Belföld, Hírek

Miért drágult két hét alatt brutálisan a benzin és a gázolaj is? Itt a kormány válasza

Az olajellátást érintő ukrán fenyegetettség és az amerikai szankciók együttesen az üzemanyagárak jelentős emelkedéséhez vezetnek. Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma pedig szigorú szankciókkal sújtotta az orosz olajexportot biztosító árnyékhajózási flottát és az azokhoz kapcsolódó hajóbiztosító cégeket. Ezekkel a történésekkel magyarázza a Nemzetgazdasági Minisztérium, hogy 2025-ben miért nőtt jelentősen a benzin és a gázolaj ára is.

 

 

 

  • Kínának és Indiának több nyersolajat kell más forrásokból beszereznie, ami tovább növeli a nyersanyagárakat
  • Az olaj iránti kereslet hideg téli hónapokban tovább emelkedhet
  • Az ukrán fenyegetettség és az amerikai szankciók szintén emelik az üzemanyagárakat

A Nemzetgazdasági Minisztérium szombat reggeli közleménye szerint az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szigorú szankciókkal sújtotta az orosz olajexportot biztosító árnyékhajózási flottát és az azokhoz kapcsolódó hajóbiztosító cégeket. Kínának és Indiának, mint a világ legnagyobb olajimportáló államainak több nyersolajat kell más forrásokból, így például a Közel-Keletről, Afrikából vagy éppen az amerikai kontinensről beszerezniük. Ez tovább növeli a nyersanyagárakat és emeli a szállítási költségeket is.

Ahogy tegnap a Blikk is megírta, a mai naptól a következő átlagárakra számíthatunk a töltőállomásokon:

95-ös benzin: 644 Ft/liter

Gázolaj: 662 Ft/liter

A közlemény azzal folytatja, hogy a hideg téli hónapokban tovább emelkedhet a kereslet az olaj iránt, különösen Európában és az Egyesült Államokban. Mindezek következtében a Brent olajára az elmúlt egy hónapban közel 10 százalékkal nőtt. Az orosz-ukrán háború következményeként január elején leállt a Barátság kőolajvezeték és a Török Áramlat biztonsága is veszélybe került, amelyek kiemelkedő szerepet játszanak Magyarország energiaellátásában. Ezért hazánk alapvető érdeke, hogy minden érintett fél biztosítsa a szállítási útvonal biztonságát és zavartalan működését.

A minisztérium szerint a régiós üzemanyagár-emelkedésében szerepet játszik a napokban élesedő amerikai szankciós csomag azon része is, amely igen negatívan érinti a Szerbiai Kőolajipari Vállalatot (NIS), a korlátozó intézkedés csökkenti a rendelkezésre álló nyersolaj, illetve üzemanyag mennyiségét. Hazánkban az üzemanyagok mintegy 20-30 százaléka importból származik, így a külső piaci folyamatok közvetlenül és azonnal hatnak a hazai ellátásra és üzemanyagok árának alakulására.


Ársapka jöhet?

A kormány azt állítja, a családok és a vállalkozások érdekében mindent megtesz annak érdekében, hogy az ellátásbiztonság mellett Magyarországon a benzin és a gázolaj árát a lehető legnagyobb mértékben stabilizálja. A kormány célja változatlan, garantálni kell, hogy hazai üzemanyagárak a szomszédos országok átlagára alatt maradjon. A referencia időszakot vizsgálva egy liter benzin a szomszédos országokban átlagosan 637 forint volt, aminél a magyar ár egy forinttal volt kedvezőbb. A dízel esetében pedig a szomszédos országokban tapasztalt literenkénti 654 forintnál a dízel hazai ára egy forinttal volt magasabb. A legfrissebb Európai Bizottság által közölt adatok alapján megállapítható, hogy a magyar kutak átlagárai illeszkednek a szomszédos országok átlagos üzemanyagárazásához. Ha ez sérül, a kormány kész minden eszközével beavatkozni.
forrás: blikk.hu




VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?