Sokan élnek tévhitekben a mikró működésével kapcsolatban.
Az egyik barátnőm minden alkalommal elbújt az ajtó mögé, amikor a férje bekapcsolja a mikrót. Azt mondta, hogy valahol az interneten olvasta, hogy a mikrohullámok károsak lehetnek a szervezetre. Azt állította, hogy „sugárzást tartalmaznak”.
A mikrohullámú sütő megkönnyíti az életünket. Mi lehetne jobb annál, mint gyorsan felmelegíteni az ételt, serpenyők és edények nélkül, ráadásul gyorsan! Azonban a ravasz eszköznek megvannak a maga „sötét” oldalai is. Nézzük meg, hogy milyen károkat okozhat a mikrohullámú sütőben való melegítés, és mi az, ami teljesen biztonságos.
Hogyan melegíti fel a mikrohullámú sütő az ételt?
Először is nézzük meg a mikrohullámú sütő fizikai működési elvét.
A mikrohullámú sütő elektromágneses hullámok segítségével hat az élelmiszerekben található vízmolekulákra. Ha emlékszel az iskolai fizika óráról az elektromágneses sugárzás diagramjára, akkor
A mikrohullámú sugárzás közvetlenül az infravörös (hő) sugárzás után következik, és a rádióhullámok tartományában található. A veszélyes sugárzások az elektromágneses „hierarchiában” a látható fény után találhatók. A mikrohullámú sugárzás pedig előtte.
A vízmolekulák az elektromágneses hullámok hatására rezegni kezdenek. Ettől kezd el melegedni az étel. Tehát a mikrohullámú sütő nem „süt” és nem „főz”, hanem belülről melegíti fel az ételt a molekulák mozgatása révén.
„Hideg a közepe”. Miért nem melegíti fel egyenletesen a mikrohullámú sütő az ételt?
Biztosan észrevetted már, hogy a mikrohullámú sütő nem melegíti fel teljesen az ételt. A közepén gyakran hideg marad.
Ez azért van, mert a mikrohullámok csak körülbelül 2,5 centiméter mélyen hatolnak be az ételbe. A többi hő már hővezetéssel oszlik el (azaz a hő a már felmelegedett részekről a hidegekre terjed). Ez pedig sokkal kevésbé intenzív. Innen ered a „hideg középső rész” problémája a mikrohullámú sütőben melegített ételeknél.
Ráadásul a hullámoknak vannak úgynevezett „holt” zónái is. Ez magának a hullámnak a sajátosságával függ össze, amely, mint emlékszünk a grafikonról, szinuszosan halad. És nem hat egyenletesen. Természetesen a tányér forog, ami növeli a „forró” zónába kerülés valószínűségét, de tökéletes hatás így sem lesz.
Nos, most, hogy megértettük a mikrohullámú sütő működési elvét, és nem félünk attól, hogy „sugárzást” tartalmaz, nézzük meg a népszerű mítoszokat és tényeket.
,,A mikrohullámú sütő elpusztítja a vitaminokat és haszontalanná teszi az ételt.”
Ez egy mítosz. Természetesen az étel melegítésének minden módja befolyásolja a vitaminok tartalmát. Ez vonatkozik a főzésre, a sütésre és a párolásra is. Általában a hasznos anyagok egy része elvész az étel elkészítése során.
A mikrohullámú sütő azonban ezek közül a módszerek közül talán a legkevésbé káros. A legtöbb élelmiszerben több hasznos anyag marad meg, mivel gyorsabban melegszenek fel és kevesebb vizet veszítenek. A víz „rezeg”, de nem távozik nagy mennyiségben az élelmiszerekből, magában tartva a hasznos vitaminokat és nyomelemeket.
,,Nem szabad műanyagban melegíteni az ételt.”
Ez viszont igaz.
A műanyag szobahőmérsékleten szinte teljesen biztonságos. Ha a részecskéi bekerülnek a szervezetbe, nem maradnak sokáig, nem lépnek kölcsönhatásba semmivel, és gyorsan kiürülnek.
