Életmód

12 titok a dolgok könnyű memorizálásához

Egész életünkben tanulunk, mégsem tudunk mindent, hiszen időközben sokat felejtünk. Miért van ez így?

 

 

 

 

 




Most megtudhatod ezt is, és elsajátíthatsz egy olyan módszert, mellyel sokkal könnyebben tudod memorizálni az információkat! Létezik egy egyetemes formula, amit a német pszichológus, Hermann Ebbinghaus dolgozott ki arra, hogy egyszerűbben meg tudjuk jegyezni a dolgokat. És ez tényleg működik!

Miért felejtünk?

Az agy megóv attól, hogy túltöltsük magunkat haszontalan információkkal. Ezért minden új információt a rövid távú memóriában tárol el, nem pedig a hosszú távúban.

Ha az új információt nem ismételjük és nem használjuk fel, nagyon gyorsan elfelejtjük.

Az Ebbinghaus felejtési görbe mutatja, hogy már 1 órával tanulás után több mint a felét elfelejtjük az új információknak. Egy héttel később pedig már csak a 20%-ára emlékszünk.

 

 

 

 

 

 

Hogyan emlékezhetsz mindenre?

Hogy adott információt hosszú ideig megjegyezz, át kell kerülnie a hosszú távú memóriába.

Az erőltetett memorizálás nem valami hatékony módszer, mert az agyad nem tudja ilyen gyorsan értelmezni az információt, és nem tud gyorsan asszociációkat kialakítani. Ki kell terjesztened a memorizációs periódust hetekre vagy akár hónapokra.

 

 

 

 

 

 

 

 

12 memorizációs tipp





  • Próbáld megérteni, amit tanultál! Ha megérted az információt, 9-szer gyorsabban jegyzed meg.
  • Tanuld meg a legszükségesebbeket! Helyesen kell rangsorolnod az információkat.
  • A legelsőként és legutolsóként hallott információkat jegyezzük meg a legjobban.
  • Váltogasd a figyelmedet egyik dologról a másikra. A hasonló információk összekeverednek és kuszaságot hoznak létre.
  • Tanulj ellenkező dolgokat! Például, ha idegen nyelvet tanulsz, tanulj meg ellentétes szavakat (pl. nappal és éjszaka). Az ellentéteket hamarabb megjegyezzük.
  • Egyes dolgokat társíts bizonyos helyszínekkel. Például, ha a szobádban vagy, próbálj megtanulni valami olyat, ami a szobádhoz kapcsolódik. Ismételd néhányszor. Ezután idézd fel magadban a szobádat és ismételd a dolgokat, amiket tanultál.
  • Használj kulcsszavakat! A technika lényege, hogy egy szóhoz hozzá tudj kapcsolni több információt. Így, mikor felidézed a kulcsszót, automatikusan előhívod a hozzá kapcsolódó információkat is.
  • Kapcsold össze az új szavakat azokkal, amiket már ismersz. Nyelvtanulásnál új szavakat könnyebben megtanulhatsz, ha a már ismert szavakkal hozod összefüggésbe őket.
  • Alkoss történetet! Ha bizonyos sorrendben kell új információkat elsajátítanod, próbáld őket egy történetbe helyezni. Fontos, hogy az információk kapcsolódjanak egymáshoz valamilyen cselekmény szálán.
  • Használj hangrögzítőt! Játszd vissza az információkat, amiket tanulsz, és hallgasd vissza többször. Ez a módszer főleg azoknál működik, akik hallás után tudnak a legjobban tanulni.
  • Vizualizálj! Használd a testbeszédet tanulás közben. Ezzel fejlesztheted az izommemóriádat.
  • Válaszd a legjobb eszközöket! Ne használj idejét múlt könyveket vagy tanulási módszereket. A dolgok rövid idő alatt is sokat változhattak, ezért ne pazarold az idődet olyasmire, ami lehet, hogy hamis információkat nyújt.

 

 

 

 

forrás



VÉLEMÉNY, HOZZÁSZÓLÁS?