A felmérés szerint hazánk épp olyan korrupt, mint Bulgária vagy Románia. A szervezet szerint rendszerszerűvé vált a korrupció.
A Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexe szerint, 2010-ben Magyarország még a 9. helyen állt. Azóta gyakorlatilag szinte minden évben hátrébb került a listán.
A TI legfrissebb listája szerint 10 év alatt beérett a munka, az EU legkorruptabb országa lettünk – írja a HVG.
A 0-tól 100-ig tartó skálán, ahol a 100 a teljesen korrupciómentes ország, ugyanúgy 44 pont lett a magyar és a román teljesítmény, mint egy éve.
Globálisan a 180 ország közül egy helyet javítottunk, a 70-ről, a 69. helyre kerültünk. Ez azt jelenti, hogy Bulgáriával egy szinten vagyunk. Ott tavaly az év botránya az volt, hogy az alvó miniszterelnököt aranytömbök, pénzkötegek és a fegyverek mellett fényképezték le titokban.
A Fidesz 2010 óta rendszerszinten alakította át és tökéletesítette az addig is létező korrupciót.
A jelenlegi kormánypárt azonban az egyedi megvesztegetések helyett más utat választott.
A TI mostani jelentése azt elemzi, hogy 2020-ban hogyan haladtak tovább ezek a folyamatok.
A koronavírus-járványra hivatkozva és kihasználva a kormány nem csupán a demokrácia lebontását gyorsította fel:
Például a Magyar Turisztikai Ügynökség által kiosztott 83,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatásból a Mészáros Lőrinchez köthető Hunguest Hotels fejlesztéseinek támogatására, valamint Balaton környéki jachtkikötők és luxusszállodák fejlesztésére is jutott, míg a válság által leginkább érintett budapesti szállodapiac kimaradt a programból.
A kormány a járvány elleni védekezés ürügyén a közérdekű adatok nyilvánosságára is újabb csapást mért – olvasható a jelentésben.
Például az Alaptörvény újabb, a közpénz fogalmát újradefiniáló, módosításával a kormány megnyitotta az utat az előtt, hogy tovább gyorsuljon a közpénzek magánvagyonná alakítása.
A TI megpróbálta azt is számszerűsíteni, hogy mekkora volt a korrupció növekedési áldozata.
Úgy számoltak, hogy ha 90 százalékkal kisebb lett volna a közbeszerzések túlárazása az elmúlt évtized utolsó éveiben, akkor az 0,7–1,3 százalékponttal emelte volna meg a gazdaság éves növekedési ütemét. Ez pedig jelentős különbség.
Ahogy a neve is mutatja, nemcsak konkrét ügyeket gyűjtenek össze, hanem azt nézik, hogy az adott országban a közszférát mennyire érzik korruptnak.
A világ legkevésbé korrupt országai 2020-ban Dánia és Új-Zéland voltak. Aztán Finnország, Svájc, Svédország és az élboly egyedüli autoriter államaként Szingapúr következett.
A járvány előtt hét éven át nőtt a magyar gazdaság teljesítménye, ennek ellenére a gazdaságunk súlyos szerkezeti problémái továbbra is megmaradtak.
– állapították meg a jelentésben, mintegy összegzésként.
forrás: szeretlekmagyarorszag.hu