8800 Sapphire Arte 着弾!
Got it for the great bargain of 50SGD since the seller wasn't aware of its value as part of a phone lot. It didn't have a battery and was pin-locked, but using some dodgy software to flash firmware it is now functional! pic.twitter.com/qoEXCzLroQ
— Aquis_GN
Android/Smartphone Vtuber (@Aquis_GN) February 2, 2025
forrás: blikk.hu