Érdekes

A különbség a záróvonal, és a dupla záróvonal között

Kapásból tudnál magyarázatot adni a KRESZ szabályok ismeretében?

 

 

 

Sohasem árt egy kicsit átismételni a KRESZ szabályokat, főleg, ha naponta szükség van az ismeretükre. A biztonságos közlekedésben nélkülözhetetlen a pontos szabály ismeret, kulcsfontosságú tudni például, hogy mi a különbség a záróvonal, és a dupla záróvonal között. Te tudod kapásból mi az eltérés a kettő között?

A KRESZ nem taglalja túl részletesen a záróvonal fogalmát, azt azonban egyértelműen kimondja, hogy átlépése gyakorlatilag “fővesztés” terhével jár. De nem csak átlépni, érinteni sem szabad, csakúgy, mint a Forma-1-ben a bokszutca-kijárati sáv fehér vonalát, ott is bünti jár érte, ha valaki ráhajt.

Mi is az a záróvonal? Hosszirányú folytonos vonal, amely az úttest felezővonalát jelzi, illetőleg a két forgalmi irányt, a forgalmi sávokat egymástól, vagy a nyílt villamos pályát a forgalmi sávtól választja el; a záróvonalat járművel sem átlépni, sem érinteni nem szabad.

A záróvonal átlépéséhez kapcsolódó büntetési tétel a szabálysértés körülményeitől függ főként, a cselekedet közlekedésbiztonsági veszélyességének függvénye. Amennyiben a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése történik (pl. sávváltáskor elcsípi a záróvonal elejét/ végét), a pontrendszer hatálya alá tartozva 2 pont adható, illetve alacsonyabb szabálysértési bírság szabható ki, a vezetői engedélyt nem vonják be. Azonban egy előzésnél – ami mindenki számára sokkal veszélyesebb – magasabb szabálysértési bírságot állapítanak meg. Még a vezetésre jogosító okmányt is elvehetik, s akár utánképzési kötelezettség is terhelheti az illetőt, ha ez hat hónapnál hosszabb időtartamú büntetés lesz.

kettős vagy dupla záróvonal alkalmazása kötelező a párhuzamos közlekedésre kijelölt lakott területen kívüli úton az ellenirányú forgalom elválasztására. Ezen felül ott is kötelező, ahol a forgalmi sávval ellentétes irányú autóbusz-forgalmi sáv van, valamint olyan utakon, amelyeken csak az egyik irányban van párhuzamos közlekedés. Ha megfognak, alapesetben itt is 30 000 forintos a bünti.

Érdemes tehát elfelejteni az olyan legendákat, hogy az előzést a záróvonal előtt kell elkezdeni, de befejezni már azon keresztül is lehet. Az előzés előkészítéséhez tehát hozzátartozik az is, hogy előre tekintünk, az előzés vonalán vár-e ránk záróvonal. A gyalogos átkelőhely előtt 30 méter hosszú, lakott területen kívül 60 méter hosszú záróvonal szükséges. Ugyancsak 30 méter hosszú a vasúti átjárónál felfestett záróvonal. A záróvonal mellett legtöbb esetben közlekedési tábla is ki van helyezve.  Az előzni tilos tábla a fenti, előzéshez szükséges ellenőrzést a jobb láthatósága miatt megkönnyíti.




VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?