Azonban erős melegítés vagy hűtés hatására a műanyag nagyon károssá válik.
Vannak azonban speciális műanyagok, amelyeket szabad mikrohullámú sütőben használni. Csak „microwave safe” jelzéssel ellátott edényeket használj. Ellenkező esetben a műanyag megolvadhat vagy káros anyagokat bocsáthat ki.
Fémet se tegyél a mikrohullámú sütőbe – ez szikrázást okozhat és károsíthatja a készüléket.
Érdekes tény. A mikrohullámú sütőt teljesen véletlenül találták fel 1945-ben. Percy Spencer mérnök egy radarral kísérletezett, és észrevette, hogy a zsebében lévő csokoládé megolvadt. Így jutott el a mérnök a mikrohullámú sütő ötletéhez.
,,A mikrohullámú sütő nem pusztítja el a kórokozókat.”
Úgy tartják, hogy a sütés és a főzés elpusztítja a veszélyes kórokozókat, a mikrohullámú sütő viszont nem.
Ez a mítosz valószínűleg azzal függ össze, hogy a mikrohullámú sütő nem okoz „forrás” jellegű hatásokat, és a melegítés sem tart sokáig.
Valójában a mikrohullámú sütő gyorsabban pusztítja el a baktériumokat, mint a melegítés más módjai. Ez a baktériumsejt kémiai összetételével függ össze, amely főként vízből áll. A víz szerkezete megváltozik, és a baktérium gyorsan elpusztul.
,,A mikrohullámú sütőben készült étel rákkeltővé válik.”
Többször is hallottam már azt a véleményt, hogy a mikrohullámú sütő rákot okozhat. A mikrohullámok azonban nem ionizáló sugárzások, és nem károsítják a DNS-t. Ehhez túl gyengék. Nézd meg újra a cikk elején található grafikont. Még a látható fénysugarak is potenciálisan veszélyesebbek és energikusabbak.
A mikrohullámok nem változtatják meg az étel molekuláris szerkezetét annyira, hogy „mérgezővé” váljon. Csak felmelegítik. Rákkeltő anyagok akkor keletkezhetnek, ha valami nagyon megég, például, ha sokáig bent hagyod a mikrohullámú sütőben. De ez elvileg minden elkészítési módra vonatkozik.
,,A mikrohullámú sütőből „szivárog” a sugárzás, és ez veszélyes az egészségre.”
Ha a készülék hibátlan, a sugárzás nem jut ki a határain túlra. Az üvegajtók védőráccsal és az ajtó kinyitásakor történő automatikus kikapcsolás gondoskodik a biztonságról.
Nem veszélyesebb a működő mikrohullámú sütő mellett állni, mint bármely más háztartási készülék mellett.
A rádióhullámok pedig mindenhol körülvesznek minket. Képzeld el, mennyi mobiltelefon-, wi-fi-, készülék-, televízió- stb. hullám járja át a teret. És mégis élünk valahogy.
Még a bolygónknak is van elektromágneses mezője. Méghozzá elég erős, ami lehetővé teszi a veszélyes ultraibolya sugárzás kiszűrését az űrből. Tehát mi alapvetően születésünktől fogva erős háttér elektromágneses sugárzásban élünk.
Érdekes tény. Az első mikrohullámú sütő hatalmas volt: 1,8 méter magas volt, és körülbelül 340 kilogrammot nyomott. Ez nem annyira háztartási, mint inkább ipari konyhai eszköz volt a vendéglátás számára.
,,A mikrohullámú sütőben készült ételnek „más az íze”.”
Ez inkább szubjektív érzés. A mikrohullámú sütő nem ad hozzá semmilyen ízt. Lehet, hogy inkább az a baj, hogy a melegített étel nem kap ropogós kérget, mint a sütés vagy a pirítás során.
Szóval, ha eddig bármilyen okból féltél használni a mikrohullámú sütőt, használd nyugodtan, és ne félj. A lényeg, hogy legyél óvatos a műanyaggal – az ugyanis melegítés hatására tényleg károssá válik.